Kaip Eltai teigė ministro pirmininko patarėjas Justinas Argustas, tokie valstybiniai auditai yra įprastas ir natūralus dalykas, o mokesčių mokėtojų pinigai turi būti naudojami efektyviai ir skaidriai.
„Nepriklausomi auditai, atvirumas ir rekomendacijos, ką galima daryti geriau, dar niekam nepakenkė“, – komentare Eltai teigė premjero patarėjas J. Argustas.
„Šiuo atveju kalbame apie šimtus milijonų eurų, kasmet augantį finansavimą ir viešąjį interesą žinoti, kaip vykdomi išsikelti tikslai, strategija ir pan.“, – nurodė jis.
Ministro pirmininko atstovo teigimu, sprendimas pavesti Valstybės kontrolei atlikti auditą – Seimo daugumos valia. Taip pat, pastebi jis, Vyriausybės programoje yra įrašytas įsipareigojimas stiprinti visuomeninį transliuotoją ir „užtikrinti nešališką, nuomonių įvairovę ir visuomenės švietimą skirtingose srityse atitinkantį kokybišką turinį“.
„Valstybės kontrolės nepriklausomas ir objektyvus vertinimas bei teikiamos rekomendacijos ir skirtos būtent tam, kad institucijos ir įstaigos dirbtų veiksmingiau, didintų vertę visuomenei, naudą valstybei ir prisidėtų prie teigiamų pokyčių“, – premjero poziciją išdėstė J. Argustas.
ELTA primena, kad pavasario sesijos metu Seimas ketina apsispręsti, ar pavesti Valstybės kontrolei atlikti LRT veiklos auditą.
Jeigu būtų pritarta šiai iniciatyvai, Valstybės kontrolei bus pavesta iki rugsėjo 1 d. atlikti valstybinį auditą, įvertinant LRT 2021–2024 m. veiklą „ekonomiškumo, efektyvumo ir rezultatyvumo požiūriu“.
Nutarimo projektą parašais parėmė pusė Seimo – 71 parlamentaras iš valdančiųjų frakcijų, Mišrios Seimo narių grupės bei opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos.
Savo ruožtu išplatintoje LRT pozicijoje nurodoma, jog visuomeninis transliuotojas teigiamai vertina visas audito iniciatyvas, tad jeigu Seimas paves Valstybės kontrolei atlikti patikrinimą, tai bus vertinama kaip galimybė gerinti ir efektyvinti veiklą.
Atlikti LRT auditą – vienas iš „Nemuno aušros“ rinkiminių siekių. Anksčiau R. Žemaitaitis tikino, kad Seimo Audito komitetas „kosminiu greičiu“ aiškinsis LRT finansavimo klausimą. Gruodį „aušriečio“ pirmininkaujamas Seimo Audito komitetas pasiūlė Valstybės kontrolei imtis tokio audito.
Šių metų LRT biudžetas 79,6 mln. eurų.