Esu įsitikinęs, kad ši situacija nėra šiaip eilinis pasitraukimas ir sieksiu savo nuomonę pagrįsti argumentais.
Drugelio efektas
Nors nėra įprasta lyginti A.Širinskienę su drugeliu, jos pasitraukimas iš NA labiausiai ir primena drugelio efektą. Pakėlusi sparnus iš NA, A.Širinskienė sukėlė tam tikrą politinės žemės drebėjimą. Tiesa, ne visi jos lūžiai pastebimi iš pirmo žvilgsnio.
A.Širinskienės pasitraukimas darys rimtą politinę įtaką mažiausiai keturioms įtakingoms politinėms jėgoms – aušriečiams, socialdemokratams, S.Skvernelio demokratams ir netgi valstiečiams.
Parlamente maža politikų, kurių pasitraukimas turėtų tokį svorį, bet Agnė yra viena jų. Apžvelkime pirmuosius pasitraukimo padarinius iš arčiau.
A.Širinskienės svarba „Nemuno aušrai“
A.Širinskienė NA buvo ar bent jau tikėjosi būti reikšminga figūra. Dar iki rinkimų R.Žemaitaičiui būnant už Seimo borto, buvo labai reikalingas žmogus, kuris parlamente atstovautų partijai.
Ir tikrai ne koks statistas, o aiškiai matomas politinis lyderis.
A.Širinskienė, kurią drąsiai galime vadinti viena iš matomiausių Seimo narių, puikiai atitiko šį poreikį. Dar daugiau, ji buvo ne šiaip politikė, o teisininkė, kas padėjo truputėlį amortizuoti R.Žemaitaičio teisines problemas ir prisidėti prie pasakojimo apie persekiojimą kūrimo.
Po Seimo rinkimų į parlamentą atkeliavo ne tik R.Žemaitaitis ir A.Širinskienė, bet ir nemaža grupė mažiau reikšmingų ir patyrusių politikos asmenybių, kuriems potencialiai buvo reikalingas politinis prievaizdas.
Akivaizdu, kad A.Šrisinskienė ruošėsi šiai funkcijai, tačiau čia iškilo viena didelė problema – ta pati su kuria prieš daugelį metų susidūrė Rolando Pakso ir Artūro Paulausko tandemas – diarchija (dvivaldystė) yra viena ir blogiausių valdymo formų.
Ne R. Žemaitaičio asmenybei tenkintis dvivaldyste. Tai užprogramavo natūralią trintį, kuri kainavo įtakingiausios partijos politikės po paties Remigijaus pasitraukimą. Įdomu tai, kad pasitraukdama būtent pas S.Skvernelį A.Širinskienė ne tik sugebėjo įspirti politinį įvartį į Žemaitaičio vartus, bet ir užsitikrino tam tikrą apsaugą. Kol kas koalicijos byrėjimas atrodo kaip blefas, nes niekas nieko Žemaitaičiui pasiūlyti daugiau nei galėtų, nei norėtų, tad jis yra priverstas atsargiau kritikuoti A.Širinskienę.
Dviprasmiška Gintauto Palucko padėtis
Nors Gintautas Paluckas šioje istorijoje iš pažiūros neužima net antraplanio vaidmens, išties A.Širinskienės pasitraukimas jam yra reikšmingas. Viena vertus, G.Paluckas gali džiaugtis, kad A.Širinskienė nepasitraukė kur nors kitur, pavyzdžiui, pas valstiečius. Ji balsavimu Seime neabejotinai prisidės prie Vyriausybei reikšmingų balsų surinkimo.
Ši funkcija dar sustiprėtų tuo atveju, jeigu paaiškėtų, kad Žemaitaičio traukimasis iš koalicijos visgi nėra blefas. Kita vertus, ji sustiprino S.Skvernelį, o ne socialdemokratus. Jau ir iki A.Širinskienės pasitraukimo S.Skvernelio įtaka G.Paluckui buvo pernelyg didelė.
Būtent S.Skvernelio pastangų dėka NA, o ne R.Karbauskio LVŽS atsidūrė Vyriausybėje. Negana to, tas pats S.Skvernelis išsiplovė savo mundurą ėmęsis įnirtingai kritikuoti R.Žemaitaitį, tad atsakomybė už pastarojo nesąmones teko G.Paluckui. Dabar S.Skvernelio įtaka tik augs.
DSVL reikšmingai stiprina pozicijas
Prisitraukdami A.Širinskienę, DSVL su S.Skverneliu reikšmingai stiprina pozicijas dviem frontais. Pirmasis frontas yra koalicija – turėdami daugiau politinių lyderių ir parlamentarų demokratai gali tvirčiau kalbėtis tiek su G.Palucku tiek su R.Žemaitaičiu.
Tai naudinga tiek esant stabiliai koalicijai, tiek net ir per jos griūtį, nes tokiu atveju G.Paluckui verkiant reikėtų stipraus partnerio iš DVSL. Bet čia dar ne pabaiga. Neturėtume pamiršti, kad nei Šv. Kalėdos, nei Nauji metai nepanaikino įtampos tarp R.Karbauskio LVŽS ir S.Skvernelio DVSL. Skverneliui yra reikalingas stiprus sąjungininkas prieš R.Karbauskį ir būtent A.Širinskienė yra viena iš geriausių įmanomų kandidačių šiai pozicijai.
LVŽS reikalai dar labiau suprastėjo
Jeigu S.Skvernelio pranašumas prieš LVŽS didėja, tai pastarajai toks A.Širinskienės prisijungimas neabejotinai neneša naudos. Buvusi dešinioji Ramūno Karbauskio ranka pavojinga valstiečiams ne tik tuo, kad žino išskirtinai daug apie šią partiją, bet ir dėl to, kad greičiausiai būtų prie tų žmonių, kurie koalicijos byrėjimo atveju mažintų valstiečių šansus patekti į naujos Vyriausybės sudėtį.
Vietoje išvadų
Taigi Seime tikrai neturime daug politikų, kurių pasitraukimas turėtų tokias rimtas politines pasekmes. Telieka pasveikinti S.Skvernelį, kuris lyg mokinys gerai išmokęs Sun Tzu karo meno pamokas padarė dar vieną puikų ėjimą. Tą patį galime pasakyti ir apie pačią Agnę. Visgi šiandien sunku nuspėti, kaip ateityje kis A.Širinskienės pozicijos DVSL. Ar tikrai politinis Agnės alkis, atsisakant Seimo pirmininkės pavaduotojos posto, bus patenkintas, o gal Agnė paskęs tarp DVSL. Parodys laikas.