Keliai – neišsemiama aukso kasykla gobšiems patruliams

2015 m. balandžio 13 d. 07:08
Eglė Šilinskaitė-Puškorė
Vienos geriausių Kauno apskrities policijos patrulių ir jos kolegų mundurai sutepti – jie pripažinti kaltais dėl kyšių ėmimo. Kodėl plėšikauja net tituluoti pareigūnai? Kaišiadorių rajono policijos komisariato patrulių būryje dirbanti Živilė Zdanavičiūtė bendradarbių vertinama už draugiškumą, sugebėjimą greitai reaguoti į konfliktines situacijas. Ne paslaptis ir tai, kad jie žavisi ir jaunos moters grožiu.
Daugiau nuotraukų (1)
Tačiau išvaizdi pareigūnė, kuriai buvo žadama puiki karjera, netrukus gali ilgam atsisveikinti su savo darbu.
30 metų patrulę ir jos porininką 33 metų Paulių Daukantą Kauno apygardos teismas balandžio 7-ąją pripažino kaltais. Jie dvejus metus negalės dirbti valstybės tarnyboje ir turės sumokėti po 3766 eurų baudą. Kol nuosprendis įsiteisės, abu patruliai dar dirba.
Dar vienoje byloje kaltinimai buvo pareikšti jų kolegai Andrejui Karpuškinui.
Visi šie pareigūnai įkliuvo patruliuodami gatvėse ir yra kaltinami paėmę kyšius iš Kelių eismo taisyklių pažeidėjų. Visi trys įklimpo per atsitiktinumą, kai buvo sekami kiti patruliai.
Šios dvi bylos išskirtos iš didelės apimties tyrimo, pradėto dėl patrulių kyšininkavimo, piktnaudžiavimo tarnyba, tarnybos pareigų neatlikimo ir papirkimo.
Iš viso įtarimai yra pareikšti devyniems Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato ir vienam Šakių pareigūnui. Kai kuriems jau paskelbti nuosprendžiai, o kiti dar laukia teismo.
Sekė du, o įkliuvo penki
Sekimo įranga į policijos patrulių automobilius buvo montuojama gavus duomenų, kad kyšius ima tam tikri pareigūnai. Tačiau po operatyvinių veiksmų paaiškėjo, kad kyšius ėmė visi, kurie dirbo tuose automobiliuose.
„Tokių, kurie neimtų, nebuvo“, – patvirtino Kauno apygardos prokuroras Audrius Meilutis.
Kauno policijos Imuniteto skyriaus pareigūnai ir filmavo, ir klausėsi kyšininkavimu įtariamų patrulių pokalbių telefonu.
Tuo metu, kai buvo stebimi, du įtariami Kauno patruliai buvo perkelti dirbti į Kaišiadoris. Kartu su įtariamaisiais nukeliavo ir sekimo įranga – jų pokalbius įrašinėjanti slapta aparatūra buvo sumontuota Kaišiadorių rajono policijos komisariato automobilyje „Škoda Octavia“.
Šiuo automobiliu vykdavo patruliuoti ir Ž.Zdanavičiūtė, P.Daukantas, A.Karpuškinas.
Tokiu būdu sekliai užfiksavo, kaip Ž.Zdanavičiūtė ir P.Daukantas 2013 metų spalį iš neblaivaus vairuotojo paėmė 600 litų kyšį.
Užuot fiksavę sunkų pažeidimą – vairavimą esant neblaiviam, patruliai girtam vairuotojui skyrė tik 120 litų baudą. Jis buvo nubaustas už tai, kad pasibaigęs automobilio techninės apžiūros galiojimo laikas ir neturi civilinės atsakomybės draudimo.
Tuo pačiu automobiliu „Škoda Octavia“ vienas patruliavęs A.Karpuškinas įkliuvo paėmęs 100 litų kyšį už tai, kad neužfiksuotų Kelių eismo taisyklių pažeidimo.
O du kauniečiai pareigūnai, dėl kurių veiksmų ir buvo sumontuota sekimo įranga Kaišiadorių policijos patrulių automobilyje, vėliau vėl buvo grąžinti dirbti į Kauną.
Duomenų, kad jie ėmė kyšius, taip pat surinkta pakankamai. Byla netrukus turėtų pasiekti teismą.
