Šios nežinios priežastis – Šiaulių apygardos teismo teisėjos Ernestos Montvidienės nusišalinimas nuo jai paskirtos vadinamosios Garliavos seklių bylos.
Priežastis – pažintis su Miliniais
Teisėjos nusišalinimą jau patvirtino Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Boleslovas Kalainis.
Kaip savo nusišalinimo rašte teigia E.Montvidienė, ji bylos negali nagrinėti, nes anksčiau yra gyvenusi Kaune ir gerai pažįsta Marijos ir Alberto Milinių šeimą.
Miliniai ir jų du vaikai šioje byloje yra pripažinti nukentėjusiaisiais.
Kaip portalui lrytas.lt sakė Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudas Vytautas Jončas, netrukus Garliavos seklių bylai bus paskirtas kitas teisėjas, kuris turės ne tik paskirti bylos nagrinėjimo datą, bet ir apsispręsti, ar bylą nagrinės vienas, ar prašys sudaryti teisėjų kolegiją.
Tai jau antras nusišalinimas Garliavos organizuotos grupuotės byloje.
Ikiteisminį tyrimą atlikę Kauno tyrėjai ir prokurorai bylą buvo perdavę nagrinėti Kauno apygardos teismui, tačiau šis nuo bylos nusišalino, nes A.Milinis yra buvęs šio teismo pirmininkas, o N.Venckienė, kurios atžvilgiu byla išskirta, ilgą laiką dirbo Civilinių bylų skyriaus teisėja.
Bus teisiami aktyviausieji
Vienuolika Klonio gatvėje prie Venckų ir Kedžių tvoros budėjusių veikėjų į teismo suolą atvedęs ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2010 metų gruodį, gavus nužudyto Vaido Milinio mamos M.Milinienės pareiškimą.
M.Milinienė tyrėjų paprašė išsiaiškinti, kas ir kodėl organizavo šmeižtą prieš jos sūnų ir kodėl netrukus po jaunuolio mirties jis buvo įvardintas, kaip pedofilas Aidas, kurio esą ieškojo Drąsius Kedys.
Pradėjus ikiteisminį tyrimą paaiškėjo, kad Garliavoje buvo suburtas visas seklių klanas, kuriam vadovavo pati N.Venckienė ir jos teta Audronė Skučienė.
Kol kas į teisiamųjų suolą sės šie grupuotės nariai: A.Skučienė, Renaldas Ščiglinskas, Andrejus Lobovas, Gediminas Aidukas, Darius Kaminickas, Gintaras Banaitis, Violeta Banaitienė, Rimantas Stanislavas Rimkevičius, Tatjana Boroves, Seimo nario Ryto Kupčinsko padėjėja Raminta Baltuškienė bei metus prie tvoros sėdėjęs, bet savo „šeimininkės“ išsižadėjęs Vitalijus Keršis.
Nusikaltimų sąrašas ilgas
Daugeliui jų pateikti kaltinimai dėl neteisėto žmonių sekimo veikiant organizuotoje grupuotėje, o kai kuriems ir dėl viešų raginimų smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
A.Skučienė teisme turės aiškintis dėl kelių įvykdytų nusikaltimų – mirusiojo atminimo paniekinimo, trukdymo pareigūnams atlikti savo darbą, neteisėto informacijos apie žmonių privatų gyvenimą rinkimo ir jo panaudojimo, šmeižto.
R.Kupčinsko padėjėja R.Baltuškienė bus teisiama dėl daryto poveikio Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistėms ir piktnaudžiavimo tarnybinėmis pareigomis.
Ne vieną bylą dėl savo „violetinės“ veiklos užsidirbę R.Ščiglinskas ir A.Lobovas yra kaltinami ne tik persekioję ir rinkę informaciją apie N.Venckienei neįtikusius žmones, bet ir dėl viešų raginimų smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą, o A.Lobovui pateikti kaltinimai ir dėl grasinimų nužudyti Laimutei Stankūnaitei atgauti dukrą sutikusią antstolę Sonatą Vaicekauskienę.
