Juodieji archeologai turi atlyginti pusės milijono litų žalą

2014 m. gruodžio 29 d. 13:33
BNS ir lrytas.lt inf.
Vilnietis 37 metų V.Čvanovas nuteistas kalėti ketverius metus.
Daugiau nuotraukų (1)
Dėl kalavijo, knygų ir kitų daiktų kontrabandos Olegas Salijus ir Vadimas Čvanovas išteisinti kaip nepadarę veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
Generalinės prokuratūros prokuroras Gintautas Gudžiūnas sakė siekęs teismo proceso metu papildyti kaltinimą
„Bet proceso taisyklės tokios ganėtinai savotiškos - aš pateikiau papildomą kaltinimą teismo metu, bet teismas traktuoja, kad tokios galimybės nebuvo, tai reikėjo daryti ikiteisminio tyrimo stadijoje“, - sakė prokuroras.
Įtariama, kad dalis vertybių nelegaliai buvo gabenta į Estiją ir Rusiją.
Trijų teisėjų kolegija paskelbė, kad abiejų kalėti nuteistų vyrų skundai atmetami, kaltė yra įrodyta, skirtos ne per griežtos bausmės.
Nuosprendis po Apeliacinio teismo nutarties įsiteisėjo, tačiau 41 metų O.Salijui nereikės vykti į pataisos namus atlikti skirtus pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmės - vyras ją atliko dar laukdamas teismo. 2013 gegužę skelbiamo Vilniaus apygardos teismo nuosprendžio vilnietis klausėsi būdamas suimtas, o šiuo metu jis jau laisvėje. Už grotų O.Salijus buvo laikomas nuo 2011 metų gegužės 23 dienos. Suėmime praleistas laikas įskaitytas į bausmės laiką.
Vilnietis 37 metų V.Čvanovas nuteistas kalėti ketverius metus.
Šie vilniečiai kaltinti dėl didelės vertės mokslinės, istorinės vertybės pagrobimo ir vertimosi uždrausta ūkine komercine veikla.
Kapų plėšikų bylo???s k?altinamieji įkliuvo 2009 metais birželį Skuodo rajone, kasinėdami kapinyną šalia Apuolės piliakalnio. Juos nutvėrė Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas. Šis asmuo ir buvo apklaustas teisme liudytoju.
Archeologai Apuolės kapinyne yra ištyrę aštuonis degintinius X-XII amžiaus kapus, rado antkaklių ir apyrankių fragmentų, pasaginių segių, smeigtukų, karolių bei II- IV amžiaus pavienių radinių. Radinius saugo Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus, Stokholmo istorijos muziejus ir Lietuvos nacionalinis muziejus.
Iš vadinamųjų juodųjų archeologų konfiskuoti archeologiniai radiniai perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui. Teismas nusprendė, kad abiejų juodųjų archeologų kaltė tyčia kasinėjus kapinyną yra įrodyta.
Apeliacinis teismas taip pat paskelbė, kad su Antruoju pasauliniu karu susijusius radinius - monetas, karių ženklus, traktuoja ne kaip istorinę vertybę, o kaip antikvariatą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.