Liudytojas prabilo apie R. Žemaitaičio prašytą žydų sąrašą: padariau klaidą

2025 m. sausio 24 d. 14:58
Gytis Pankūnas
Vilniaus apygardos teismas penktadienį toliau nagrinėjo parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio baudžiamąją bylą, kurioje politikas kaltinamas neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu, viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimu ar šiurkščiu menkinimu. Teisme liudijęs Vilmantas Krikštaponis pasakojo, kad R. Žemaitaitis prašė jo parengti prie lietuvių trėmimų į Sibirą prisidėjusių žydų tautybės asmenų sąrašą. Liudytojas stebėjosi, jog politikas paskelbė viešai tik dalį minėto sąrašo, esą dalį informacijos iškraipė.
Daugiau nuotraukų (5)
Teisme pirmasis liudijo Arvydas Damijonaitis. Jis tvirtino rašęs ne vieną straipsnį istorinėmis temomis, juos sakė siuntęs maždaug tūkstančiui žmonių, tarp kurių – ir R. Žemaitaičiui. Vėliau jis patikslino, jog R. Žemaitaičiui jo tekstą galėjo persiųsti kažkas kitas.
Vyras teigė turintis elektronikos inžinieriaus išsilavinimą, dirbęs medicinos srityje. A. Damijonaitis, paklaustas, kodėl nutarė rašyti tekstus istorinėmis temomis, tvirtino, kad istorinės temos jį labai domina, jis tekstus esą rašo remdamasis „gyvenimo patyrimais“, periodika.
Liudytojas teigė, kad jo tekste, kurį gavo R. Žemaitaitis, jis akcentavo, kad Lietuvoje antisemitizmo apraiškų nėra. A. Damijonaitis patvirtino, kad savo straipsnyje esą naudojo Gulago (1930–60 SSRS represinių žinybų padalinys, vadovavęs priverčiamųjų darbų lageriams ir kolonijoms) vadovų nuotraukas, tekste rašė, kad „Gulago vadovai išskirtinai buvo žydai“.
A. Damijonaitis teisme pažymėjo susipažinęs su teisiamo R. Žemaitaičio įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Jis tvirtino įrašuose neįžvelgęs antisemitizmo.
„Esu susipažinęs su jo teiginiais ir nerandu to, kuo jis yra kaltinamas. (…) Tai yra susidorojimas teismo pagalba. (...) Absoliučiai nėra jokio antisemitizmo“, – dėstė teisme liudytojas.
Prašė atsiųsti žydų tautybės asmenų sąrašą
Penktadienį teisme taip pat liudijo V. Krikštaponis. Jis tvirtino neturintis aukštojo išsilavinimo, yra baigęs 8 klases. Tiesa, vyras akcentavo, jog nuo pat paauglysės domisi istorija, rengia tekstus istorijos temomis.
„Istoriją domiuosi nuo 15 metų. 17 metų tapau Lietuvos laisvės lygos nariu“, – dėstė liudytojas.
V. Krikštaponis pasakojo kelis kartus kalbėjęsis su R. Žemaitaičiu. Pasak vyro, politikas jo paprašė parengti žydų tautybės asmenų, kurie priklausytų komunistų partijai ir būtų prisidėję lietuvių trėmimų į Sibirą, sąrašą.
„Jis klausė, ar negalėčiau parengti žydų tautybės komunistų partijos narių sąrašą, kurie susiję su Lietuvos žmonių deportacija į Sibirą“, – R. Žemaitaičio prašymą prisiminė V. Krikštaponis.
Vyras teigė tokį sąrašą parengęs, remdamasis Tarybine enciklopedija. V. Krikštaponis prisiminė, kad sąraše jis pateikė 120 asmenų. Pasak liudytojo, R. Žemaitaitis minėjo, kad „Facebook“ paskelbs minėtą sąrašą, tačiau paskelbė tik dalį tame sąraše buvusių asmenų.
