Tai numatančias Rinkimų kodekso pataisas įregistravo Mišrios Seimo narių grupės nariai Artūras Zuokas, Vitalijus Šeršniovas ir konservatorius Matas Maldeikis.
Jei Seimas pritartų, politinės organizacijos pateikta informaciją apie teistumą būtų skelbiama viešai, ji atsirastų ir rinkimų plakatuose. Jei partija buvo pripažinta kalta dėl nusikalstamos veikos, rinkimų plakatuose būtų pažymima nusikaltimo rūšis, jo padarymo sunkumas, nuosprendžio priėmimo data ir nusikaltimo objektas.
Anot kodekso pataisų rengėjų, visa ši informacija turės būti pateikiama aiškiai, siekiant užtikrinti, kad rinkėjai būtų informuoti apie partijų praeities veiksmus. Tuo atveju, jei nusikalstama veika vėliau buvo dekriminalizuota arba pagal Lietuvos įstatymus nelaikoma nusikaltimu, duomenys nebus viešinami.
Projektas taip pat numato, kad jei nuo nuosprendžio įsiteisėjimo praėjo daugiau nei 10 metų iki politinės kampanijos pradžios, teistumo faktas rinkimų plakatuose nebus nurodomas.
„Plakatuose skelbti tokią informaciją neribotą laiką būtų neproporcinga“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Visgi, rinkėjai politinių organizacijų teistumo faktą galės pasitikrinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje skelbiamuose pareiškiniuose dokumentuose neribotą laiką.
Tuo atveju, jeigu politinė organizacija pareiškiniuose dokumentuose nenurodytų apie nusikalstamas veikas, tai būtų laikoma šiurkščiu Rinkimų kodekso pažeidimu.
Be to, kodekso pataisomis siūloma suteikti teisę Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) gauti ir tvarkyti duomenis apie juridinio asmens teistumą iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro.
Rinkimų kodekso pataisų autoriai siekia vienodų atsakomybės standartų politikoje. Šiuo metu kandidatai į Seimą privalo atskleisti savo teistumą, tačiau politinės partijos tokių reikalavimų neturi.
„Priėmus projektą bus užtikrintas viešumas ir objektyvus rinkėjų informavimas, nes apie politinių organizacijų teistumą bus viešinama panašiais būdais ir apimtimi kaip apie kandidatų teistumą. Tai rinkėjams leis susidaryti labiau objektyvią ir duomenimis pagrįstą nuomonę apie rinkimų dalyvius“, – sako pataisų iniciatoriai.
Jie siūlo, kad Rinkimų kodekso pataisos įsigaliotų 2026 m. sausio 1 d.
Kaip primena ELTA, Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.