Nuo teisėsaugos pasprukusią N.Venckienę ir Garliavos kirpėją A.Skučienę išdavęs V.Keršis taip pat neišsisuko – jis turės atsakyti dėl žmonių sekimo ir mirusiojo atminimo paniekinimo.
Vadė ir jos pusbrolis – ieškomi
Įtarimai šioje byloje taip pat yra pateikti N.Venckienei ir jos pusbroliui Tadui Skučui, tačiau viena slapstosi JAV, o kitas su šeima suskubo pabėgti į Vokietiją, todėl ikiteisminiai tyrimai jų atžvilgiu yra išskirti ir tęsiami toliau.
Teisėsaugininkai yra paskelbę abiejų bėglių paieškas.
Nukentėjusiaisiais šioje byloje yra pripažinta dešimt žmonių: M.Milinienė, jos vyras, buvęs Kauno apygardos teismo pirmininkas A.Milinis, jų du vaikai, L.Stankūnaitė su mažamete dukterimi, Andriaus Ūso našlė Guoda Sakalinskaitė-Ūsienė, advokatai Loreta Kraujutaitienė ir Gintaras Černiauskas bei antstolė S.Vaicekauskienė.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad Garliavoje susirinkę asmenys per daugiau kaip dvejus metus, kai nebuvo įvykdytas teismo sprendimas grąžinti L.Stankūnaitės dukrą niekuo nenusikaltusiai jos motinai, padarė daugybę nusikaltimų.
Įkaltis – A.Skučienės raštelis
Apie tai pirmasis prabilo V.Keršis, o po to prieš buvusius savo bendražygius paliudijo ir daugiau asmenų.
V.Keršis ir kiti Garliavos aktyvistai papasakojo, kad jų akiratyje buvo atsidūrę daugybė žmonių.
Ką sekti ir šmeižti jiems nurodydavusios N.Venckienė ir A.Skučienė.
Nelegaliems sekliams buvo duotos kaukės, vaizdo kamera, taip pat instrukcija, kuo jie turi pasidomėti ir ką privalo sekti.
Nors tokių instrukcijų buvo ne viena, V.Keršiui pavyko išsaugoti ir tyrėjams atiduoti tik vieną raštą.
Jis buvo parašytas N.Venckienės namuose V.Keršio akivaizdoje.
Liudytojo teigimu, raštą rašė A.Skučienė, o jai diktavo N.Venckienė, kuri, perskaičiusi baigtą „šedevrą“, iškėlė į viršų nykštį – esą puikiai parašyta.
Priešų sąraše ir teisėjai, ir advokatai
Iš raštelio matyti, kad Venckų ir Kedžių taikiniu buvo tapę ne tik žmonės, kuriuos jie tiesiogiai kaltino pedofilija, bet ir N.Venckienei neįtikę teisėjai ar advokatai, kurie vienoje ar kitoje byloje gynė L.Stankūnaitę ar A.Ūsą: Aukščiausiojo teismo teisėjas Armanas Abramavičius, šokėjos Editos Daniūtės vyras Mindaugas Vasiliauskas, advokatė L.Kraujutaitienė, restorano „Žemyn upe“ vadovė Nomeda Vilpišauskienė, Gintaras Bašinskas, kurio sodyboje prieš mirtį viešėjo A.Ūsas.
V.Keršis neigė ką nors sekęs, tačiau apklausti kiti liudytojai patvirtino, kad Klonio gatvėje ir be V.Keršio buvo kam vykdyti N.Venckienės ir jos giminaičių nurodymus.
Vieni asmenys sekdavo L.Kraujutaitienę, kiti nuvažiavę stebėdavo, ką savo namuose veikia Ūsai, treti persekiojo Milinių šeimą.