Paaiškėjo, kad pogrindiniai degtindariai rūgimo procesui pagreitinti į raugą įmesdavo pūti jau pradėjusios mėsos gabalų.
Vienoje statinėje pareigūnai aptiko nudvėsusios karvės mėsos.
Rado apie pusę tonos naminės
Į Zborčiznos kaimą patikrinti gautos informacijos apie čia veikiantį neminės degtinės „fabriką“ Šiaulių kriminalistai atvyko rugsėjo 17-osios vakare.
Surasti miške paslėptą varyklą buvo nelengva. Pareigūnams teko klampoti provėžomis, kurių gylis kai kur siekė beveik iki juosmens.
Pastangos nebuvo bergždžios - išpjautoje laukymėje kriminalistai išvydo didžiulę pakurą, kuri šildė gigantišką vandens katilą. Garai iš šio katilo vamzdžiu keliavo į girai transportuoti naudojamą cisterną, kuri buvo sklidina raugo.
Pareigūnai pasirodė pačiame gamybos proceso įkarštyje – iš naminės degtinės aparato jau buvo spėję privarvėti 489 litrai naminės.
Statinėje – pašvinkusi mėsa
Kriminalistus nustebino ne tik rastos naminės kiekis, bet ir jos kvapas. Nuo naminės trenkė pašvinkusia mėsa.
Apžiūrėję „fabriko“ prieigas, pareigūnai rado dar vieną metalinę talpą su tona raugo ir dvi jau tuščias šiam raugui ruošti skirtas 5 t talpas, kurių skersmuo siekė per 2 metrus.
Prie vienos talpos stovėjo uždengta statinė, nuo kurios sklido nepakenčiamas dvokas. Ją atidengę pareigūnai išvydo skystyje plaukiojančius pūvančios mėsos gabalus.
Degtinės virimo procesą prižiūrėję vyrai aiškino, kad tai - nudvėsusios karvės mėsa, skirta šunims šerti, tačiau apie pogrindinių degtindarių triukus išmanantiems pareigūnams nekilo abejonių, kam naudojama ši dvėselėna.
Ne paslaptis, kad raugo paruošimo procesui pagreitinti verteivos dažnai naudoja nugaišusius gyvūnus. Kas katę, kas šunį, o kas, matyt, karvės gabalus į raugą meta. Todėl ir šioje varykloje išvaryta naminė degtinė turėjo tokį nemalonų kvapą.
Dirbo už pastogę, valgį ir cigaretes
Talpų su namine degtine buvo rasta ir verteivų namuose. Tikėtina, kad šis gėrimas buvo skirtas savoms reikmėms, nes rastas supilstytas į mažesnius indus ir pagardintas - užpiltas ant vyšnių, aviečių, apelsinų...
Policijos pareigūnai sulaikė sodyboje gyvenančius 41 metų G. R., 35 metų jo sugyventinę L. P. ir naminės degtinės gaminimo procese talkinusį A. Š. Šis vyras, neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos, į Raseinių rajoną atklydo iš Žemaitijos.
Naminės degtinės „fabrike“ A. Š. triūsė už pastogę ir valgį bei cigaretes.
Jiems visiems pareikšti įtarimai dėl neteisėto namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gaminimo ir aparato jiems gaminti laikymo.
Nustebino varyklos našumas
Šio „fabriką“ našumas buvo iš tiesų didelis. Manoma, kad pareigūnų aptikti 489 litrai naminės – tai tik vienos dienos darbo rezultatas.
Įranga naminei degtinei gaminti buvo mobili. Raugas iš skirtingose vietose dislokuotų katilų būdavo supilamas į cisterną, kuri traktoriumi būdavo nutempiama iki pakuros su vandens katilu. Čia vamzdžiais ir žarnomis cisterna būdavo sujungiama su vandens katilu ir vadinamuoju šaldytuvu.
Pasibaigus procesui, cisternoje likę žlaugtai (gamybos atliekos) būdavo nugabenami į sodybą ir supilami kiaulėms.
Vandens katilas su pakura, esant būtinybei, taip pat galėjo būti pergabenamas. Taigi konspiracijos sumetimais varyklą buvo galima kilnoti iš vienos vietos į kitą.