Vėjo jėgainių įrengimu užsiimančią bendrovę „Naujoji ranga“ ir jos vadovą Nerijų Pečioką nemalonumai užgriuvo, kai praėjusiais metais į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos įmonė atsigabeno karinį šarvuotį bei du vilkikus. Šią techniką bendrovės atstovai įsigijo aukcione, kuriame britų kariuomenė pardavinėjo nurašytą techniką.
Nuo šarvuočio buvo nuimta visa ginkluotė, išmontuota ir kita, ribotos civilinės apyvartos įranga, tad laivu atkeliavęs egzotiškas pirkinys nekėlė jokių įtarimų jį apžiūrėjusiems Lietuvos muitininkams.
Šarvuotis ir du kariniai vilkikai į Lietuvą buvo atgabenti gavus visus reikiamus Didžiosios Britanijos institucijų leidimus. Verslininkas tikino nežinojęs, kad pagal tuo metu galiojančius Lietuvos įstatymus šiai technikai įvežti reikėjo ir Ūkio ministerijos leidimo. Šarvuotą transporterį bandyta kaip transporto priemonę įregistruoti valstybės įmonėje „Regitra“ ir gauti valstybinius numerius.
Nemalonumai „Naująją rangą“ užgriuvo, kai šarvuotis buvo pastebėtas važiuojantis Jurbarko rajone. Kelių policininkams jau tada kilo abejonių, ar neregistruotu šarvuočiu galima važinėti viešosios paskirties keliais.
Muitinės kriminalinei tarnybai pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad bendrovė „Naujoji ranga“ neturėjo specialios Ūkio ministerijos licencijos karinei technikai įvežti.
Šarvuotis FV432 yra būtent strateginė dvejopos paskirties transporto priemonė, jis gali būti apginkluojamas 7,62 milimetro kalibro kulkosvaidžiais. Tokius šarvuočius iki šiol naudoja Didžiosios Britanijos, Indijos ir kai kurių kitų šalių ginkluotosios pajėgos.
Per ikiteisminį tyrimą kauniečiai pranešė visus būtinus leidimus gavę Didžiojoje Britanijoje ir net neabejojo, kad jų užtenka teisėtam sandoriui atlikti.
Tačiau verslininkui N. Pečiokui ir jo vadovaujamai bendrovei buvo pareikšti kaltinimai kontrabanda, apribota teisė naudotis atsigabenta technika – šarvuočiu ir dviem kariniais vilkikais. Neteisėtas šarvuočio įvežimas į Lietuvą prilyginamas narkotinių medžiagų kontrabandai, o už tai verslininkui grėsė laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 9 metų.
Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas pirmadienį paskelbė išteisinamąjį nuosprendį. Konstatuota, kad įmonės ir jos vadovo veiksmuose nėra tiesioginės tyčios, jie nežinojo, jog gabena karinę techniką, kurios įvežimui į Lietuvą tuo metu reikėjo gauti Ūkio ministerijos leidimą. Juolab verslininkas tikino karinę techniką pirkęs tikėdamasis ją naudoti vėjo jėgainių statybai, įvažiuoti į sunkiai pravažiuojamus laukus.
Teismas atsižvelgė ir į tai, kad šių metų vasarą pasikeitė karinės bei strateginės paskirties prekių įvežimą į Lietuvą reglamentuojantys teisės aktai bei Vyriausybės nutarimas. Todėl šiuo metu techniką, kurią Didžiojoje Britanijoje įsigijo bendrovė „Naujoji ranga“, galima į mūsų šalį įvežti be Ūkio ministerijos leidimo.
Nors per ikiteisminį tyrimą ši technika buvo pagrįstai priskirta karinei, teismas jos importą reglamentuojančių įstatymų pakeitimus vertino teisiamųjų, bendrovės ir jos vadovo naudai bei jų veikas dekriminalizavo.
Valstybės kaltinimą palaikę prokurorai šį Kauno apygardos teismo nuosprendį per 20 dienų galės apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.