„Žinote, niekas neperrašys istorijos. Istorija yra tokia, kokia yra. Ir šiandien, turbūt, nebent iškraipant istoriją, žmonėms atrodo kitaip. Bet man ir daugybei žmonių tikrai nekyla abejonių dėl to, kas yra istorinė Lietuvos sostinė, iš kur sklido mūsų politinė valia ir politinė galia, kad ji sklido iš Vilniaus ir apėmė šiandieninės Baltarusijos, Ukrainos teritorijas. Ir, tiesą sakant, aš nemanau, kad Vytis kaip tikrai nuostabus, gražus, lietuviškas simbolis, gali būti panaudotas ir kitų tautų, nes tai atspindi mūsų valią, kūrybiškumą, drąsą. Ir jeigu mes kalbame apie tikrą mūsų tautų vienybę – aš turiu galvoje tų tautų, kurios išpažįsta laisvę ir nėra keliaklupsčiaujančios Putinui – manau, kad tikrai mes galime leisti joms naudotis tuo simboliu, kuris man atspindi Lietuvą“, – sekmadienį žurnalistams Vilniuje sakė G. Nausėda.
„Čia yra daugybė ir kitų klausimų ir toli gražu reikia kalbėti ne vien tik apie patį simbolį. Reikia kalbėti apie teisinius, diplomatinius šito reikalo apsektus. Aš manau, kad tai svarstytina“, – nurodė jis, paklaustas, ar Lietuva turėtų pripažinti naujųjų Baltarusijos pasų teisėtumą.
ELTA primena, kad trečiadienį Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pranešė, kad sausio 26-ąją šalies demokratinės jėgos vizito Varšuvoje metu planuoja pristatyti naujosios Baltarusijos pasą.
Baltarusijos opozicionieriams paskelbus apie šią iniciatyvą savo šalies piliečiams išduoti pasus su vadinamuoju baltarusišku Vyčiu – Pahonia, keletas Seimo konservatorių kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM) ir paragino imtis priemonių dėl esą Lietuvos valstybės simbolikos naudojimo.
Savo ruožtu URM pabrėžė, kad Lietuva prie šios iniciatyvos įgyvendinimo neprisideda. Taip pat Eltai perduotame komentare akcentuojama, jog problemos dėl dokumento viršelyje vaizduojamo į Vytį panašaus simbolio Pahonios institucija nemato.
Dar 2023 metų rugpjūtį Baltarusijos opozicija pristatė iniciatyvą dėl alternatyvaus šalies paso. Tuomet buvo pranešta, kad vyksta derybos ir su Europos Sąjunga, siekiant šį dokumentą legitimizuoti. Taip pat tuomet S. Cichanouskaja pirmą kartą pasidalijo paso maketu – dokumento viršelį puošė į Vytį panašus simbolis Pahonia.