Liudytojas neslėpė, jog nustebo dėl tokio R. Žemaitaičio veiksmo. V. Krikštaponis kartu teigė, kad politikas jo surinktą informaciją pateikė taip, jog iš jo įrašo galima buvo suprasti, kad dėl lietuvių trėmimų būtų kaltinama visa žydų tauta.
„Padariau klaidą, kad prasidėjau su R. Žemaitaičiu. (...) Kad galėtų rašyti taip žmogus, dirbantis toje įstaigoje, kur leidžiami įstatymai, ir dar turintis teisininko išsilavinimą... (...) Nereikia kaltinti visos tautos dėl kažkiek asmenų, kurie koloboravo“, – teisme kalbėjo V. Krikštaponis.
Liudytojo manymu, R. Žemaitaičo įrašai pateikti „užgauliame kontekste“. V. Krikštaponis piktinosi, kad politikas, skelbdamas informaciją apie žydus, esą nenurodė jokių šaltinių, dalį duomenų pateikė netiksliai.
Kitas teismo posėdis byloje numatytas kovo 3 d. Jame bus apklausti R. Žemaitaičio teiginius vertinę kalbos ekspertai.
Kaltinimai dėl neapykantos prieš žydus kurstymo
Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamos baudžiamosios bylos duomenimis, R. Žemaitaičiui kaltinimai grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“ bei pasisakymais parlamente.
Anot teisėsaugos, būdamas Seimo nariu, R. Žemaitaitis socialiniame tinkle „Facebook“, komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.
„Pasirodo, be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS. Vienas su tankais mokyklas griauna, kitas su traktoriais! (…) Po tokių įvykių nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – „Facebook“ rašė R. Žemaitaitis.
Pagal kaltinamąjį aktą, R. Žemaitaitis, būdamas Seimo nariu, per parlamento plenarinį posėdį pasakytoje kalboje viešai paskleidė prieš žydų tautybės asmenis nukreiptą antisemitizmo normalizavimo idėją, niekindamas ir skatindamas neapykantą žmonių grupei ir jai priklausantiems asmenims dėl jų tautybės.
Anot prokuratūros, Seimo narys R. Žemaitaitis taip pat kaltinamas ir tuo, kad savo įrašuose socialiniame tinkle „Facebook“, paskelbtuose 2023 m. birželio mėn. 13, 14 ir 15 dienomis, viešai šiurkščiai menkino nacistinės Vokietijos Lietuvos teritorijoje įvykdytą žydų genocidą (Holokaustą), tai darydamas užgauliu ir įžeidžiančiu būdu.
Prokuroras Justas Laucius teisme anksčiau teigė, kad R. Žemaitaitis viename iš savo įrašų „Facebook“ nurodė, jog žydų tautybės asmenys prisidėjo prie lietuvių žudynių. Pasak valstybės kaltintojo, politikas socialiniame tinkle skelbė, kad Pirčiupių kaimo žudynes įvykdė ne naciai, o žydai.
R. Žemaitaitis kaltės nepripažįsta.
Pirčiupių žudynės įvykdytos 1944 m. birželio 3 d., kai nacių okupantai gyvus sudegino 119 Pirčiupių kaimo gyventojų. Diversines užduotis vykdžiusiam Raudonosios armijos būriui nukovus 6 vokiečių kareivius, nacių kariškiai, reaguodami į tokius veiksmus, apsupo Pirčiupių kaimo dalį, visus tuo metu ten buvusius žmones – 69 vaikus, 29 moteris, 21 vyrą – suvarė į kelis gyvenamuosius namus bei kluonus ir gyvus sudegino.
Anot Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, dažnas nacių okupantų atsakas į išpuolius prieš nacistinės Vokietijos kariuomenę ir policiją buvo nekaltų gyventojų žudynės, kuriomis siekta atgrasinti sovietinius partizanus ir diversantus nuo panašių veiksmų.
2024 m. balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.
Seimo nario priesaiką dėl antisemitinių pareiškimų sulaužusios R. Žemaitaičio vadovaujamos partijos „Nemuno aušra“ dalyvavimas valdančiojoje koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.