„Pagonia“ nėra tas pats, kaip lietuviškasis Vytis, ir heraldikos specialistai gali tai patvirtinti, nors, žinoma, juos sieja tam tikra istorinė sąsaja, glūdinti bendroje mūsų abejų šalių praeityje“, – Eltai komentavo D. Kuchynskis.
S. Cichanouskajos atstovo teigimu, „Pagonia“ buvo oficialus Baltarusijos valstybės herbas nuo 1991 m. iki 1995 m., taip pat oficialus Baltarusijos Liaudies Respublikos herbas 1918 m.
Opozicionierius akcentuoja, kad Aliaksandro Lukašenkos režimas baudžia gyventojus už „Pagonios“ naudojimą. Anot jo, šis simbolis yra svarbus Baltarusijos opozicijai kaip pasipriešinimo diktatūrai ir „rusiškojo pasaulio“ ideologijai ženklas.
„Šiandien režimas aktyviai baudžia tuos, kurie naudoja „Pagonią“, ir vien pernai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukta dešimtys šį istorinį ir nacionalinį simbolį demonstravusių baltarusių“, – nurodė jis.
„Jis atspindi mūsų ir Lietuvos kovą su Rusijos imperializmu, prasidėjusią dar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais. Tai ryšys, kuris vienija mus ir šiandien, kadangi ir lietuviai, ir baltarusiai yra prieš Maskvos imperializmą, kurį remia A. Lukašenka, bet ne Baltarusijos tauta“, – tvirtino D. Kuchynskis.
D. Kuchynskis: naujosios Baltarusijos pasas nepakeis kitų dokumentų
Baltarusijos opozicijos lyderės patarėjas pabrėžė, kad planuojamas naujosios Baltarusijos pasas nepakeis tokių dokumentų kaip nacionalinis pasas ar leidimas laikinai gyventi Lietuvoje ar Europos Sąjungoje. Pasak jo, tai tik trumpalaikis sprendimas, kurį Lietuva ir kitos šalys galėtų teikti remtiniems baltarusiams.
„Noriu pabrėžti, kad nesiekiame pakeisti nacionalinių pasų ar Lietuvos išduotų dokumentų. (...) Pasas sukurtas funkcionuoti kartu su kitais minėtais dokumentais ir galėtų būti skirtas tik tiems, kurie turi galiojantį leidimą gyventi Europos Sąjungoje ar galiojantį Baltarusijos pasą“, – aiškino jis.
D. Kuchynskio teigimu, šis dokumentas turėtų ne tik simbolinę, bet ir praktinę naudą paso negalintiems atsinaujinti šalies piliečiams.
„Tikime, kad šis pasas turės ilgalaikę praktinę naudą. Daug baltarusių užsienyje yra atsidūrę sudėtingoje situacijoje, nes jų turimų pasų galiojimas yra pasibaigęs ir Lukašenkos režimas neleidžia jiems tų dokumentų atsinaujinti“, – Eltai komentavo D. Kuchynskis.
„Pasas padėtų išspręstų šią problemą, leistų asmenis identifikuoti save kaip baltarusius ir kartu ateityje galėtų pasitarnauti kaip kelionės dokumentas“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad trečiadienį Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pranešė, kad sausio 26-ąją šalies demokratinės jėgos vizito Varšuvoje metu planuoja pristatyti naujosios Baltarusijos pasą.
„Kilo didelis užsienio politikų susidomėjimas: jau kalbėjomės su keliais ministrais, dabar turi būti parengtas papildomas teisinis pagrindimas. Pasų centras jau persiuntė pavyzdžius visoms Europos šalims“, – trečiadienį feisbuke rašė S. Cichanouskaja.
Baltarusijos opozicionieriams paskelbus apie šią iniciatyvą savo šalies piliečiams išduoti pasus su baltarusišku Vyčiu, keletas Seimo konservatorių kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM). Politikai paragino imtis priemonių dėl esą Lietuvos valstybės simbolikos naudojimo.
Savo ruožtu URM pabrėžė, kad Lietuva prie šios iniciatyvos įgyvendinimo neprisideda. Taip pat, Eltai perduotame komentare akcentuota, jog problemos dėl dokumento viršelyje vaizduojamo į Vytį panašaus simbolio „Pagonios“ institucija nemato.
Dar 2023 metų rugpjūtį Baltarusijos opozicija pristatė iniciatyvą dėl alternatyvaus šios šalies paso. Tuomet buvo pranešta, kad vyksta derybos ir su Europos Sąjunga, siekiant šį dokumentą legitimizuoti. Taip pat tuomet S. Cichanouskaja pirmą kartą pasidalijo paso maketu – dokumento viršelį puošė į Vytį panašus simbolis „Pagonia“.