Vokietijos Manheimo policija metė didžiules pajėgas tirti 20 metų studentės iš Lietuvos G.Žebrovskytės nužudymo aplinkybes.
Šio miesto kriminalinėje policijoje sudaryta speciali 25 pareigūnų darbo grupė, tačiau pirmadienį įtariamieji dar nebuvo nustatyti, rašo „Lietuvos rytas".
Rimtai rengėsi studijoms
Iš Naujosios Akmenės į Vilnių atvykusi G.Žebrovskytė Mykolo Romerio universitete (MRU) studijavo psichologiją.
Bakalauro studijų trečio kurso studentė į Vokietiją išvyko rugpjūčio 20 dieną pagal „Erasmus” mainų programą. Manheimo universitete ji turėjo studijuoti keturis mėnesius.
„Ji buvo pažangi studentė, gerai mokėjo vokiečių kalbą, pati pasirinko studijas Manheime. Ruošėsi ir joms, ir išvykai”, – „Lietuvos rytui” kalbėjo MRU atstovas Kęstutis Saldžiūnas.
„Ji buvo iš tų geriausių mūsų studentų, pažangi, gerai mokėsi, neturėjo akademinių skolų”, – jam antrino MRU Psichologijos instituto dėstytojas Alfredas Laurinavičius.
Sukrėtimas – dviejose šalyse
Kad Vokietijoje nužudyta studentė yra G.Žebrovskytė, MRU dėstytojai ir studentai sužinojo tik vakar ryte.
„Ši žinia mus pribloškė. Džiaugiamės, kai studentai išvyksta pasisemti patirties, todėl labai baisu, kad taip atsitiko.
Mes visi sielojamės – ir universitetas, ir Psichologijos institutas”, – kalbėjo A.Laurinavičius.
Vakar su G.Žebrovskytės bendrakursiais kalbėjosi universiteto psichologas.
Žinia apie nužudytą lietuvę pribloškė ir Manheimo universiteto bendruomenę. Vokietijos mastais nedideliame mieste tokia kraupi žmogžudystė įvykdyta bene pirmą kartą.
„Užuojauta artimiesiems, sergantis pasaulis”, – taip merginos nužudymą šio universiteto „Facebook” paskyroje įvertino vienas studentų.
Nužudymas nykioje vietoje
Ir išprievartautos, ir nužudytos merginos kūnas rastas krūmuose po Kurto Schumacherio tiltu, šalia tramvajaus stotelės. Ši vieta nyki, blogai apšviesta, po tiltu mėgsta rinktis asocialūs asmenys, daugiausia narkomanai.
G.Žebrovskytės kūnas buvo pastebėtas penktadienį apie 18 val. 30 min. Atlikus skrodimą paaiškėjo, jog mirtis ją ištiko anksčiau – naktį iš ketvirtadienio į penktadienį.
Kur ketvirtadienio vakarą buvo lietuvė, aiškinasi policijos pareigūnai. Manoma, kad G.Žebrovskytė galėjo būti išėjusi pasilinksminti į vieną iš daugelio renginių, skirtų Vokietijos susivienijimo dienai.
Neatmetama, kad G.Žebrovskytė galėjo eiti iš universiteto į Jungbušo rajone esantį studentų bendrabutį.
„Gali būti, kad ji sunkiai orientavosi, todėl pasirinko kelią, kuris tikrai nuves į Jungbušą, nors aš būčiau ėjusi skersai visą centrą”, – „Lietuvos rytui” kalbėjo Manheimą gerai pažįstanti lietuvė Daiva.
Policija prašo pagalbos
Nusikaltimą tiriantiems pareigūnams darbą sunkina ir tai, kad G.Žebrovskytė Manheime gyveno neseniai, tad nežinoma, ar per trumpą laiką ji sugebėjo susirasti draugų, ar vakarą prieš mirtį buvo viena.
Policijos pareigūnai paprašė vietos žmonių pagalbos. Tikimasi, kad atsiras mačiusių merginą jos mirties išvakarėse ar pastebėjusių ką nors įtartina netoli jos žūties vietos.
Pareigūnai mano, kad G.Žebrovskytė galėjo tapti atsitiktine žudiko auka, tačiau neatmetama ir versija, jog su ją išniekinusiu asmeniu ji susipažino mieste ir jis pasisiūlė ją palydėti namo.
Mieste daug emigrantų
Pasak Daivos, Liudvigshafeno miestą, kuriame ji gyvena, nuo Manheimo skiria tiktai Reinas, todėl nenuostabu, kad šių miestų gyventojai vieni pas kitus važiuoja apsipirkti, dirbti, pramogauti.
Abiejuose miestuose, kuriuose kartu sudėjus yra apie pusę milijono gyventojų, nemažai emigrantų.
Ypač daug turkų apgyvendinta Jungbuše, kuriame yra ir studentų bendrabučiai.
Nusikalstamumas tiek Liudvigshafene, tiek Manheime labai mažas.
„Aš čia jaučiuosi daug saugesnė nei Lietuvoje”, – vakar teigė Daiva.
Svajojo tapti psichologe
„Visą Ramučių gimnazijos bendruomenę ištiko šokas, kai išgirdome apie šią tragediją.
Gabrielė buvo mūsų visų pasididžiavimas”, – vakar sunkiai žodžius rinko buvusi auklėtoja Naujosios Akmenės pedagogė Vita Pocienė.
Apie Vokietijoje nužudytą buvusią savo auklėtinę mokytoja sekmadienio popietę sužinojo iš dukters. Po to vienas po kito pasipylė buvusių Gabrielės bendraklasių skambučiai.
Ketverius metus šios merginos auklėtoja buvusi akmeniškė pedagogė sakė, kad ji išsiskyrė stropumu, darbštumu: „Ši nuostabi mergaitė noriai dalyvaudavo mokyklos renginiuose, pati šoko ir dainavo.
Bet jos gatvėje vaikštinėjančios niekas nesutikdavo, nes vakarėliai ir kompanijos jos nedomino. Gabrielė atkakliai siekė tikslo – tapti psichologe.”
Mergina gimnaziją pabaigė labai gerais pažymiais, todėl buvo įtraukta į šios įstaigos Pasididžiavimo knygą. Joje sudėtos geriausių gimnazistų nuotraukos su parašais.
Prieš kelionę slėgė nerimas
2011 metų pavasarį gimnaziją baigusi mergina į tėvų namus grįždavo, bet po gimtąjį miestą nevaikštinėdavo.
Todėl naujienas, kaip sekasi buvusiai mokinei, V.Pocienė sužinodavo iš pardavėja prekybos centre „Norfa” dirbančios jos motinos.
Ji džiaugėsi, kad sekasi ne tik Gabrielei, bet ir keleriais metais vyresniam sūnui Gediminui, kuris jau baigė studijas, susirado darbą.
„Kai Gabrielei buvo suteikta galimybė pagal mainų programą išvažiuoti į Vokietiją, ji baiminosi, kaip pritaps svetimoje valstybėje.
Jai buvo būdingas siekis tobulėti, todėl per kelias savaites apsiprato”, – neseniai vykusį pokalbį su Gabrielės motina prisiminė pedagogė.
25
Tiek Manheimo kriminalinės policijos pareigūnų yra darbo grupėje, sudarytoje G.Žebrovskytės nužudymui tirti.