„Nežinau, kaip visa tai paaiškinti. Gėda pačiam... Gėda prieš kolegas, prieš šeimą, kad taip pasielgiau“, - Kauno apygardos teisme sielojosi kyšininkavimu kaltinamas Simno (Alytaus r.) policijos nuovados tyrėjas 49 metų Arūnas Karčiauskas.
Penktadienį teismas policijoje 23 metus dirbusį simniškį pripažino kaltu ėmus kyšius iš degtindario ir nurodė sumokėti 10 tūkst. 140 litų baudą. Kartu kyšininkavęs jo pavaldinys 39 metų Saulius Zamblauskas nubaustas kiek švelnesne bauda - 9 tūkst. 880 litų.
Abu policijos pareigūnai iki teismo nuosprendžio įsiteisėjimo nušalinti nuo tarnybos. Kai tik teismo verdiktas įsiteisės, pareigūno vardą pažeminę veikėjai bus atleistas iš darbo ir neteks visų socialinių garantijų.
Pareigūnams duoklę mokėjo „už ramybę“
Į teisiamųjų suolą du Simno nuovados policininkai sėdo, kai baigėsi beveik dešimtmetį jų Liuklingėnų kaime gyvenančio ūkininko Alvydo Andriuškevičiaus kantrybė. Už tai, kad šis netrukdomai galėtų gaminti naminę degtinę, pareigūnai kas mėnesį imdavo 100 litų duoklę.
Nors ūkininkas nutraukė nelegalią veiklą, pareigūnams tai buvo nė motais, jie ir toliau vertė kaimietį mokėti jiems duoklę.
Naminę savo namuose viręs ūkininkas liudijo, kad pinigus „už ramybę“ Simno policijos nuovadai mokėjo nuo 2004-ųjų. Trūkus kantrybei ūkininkas apie uniformuotus reketininkus pranešė Alytaus apskrities policijos komisariato Imuniteto poskyriui.
Degtine girdydavo samdinius
„Naminę degtinę gamindavau savo reikmėms, nedaug, tik dvi-tris bačkutes. Esu ūkininkas, samdiniams juk reikia kažkaip sumokėti. Žinote, kaime žmonės pinigų neima, jiems tik pavalgyti ir išgerti reikia“, - Kauno apygardos teisme liudijo nukentėjusiu policijos pareigūnų korupcijos byloje pripažintas Liuklingėnų kaimo gyventojas A. Andriuškevičius.
Degtindariu tapęs ūkininkas išsamiai pasakojo, kaip susidūrė su korupcija policijoje, kaip mokėjo duoklę pareigūnams.
Pasak A. Andriuškevičiaus, viskas prasidėjo dar 2003-iųjų rudenį, kai į jo sodybą atvykę penki policijos pareigūnai, su tuomete Simno nuovados viršininke priešakyje, aptiko kelias statines raugo. Vyras spėja, kad jį policijai įskundė pavydūs kaimo gyventojai ar per mažai išgerti gavę samdiniai.
„Tada teko net tūkstantį litų jiems sumokėti, kad bylos nekeltų“, - prisipažino degtindaris.
Duoklę policijai mokėjo nuo 2004 metų
Teisme ūkininkas A. Andriuškevičius prisiminė, kaip prasidėjo pažintis su policijos tyrėju A. Karčiausku.
„Jis pas mane atvažiavo 2004 metais. Sako, jeigu nori, tai mokėk po 100 litų kas mėnesį. Jis žadėjo nebausti už degtinės gamybą, taip pat pranešti apie kitų pareigūnų ruošiamus reidus. Nuo 2004 metų kas du mėnesius mokėdavau po 200 litų“, - prisipažino ūkininkas.
Baigęs degtindario karjerą demaskavo kyšininką
Vyras minėjo, kad sunkiai verčiantis nuolatinis duoklės mokėjimas policininkui tik dar labiau apsunkino jo materialinę padėtį. Jis vis galvodavo, kad kyšininką reikėtų paskųsti policijos vadovams, apie tai kalbėjosi su savo pažįstamu, buvusiu policijos pareigūnu. Vyrai nusprendė neskubėti, jiems pagailo mažų A. Karčiausko vaikų.
Kai šių metų vasarą pareigūnams sumokėjo 700 litų, degtindario karjerą nutraukti nusprendęs ūkininkas apie mokamą duoklę nutarė informuoti Alytaus apskrities policijos komisariato Imuniteto poskyrio pareigūnus. Šie ėmė sekti korupcija įtariamą kolegą, klausėsi jo pokalbių telefonu.