Daugybė įtartinų pokalbių
Tyrime dėl kyšininkavimo keliuose ir dokumentų klastojimo įtarimai pareikšti dar penkiems pareigūnams: keturiems kauniečiams ir vienam šakiškiui.
Renkant įrodymus galimų kyšininkavimo atvejų aprašymai sugulė į 61 puslapio bylą.
Konkretaus įvykio aprašymas užima kelias eilutes, todėl galima tik įsivaizduoti, kiek tūkstančių galimų kyšininkavimo atvejų užfiksavo kolegas stebėję Imuniteto skyriaus pareigūnai.
„Labai daug atvejų buvome priversti išbraukti. Neįstengėme nustatyti kyšį davusio asmens dėl to, kad įrašytas pokalbis buvo nepakankamai informatyvus, nors buvo pagrindo manyti, jog kyšis buvo duotas“, – aiškino prokuroras A.Meilutis.
Jį nustebino tai, kad daug įrodymų pavyko surinkti per trumpą laiką.
Švaistosi pinigais baruose
Kyšininkavimo bylas narpliojantys Policijos departamento Imuniteto valdybos pareigūnai stebisi, kaip prabangiai gyvena kai kurie patruliai.
Keliuose patruliuojančio pareigūno atlyginimas, atsižvelgiant į darbo stažą ir laipsnį, per mėnesį siekia 370–690 eurų į rankas.
Tiek uždirbdami kelių sargai sugeba įsigyti šimtus tūkstančių eurų kainuojančių vilkikų, prabangių namų, palėpėse slepia įspūdingas pinigų sumas. Vilkikus ir nekilnojamąjį turtą jie nuomoja.
Be to, pareigūnai nevengia pinigais švaistytis baruose ar leistis į egzotiškas keliones.
Nors Imuniteto tarnybos pareigūnai yra pričiupę ne vieną patrulį, nemažai įtariamųjų išteisinta, o kai kurie siekia grįžti į darbą. Taip yra todėl, kad korupcijos keliuose schemos tapo sudėtingos, o sukčiautojai itin atsargūs.
Pareigūnų automobiliuose veikia kameros, o jų naudojami prietaisai turi vidinę atmintį. Bet nešvarūs sandėriai dažnai įvyksta ten, kur jų nefiksuoja jokie prietaisai, – prie pažeidėjo automobilio.
Staiga atidavė dokumentus
Apie įtartiną pokalbį su patruliu „Lietuvos rytui“ papasakojo 34 metų šiaulietis Marius (pavardė redakcijai žinoma).
Skubėdamas į medžioklę jis kone 40 kilometrų per valandą viršijo greitį užmiestyje. 
Vairuotoją sustabdė pareigūnas su greičio matuokliu rankoje.
Kelių eismo taisyklių pažeidėjui grėsė daugiau kaip 100 eurų bauda. Marius neturėjo laiko ir noro ginčytis, todėl pageidavo, kad dėl pažeidimo būtų surašytas protokolas.
„Mane sustabdęs pareigūnas buvo draugiškas, mėgino užmegzti pokalbį įvairiomis temomis, nors nebuvau linkęs leistis į kalbas. Kai jau priėjome prie policijos automobilio pildyti protokolo, pareigūnas staiga atidavė man dokumentus, palinkėjo gero kelio ir nebepažeidinėti taisyklių“, – stebėjosi šiaulietis.
Marius papasakojo šią istorija bičiuliams ir pasidžiaugė, kokių yra geranoriškų kelių policininkų. Tačiau draugai iš jo išsišaipė: esą pareigūnas tikėjosi gauti kyšį, o jo negavęs pažeidėją paleido.
Jeigu greičio matuoklis užfiksavo pažeidimą, jame įrašas išlieka, todėl pareigūnai privalo skirti baudą. Bet jei pažeidėją paleido, vadinasi, greičio matuoklį pareigūnas sureguliavo taip, kaip jam reikėjo.
„Policininkas tiesiogiai pinigų neprašė, tik buvo nusiteikęs bendrauti. Jis vilkėjo uniformą, tarnybiniame automobilyje sėdėjo jo kolega. Pareigūnas mane įspėjo, kad policijos automobilyje filmuojama, todėl patarė į jį nesėsti ir grąžinęs dokumentus leido važiuoti toliau“, – tvirtino šiaulietis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.