Uždarieji jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai – orlaiviuose naudojami apledėjimo matuokliai – pagaminti iš aliuminio. Visi jie yra maždaug penkių centimetrų ilgio ir pločio, ir sveria apie 170 gramų. Iš viso Šiauliuose tokių matuoklių buvo 18-ą.
Apledėjimo matuokliuose esantys jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai yra priskiriami žemiausiai – penktajai pavojingumo kategorijai. Tačiau jei šių medžiagų patektų virškinamąjį traktą, žmogui grėstų radiacinė apšvita.
Lietuvos Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Audronis Navickas teigė, kad dingę matuokliai jau buvo nurašyti. Juos utilizavimui paimti turėjo Radiacinės saugos centras.
„Jie buvo nurašyti dėl to, kad jų kalendorinis galiojimo laikas – 25 metai – buvo pasibaigęs“, - spaudos konferencijoje antradienį kalbėjo A.Navickas.
Paskutinį kartą matuokliai buvo matyti sausį.
Seno sovietinio modelio jonizuotės šaltinio matuokliai, A.Navicko teigimu, net juodojoje rinkoje neturi jokios vertės dėl to, kad yra tiesiog nebepanaudojami. Todėl manoma, kad juos galbūt bandyta priduoti į metalo laužą.
Kariuomenės vado nurodymu rugpjūčio 10 d. Karo policija pradėjo įvykio ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo branduolinėmis ar radioaktyviosiomis medžiagomis arba kitais jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais.
„Karo policija yra gyvausi užduotį nustatyti, ar teisingai jie buvo saugomi, ir ištirti pačią situaciją. Radiacinės saugos centro specialistai dirba bazėje, vykdo paiešką, zona plečiasi. Šiandien nuspręsta informuoti visuomenę“, – teigė A.Navickas.
Nuo pirmadienio Aviacijos bazėje atliekamas nuodugnus teritorijos ir patalpų patikrinimas naudojant dozės galios matavimo prietaisus ir metalo ieškiklius.
Radiacinės saugos centras apie dingimą informavo Lietuvos sienos apsaugos tarnybą, Policijos departamentą, Muitinės departamentą, Vyriausybės kanceliariją, Sveikatos apsaugos ministeriją, metalo laužo supirkimo asociaciją.
„Deja, iki šiol paieškos nedavė rezultatų. Netrukus bus atlikta neeilinė Aviacijos bazės materialinių priemonių inventorizacija. Pirminiu vertinimu, apledėjimo matuokliai bazėje buvo saugomi nesilaikant kai kurių saugumo reikalavimų, tai ir galėjo sudaryti prielaidas jų dingimui“, – situaciją komentavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Radiacinės saugos centro Radiacinės saugos centro Radiacinių avarijų valdymo skyriaus vedėja Danutė Šidiškienė patarė, kad matuoklius atsitiktinai radę žmonės turėtų skambinti bendrosios pagalbos numeriu 112, arba kreiptųsi į patį Radiacinės saugos centrą.
Lietuvos kariuomenės struktūrose toks atvejis – pirmasis.