Pareigūnas duoklę prarijo
A. Karčiauskas pasaloje laukusių Imuniteto poskyrio pareigūnų buvo sulaikytas praėjusių metų liepos 13-ąją, kai su kolega S. Zamblausku tarnybiniu policijos automobiliu atvyko pasiimti duoklės.
Išsigandęs kieme lankstančių šunų S. Zamblauskas liko sėdėti automobilyje, o A. Karčiauskas nuėjo pasiimti duoklės. Vos tik gavęs pinigus, jis buvo sulaikytas.
Supratęs, kad įkliuvo su įkalčiais, policijos tyrėjas pinigus prarijo. Vėliau jam pasidarė bloga ir jis įkaltį išvėmė.
Abu pareigūnai buvo sulaikyti, o pareiškus įtarimus kyšininkavimu – nušalinti nuo tarnybos.
Imti kyšius privertė nepriteklius šeimoje?
Nors degtinę gaminęs ūkininkas tikina duoklę policijai mokėjęs dar nuo 2004 metų, teisme policininkas A. Karčiauskas prisipažino pinigus ėmęs vos tris kartus.
Kaltės neneigiantis korumpuotas pareigūnas tikino, kad degtindario jis „neapmokestino“, o sutiko su jo pasiūlymu reguliariai mokėti kyšius. Esą šiam žingsniui jį paskatino sunki materialinė padėtis.
„Gavau informacijos, kad A. Andriuškevičius gamina naminę degtinę, nuvykau pas jį pasikalbėti, šis pasiūlė kas mėnesį mokėti po 100 litų. Sutikau, nes mano materialinė padėtis buvo sunki. Žmona neteko darbo, sūnui reikėjo atlikti onkologinę operaciją“, - teismą graudino A. Karčiauskas.
23 metus policijoje dirbęs A. Karčiauskas neneigė kartu su kolega S. Zamblausku ne tik ėmęs duoklę, bet ir įspėjęs degtindarį apie kolegų reidą.
Gegužės pradžioje iš Policijos departamento Simno nuovadai buvo persiųstas anoniminis skundas, kad A. Andriuškevičius gamina naminę degtinę. Pareigūnai nusprendė informaciją patikrinti, ūkininko valdose atlikti kratą.
Tai sužinojęs A. Karčiauskas suskubo įspėti savo globotinį, jam paskambino telefonu, pranešė apie būsimą reidą ir liepė dingti iš namų. Atvykę pareigūnai sodybą rado užrakintą, tad negalėjo atlikti kratos.
Tos pačios dienos vakarą A. Andriuškevičius vėl sulaukė pareigūnų skambučio - A. Karčiauskas pasakė atvykstantis, liepė grįžti namo.
Nubaudė tik už naminės laikymą
Kartu su kolega S. Zamblausku pasirodęs policininkas apžiūrėjo ūkinį pastatą, jame iš tiesų aptiko keturias 200 litrų talpos statines su raugu. Užuot atlikęs savo pareigą, A. Karčiauskas nusprendė išsukti degtindarį nuo atsakomybės.
Korumpuotas policininkas ūkininkui liepė surasti butelį naminės ir surašė protokolą už neteisėtą svaigalų laikymą, ūkininkui buvo skirta 150 litų bauda. Tuo tarpu už didelio kiekio naminės degtinės gamybą grėsė baudžiamoji atsakomybė.
Už šią paslaugą abu policininkai iš A. Andriuškevičiaus paėmė 500 litų kyšį, jį vėliau pasidalino.
„Man jis liepė kurį laiką negaminti degtinės, sakė, kad dėl mano veiklos skundų gauta. Liepė kaime sakyti, kad policija pas jį buvo, rado raugo ir atėmė naminės gaminimo aparatą“, - apie korumpuoto pareigūno darbo metodus pasakojo ūkininkas.
Kyšius ėmęs nepraturtėjo
Paradoksalu, tačiau sunkia materialine padėtimi kyšininkavimą pateisinti bandęs A. Karčiauskas ne tik sužlugdė savo karjerą, bet ir nepraturtėjo.
Nuo 1991 metų policijoje dirbęs simniškis įsiteisėjus teismo nuosprendžiui bus atleistas iš darbo policijoje be jokių socialinių garantijų, teks sumokėti 10 tūkst. litų baudą.
Nuo pareigų nušalintas policininkas šiuo metu dirba vienoje statybų įmonėje vairuotoju už 1 tūkst. 400 litų algą.
„Dukra Anglijoje gyvena, tai šiek tiek paremia“, - guodėsi susikompromitavęs policininkas.