„Dėl didelės apimties, žvalgybos kontrolieriaus patikrinimą planuojama baigti šių metų vasario mėnesį“, – Eltą informavo Žvalgybos kontrolierių įstaigos patarėjas Justas Gaidys.
Pastarasis patikrinimas buvo numatytas praėjusių metų Žvalgybos kontrolieriaus Nortauto Statkaus veiklos ataskaitoje. Numatyta, jog ombudsmeno įstaiga domėsis, kaip priimami sprendimai rinkti ir tikrinti informaciją apie kandidatus bei jų aplinką, kokia medžiaga ir kokiu pagrindu yra renkama, ar tokie veiksmai atitinka žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimus. Taip pat siekiama įvertinti, ar ir kam renkama informacija gali būti teikiama.
Tuomet N. Statkus sakė, jog tikisi pateikti patikrinimo rezultatus sausio mėnesį.
Kaip Eltai teigė patarėjas J. Gaidys, baigus tyrimą, jo rezultatai bus pristatyti parlamentinę įstaigos priežiūrą atliekantiems Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Žmogaus teisių komitetams.
„Dalis patikrinimo rezultatų bus pristatyti ir visuomenei – Žvalgybos kontrolieriaus metiniame pranešime“, – pažymėjo patarėjas.
Klausimai dėl rinkimų metu žvalgybos renkamos informacijos kilo po to, kai Valstybės saugumo departamente (VSD) dirbęs Tomas Gailius pranešė apie esą neteisėtą institucijos veiklą. Pastaroji istorija, papasakota ir knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, buvo sulaukusi ir Seimo dėmesio – parlamentinio tyrimo metu išsiaiškinta, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui į prezidentus Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką, buvo nustatyta ir kitų pažeidimų.
ELTA primena, kad 2021 m. gruodį Seimas nutarė įkurti Žvalgybos kontrolieriaus institutą.
Žvalgybos kontrolierius N. Statkus prisiekė Seime 2022 metų balandžio pradžioje. Visgi, įstatymas numato, kad įstaigoje turi veikti du žvalgybos kontrolieriai. Kandidatūras Seimui teikia parlamento pirmininkas. Iki šiol Seimui antrasis pretendentas į ombudsmeno pareigas nėra pateiktas.
Žvalgybos kontrolierius atlieka nuolatinę žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą, tikrina šių institucijų metodų taikymo pagrįstumą, teisėtumą, tiria galimus žmogaus teisių pažeidimus, tikrina asmens duomenų tvarkymo teisėtumą, nagrinėja žvalgybos pareigūnų skundus, teikia rekomendacijas žvalgybos institucijoms, aptikęs galimai padarytos nusikalstamos veikos požymių, kreipiasi į ikiteisminio tyrimo įstaigą ar prokurorą.