Teisėjas Robertas Rainys pabrėžė, kad R.Visokavičiaus veiksmuose nebuvo aptikta jokių nusikalstamos veikos požymių.
Skelbdamas nuosprendį, teisėjas R.Rainys buvo gerai nusiteikęs ir leido sau pajuokauti. Jis atkreipė dėmesį, kad „mailiaus“ bylos tyrimą atlikę pareigūnai pateikė išvadą, jog „taip galėjo būti, bet galėjo ir nebūti“. Anot teisėjo, miglotą išvadą pateikę Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) pareigūnai pasielgė taip, kaip būtų galima nebent Skandinavijoje.
Taip pat tyrėjai nurodė, kad ES parama buvo bandyta gauti „sukčiavimo būdu“. R.Rainys pastebėjo, kad konkretus sukčiavimo būdas nebuvo nurodytas. Reiškia, kaltinamieji pagrįstai priešinosi mestiems kaltinimams. „Kur girdėta, kad organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai vieni kietiems duoda kyšius?“, - pareigūnų darbą kritikavo R.Rainys.
„Koją galėjo pakišti tik tai, kad vienas projektas buvo išskaidytas į 7 atskirus projektus. Buvo paskirti nieko apie žuvininkystę nenutuokiantys asmenys. Dėl laiko stokos buvo klastojami dokumentai paramai gauti“, - pažymėjo teisėjas.
Teisėjas pabrėžė, kad kitas kaltinamasis - Vytautas Petrušonis, nuoširdžiai stengėsi ir tikėjo savo darbu. Taip pat, teismas negavo jokių duomenų, kurie būtų įrodę, kad kaltinamasis Egidijus Gesevičius neketino pradėti kurti verslo. „Buvo pilna įrodymų, kad jis tikrai ruošėsi tai daryti“, – pažymėjo teisėjas.
R.Rainys ironiškai pastebėjo, kad tam tikrą vaidmenį atliko ir žiniasklaida: „Buvo atliktos viešųjų ryšių akcijos rodant apgriuvusią kiaulių fermą. Pasakojant liūdnu balsu buvo formuojama nuomonė, kad tai – didelė afera, nors to nebuvo. Sumontavus atitinkamą įrangą, to mailiaus auginimas tikrai būtų buvęs realus.“
Tikėjo savo teisumu
„Aš galiu pasakyti, kad teismas priėmė teisingą nuosprendį. Kitaip ir negalėjo būti. Tai – nuo pat pradžių suklastota byla. Kaip rodė tas fermas? Nesąmones rodė. Lietuvoje dabar pradeda klestėti tiesa. Manau, kad šita byla dar daug ką parodys. Šiandien čia turėjo sėdėti tikrieji nusikaltėliai – politikai, konkurentai ir teisėsaugos atstovai. Tačiau jie čia nesėdėjo“, – po nuosprendžio emocingai kalbėjo R.Visokavičius.
Jis kartu su žmona neslėpė džiaugsmo ir tikino, kad bus pradėti teisminiai procesai dėl moralinės žalos atlyginimo.
„Kitaip mes ir negalvojome. Ketveri metai atimti iš gyvenimo ir tai nėra smulkmena. Tai padarė teisėsauga, jie gavo užsakymus. Kas galėtų paneigti – gal ir pinigus? Kaltinamųjų suole turėtų sėdėti Karpovas, Novikas ir Baraniūnas (Advokatas Valerijus Karpovas, FNTT pareigūnas Darius Novikas, prokuroras Dainius Baraniūnas. – Red.). Verslininkai norėjo daryti verslą, tai aiškiai matėsi. Aš labai kruopščiai nagrinėjau šią bylą, nes ji liečia mano šeimą. Aš negalėjau patikėti, kad teisėsaugos institucijoje dirba nusikaltėliai. Kur Žemaitaitis (politikas Remigijus Žemaitaitis – Red.), kuris iššaukė visą šitą rezonansą? Ką tai reiškia? Kur Komskis (Seimo narys Kęstas Komskis – Red.), kuris eskalavo?“, – klausė Birutė Teodora Visokavičienė.
„Taip ir turėjo būti, nes čia iš viso nieko nebuvo. Niekas nepadarė nė menkiausio pažeidimo. Sprendimą vertinu gerai, nes čia iliuzija, išpūstas burbulas. Tik labai keista, kad žiniasklaida ketverius metus dalyvavo kartu FNTT ir prokuratūra visuomenei skleisdama melą. Jeigu aš norėdavau paaiškinti visas aplinkybes, žiniasklaida to nenorėjo klausyti ir iš karto bėgdavo į krūmus“, - sakė išteisintas V.Petrušonis.
Įtarta, kad veikė organizuota grupė
Kartu su R.Visokavičiumi išteisinti dar šeši asmenys, dviem
kaltinamiesiems skirtos baudos. Teismas 9 tūkstančių litų baudomis nubaudė Ingridą Jasonienę ir E.Gesevičių.
Baudžiamoji byla buvo nagrinėjama dėl neteisėtos juridinių
asmenų veiklos, dokumentų suklastojimo ir jų panaudojimo,
tarpininko kyšininkavimo, papirkimo, piktnaudžiavimo, pasikėsinimo
apgaule įgyti didelės vertės svetimą turtą. Ji baigta tirti 2011
metais.
Šioje byloje kaltinimai dėl tarpininko kyšininkavimo ir
sukčiavimo pareikšti buvusiam Lietuvos banko vadovui ir ambasadoriui
Romualdui Visokavičiui. Generalinė prokuratūra prašė jam skirti
dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant metams,
ir skirti ir 150 MGL dydžio - 19,5 tūkst. litų - piniginę baudą.
Pareigūnai įtarė, kad R.Visokavičius, pasinaudodamas savo
padėtimi ir pažintimis, galėjo paveikti institucijas, pareigūnus
ir politikus, kad organizuota grupuotė neteisėtai gautų milijoninę
Europos Sąjungos paramą.
Nuteisti šioje byloje buvo prašoma dar aštuonis kaltinamuosius -
,V.Petrušonį Mindaugą ir E.Gesevičius, Ingą
Dagytę-Riškę, Ingridą Jasonienę, Joną Jacunską, Skirmantą
Miškinį ir Albertą Brinkį - skiriant jiems laisvės atėmimo
bausmes jų vykdymą atidedant bei pinigines baudas.
Pareigūnai įtarė, kad organizuotai grupei vadovavo
Lietuvoje ir užsienyje veikiančių baldais prekiaujančių įmonių
savininkas E.Gesevičius.