25-erių N. Budavičius kratėsi kaltės, aiškino, kad buvo išprovokuotas pareigūnų, tačiau teismo įtikinti jam nepavyko.
Klaipėdos teismas N. Budavičių nuteisė už vertimąsi uždrausta ūkine, komercine ar finansine veikla, radinio pasisavinimą, didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčio turto realizavimą.
Skelbėsi internete
Pernai pavasarį Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas atkreipė dėmesį į skelbimą interneto svetainėje mainyk.lt.
Numizmatu pasivadinęs asmuo siūlė už 1000 litų pirkti restauruotą ietigalį ir kelis V–XII a. pentinius kirvukus arba norėjo juos keisti į kitas vertybes. Ši informacija buvo skelbiama du mėnesius.
Buvo kreiptasi į policiją. Gavus prokuratūros leidimą su pardavėju imta bendrauti elektroniniais laiškais.
Tariamas numizmatas nebuvo pernelyg kalbus – jis parašė, kad ietigalis yra iš Rytų Lietuvos, o dėl kainos galima derėtis.
Privalu perduoti per savaitę
Buvo sutarta gegužės 16-ąją susitikti kavinėje Danės gatvėje. Čia pirkėju apsimetęs policininkas už ietigalį ir du kirvukus N. Budavičiui sumokėjo 1000 litų.
Iškart vaikinas buvo sulaikytas pareigūnų. Kuprinėje jis turėjo dar du kirvukus. Jo bute Klaipėdoje buvo atlikta krata.
Šiais Lietuvoje aptiktais archeologiniais radiniais prekiauti draudžiama.
„Užsienyje pirktus reliktinius daiktus parduoti galima, o aptiktus Lietuvoje būtina per savaitę pristatyti į savivaldybę, policiją ar už paveldą atsakingas institucijas. Visi Lietuvos žemėje ar vandenyse rasti archeologiniai dirbiniai priklauso valstybei”, – tvirtino L. Kavaliauskas.
Kirvukus perdavė tėvas?
N. Budavičius baigė Dailės akademiją, įgijo kalvystės ir juvelyrikos specialybes.
Jo tėvai gyvena Panevėžio rajone, Antrajame Rodų kaime.
Kažkada čia buvo dvaras, tačiau pastatų neišliko.
Esą savo skelbimuose apie ietigalį ir pentinius kirvius kainą parašė šiaip sau – kaip nuorodą, kiek vertina savo daiktus. Vienintelis jo tikslas esą buvo išmainyti juos į monetas, nes jas seniai kolekcionuoja.
Savo žemėje rastus kirvukus jam esą perdavė tėvas. Esą anksčiau šiuos radinius jie demonstravę savo neoficialiame nedideliame muziejuje, bet apie jo egzistavimą aplinkiniai nieko nežinojo. O ietigalį jam kažkas perdavęs.
Melą paneigė muziejininkė
Teisme N. Budavičius teigė žinąs, kad apie tokius radinius reikia pranešti. Jis esą ne kartą nešė kirvukus ir ietigalį į Panevėžio kraštotyros muziejų.
Po apžiūros jam viskas buvo grąžinta, nes esą tokių daiktų ir taip daug prikaupta, didelės muziejinės vertės jie neturi, o fonduose trūksta vietos.
Teisme liudijusi Panevėžio kraštotyros muziejaus vyriausioji archeologė Alfreda Petrulienė teigė nemačiusi nei kirvukų, nei ietigalio.
N.Budavičiaus tėvas ir jis pats buvo atnešę į muziejų buitinių dirbinių, koklių detalių, žiestų puodų šukių, tačiau jie neturėjo didesnės muziejinės vertės ir buvo grąžinti šeimininkams.
N.Budavičiui už grotų keliauti neteks – devynių mėnesių bausmės vykdymas atidėtas vieniems metams.
Vyras įpareigotas užsiregistruoti darbo biržoje ir dirbti.
Keturi pentiniai kirvukai ir ietigalis bus perduoti paveldosaugininkams, o bute rastas metalo ieškiklis konfiskuotas.