Apie tai savo „Facebook“ paskyroje pranešė vienas valdančiųjų lyderių, „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
„Po ilgų diskusijų didžioji dalis Seimo narių sutinka, kad LRT veikla būti tiriama!“ – rašė jis, dalindamasis atitinkamo nutarimo projektu bei pasirašiusiųjų parlamentarų parašais.
Jeigu Seimas pritars šiai iniciatyvai, Valstybės kontrolei bus pavesta iki rugsėjo 1 d. atlikti valstybinį auditą, įvertinant LRT 2021–2024 m. veiklą „ekonomiškumo, efektyvumo ir rezultatyvumo požiūriu“.
Nutarimo projektą parašais parėmė pusė Seimo – 71 parlamentaras iš valdančiųjų frakcijų, Mišrios Seimo narių grupės bei opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos.
„Tai rodo, kad iš tikrųjų didžiajai daliai Seimo narių atsibodo klausytis visos LRT valdybos atsikalbinėjimų, kas liečia patį turinį ir finansinius dalykus“, – Eltai teigė R. Žemaitaitis.
„Aušriečių“ lyderis nurodė, kad Seimo nariai sulaukia daug anoniminių pranešimų apie galimai neskaidrią LRT veiklą.
„Mes daugiau mažiau turime informaciją iš LRT vidaus, kur pasakoja kosminius dalykus. Sunku patikėti, kad valstybinėje televizijoje, kad valstybinėje įmonėje tokie procesai vyktų. Jeigu būtų ministerija ar bet kokia jai pavaldi įstaiga, įmonė – čia būtų skandalas“, – kalbėjo jis.
„Manau, kyla klausimas, ar, vis dėlto, finansai pačioje LRT yra tinkamai naudojami ir ar nėra kažkokių korupcinių dalykų“, – dėstė Seimo narys.
R. Žemaitaitis taip pat atmetė, jog toks auditas gali būti vertinamas kaip politinis spaudimas visuomeniniam transliuotojui. Anot jo, tokie argumentai neturi pagrindo.
„Jeigu tu nieko neslepi, tai ko turi bijoti? Mes nelendame į kažkokį turinį, (...) mums ir visuomenei, žmonėms tiesiog rūpi, kaip leidžiami gyventojų pinigai“, – nurodė jis.
LRT: jeigu bus pavesta atlikti auditą, vertinsime tai kaip galimybę patobulinti savo veiklą
Išplatintoje LRT pozicijoje nurodoma, jog visuomeninis transliuotojas teigiamai vertina visas audito iniciatyvas, tad jeigu Seimas paves Valstybės kontrolei atlikti patikrinimą, tai bus vertinama kaip galimybė gerinti ir efektyvinti veiklą.
„LRT teigiamai vertina visus auditus, pati nuolat vykdo vidaus ir išorės auditus, vertiname jų suteikiamą galimybę tobulinti visuomeninio transliuotojo veiklą“, – komentare Eltai nurodė LRT atstovė ryšiams su visuomene Augustė Mikulėnaitė.
„Jei Valstybės kontrolei bus pavesta atlikti visuomeninio transliuotojo veiklos auditą, vertinsime tai kaip galimybę patobulinti savo veiklą ir dirbti dar efektyviau. Valstybės kontrolė kasmet įtraukia LRT į audituojamų valstybės ataskaitų rinkinį, pasitikime jų profesionalumu ir manome, kad naujo audito įžvalgos būtų naudingos LRT veiklai“, – nurodė ji.
LRT atstovai taip pat pastebi, kad visuomeniniame transliuotojo tarybos pavaldyme veikia Vidaus auditor tarnyba, o pernai vyko 4 vidaus ir išorės auditai.
„Per pastaruosius metus vyko ir tarptautinis auditas (2022 m.), taip pat mus yra tikrinę ir STT, ir VPT, ir PAGD, ir kitos atsakingos institucijos“, – pažymėjo A. Mikulėnienė.
Atlikti LRT auditą – vienas iš „Nemuno aušros“ rinkiminių siekių. Anksčiau R. Žemaitaitis tikino, kad Seimo Audito komitetas „kosminiu greičiu“ aiškinsis LRT finansavimo klausimą. Gruodį „aušriečio“ pirmininkaujamas Seimo Audito komitetas pasiūlė Valstybės kontrolei imtis tokio audito.
Šių metų LRT biudžetas 79,6 mln. eurų.