Praėjusios savaitės pabaigoje į paviršių iškilus kontroversiškiems viceministro įrašams, kai kurie socialdemokratai jau ragina V.Gavrilovą atsistatydinti iš pareigų. Tiesa, premjeras Gintautas Paluckas tokio poreikio nemato.
Laukia paaiškinimų
Finansų viceministras V.Gavrilovas feisbuke yra dalijęsis gegužės 9-osios minėjimo vaizdais iš Antakalnio kapinių, taip pat 2018-aisiais viešai ragino nedidinti kariuomenės finansavimo. Klausimą dėl politiko lojalumo Lietuvai iškėlė ir analitikas Marius Laurinavičius.
Pats V.Gavrilovas aiškino, kad vadinamosios „pergalės dienos“ nešvenčia, o šią dieną tik mini, pagerbia žuvusius kare. Palaikymą jis reiškia ir Rusijos užpultai Ukrainai. Visgi kai kurių partijos kolegų tokie argumentai neįtikina.
Socialdemokratų frakcijos narys Saulius Čaplinskas teigė, kad tokia pozicija, kokią demonstruoja finansų viceministras, jam yra visiškai nesuprantama.
„Aš, tiesą sakant, nežinau jo biografijos, bet kaip Lietuvoje gyvenantis žmogus, integruotas, jaunas ir protingas, gali turėti tokį mąstymą?“ – klausimą kėlė parlamentaras.
Todėl, S.Čaplinsko manymu, V.Gavrilovas turėtų trauktis iš pareigų.
„Jau daug metų, netgi sovietų laikais, susitikęs ypač su žmonėmis iš Vakarų aiškindavau, kodėl mes nešvenčiame šitos dienos. Todėl, kad kai baigėsi vienas karas, mums prasidėjo kitas – okupacija.
Mano tėveliai, tėvai buvo išvežti, tai man keista, kad tokie dalykai dedasi“, – portalui Lrytas sakė socialdemokratas.
Tokios pozicijos laikosi ir kitas LSDP frakcijos narys Ruslanas Baranovas. Savo nuomonę apie tai, kad finansų viceministrui reikėtų pasitraukti, jis penktadienį išreiškė ir feisbuke.
„Mano pozicija yra gana aiški – jeigu tas požiūris išlieka, kaip ir sakė prezidentas, tai turbūt yra nepateisinama ir nesuprantama.
Bet savaitgalis buvo ilgas, gal viceministras pasiskaitė tų tekstų, pasižiūrėjo, kas ir kaip, ir gal jis pakeis savo požiūrį ir išsakys tai“, – portalui Lrytas pirmadienį kalbėjo R.Baranovas.
Kokia yra kitų frakcijos narių pozicija dėl V.Gavrilovo veiksmų, socialdemokratas pasakyti dar negalėjo – tikino, kad šis klausimas plačiau dar neišdiskutuotas.
„Dar nediskutavome, nes tai paaiškėjo praeitos savaitės pabaigoje, tai dar negaliu pasakyti. Bet manau, visi yra nustebę ir laukia tų paaiškinimų“, – komentavo R.Baranovas.
Praėjusią savaitę V.Gavrilovas portalui Lrytas aiškino, kad socialdemokratų partijai jis priklauso jau ilgai, todėl jo vertybės dabartiniam premjerui G.Paluckui yra žinomos. R.Baranovui tai irgi sukėlė klausimų.
„Nežinau, kodėl jis sako, kad jo pozicijos buvo žinomos. Valentiną mes jau seniai pažįstame, bet jis paskutiniu metu turbūt nebuvo pats aktyviausias mūsų partijos narys. Dėl to nežinau, ar premjero darbas yra sekti visų partijos narių pozicijas ir netgi ar premjeras iš tikrųjų labai aktyviai dalyvauja tuose viceministrų formavimuose.
Tai tikrai nemanau, kad premjeras turi ypatingą rolę ir neša kažkokią kaltę šioje vietoje“, – aiškino R.Baranovas.
Svarsto, kad gali dirbti toliau
Visgi pats Vyriausybės vadovas nemano, jog finansų viceministro pažiūros trukdo jam eiti pareigas ir dirbti Lietuvai. Tačiau, pridūrė G.Paluckas, viceministras apie tokias šeimos tradicijas neturėtų dalintis viešojoje erdvėje.
„Pasitikiu finansų ministru. Ir jei ministras pasitiki viceministru, tai jis gali eiti savo pareigas. Aišku, tai, ką namie daro ir kokias turi įvairių progų minėjimo ypatybes, jis galėtų namie ir palikti, nes svarbiausia yra, kokią naudą gali sukurti Lietuvai“, – teigė G.Paluckas.
„Jeigu reikės istorinės atminties pamokų viceministrui, mes tikrai rasime, kas pamoko. Bet šiandienai aš neturiu abejonės, kad jis lojalus Lietuvai“, – paklaustas, ar toks viceministro elgesys neprisideda prie istorinės atminties iškraipymo, teigė premjeras.
Ne taip griežtai V.Gavrilovo likimą ministerijoje įvertino ir socialdemokratų frakcijos Seime seniūnas Remigijus Motuzas. Jis taip pat nurodė V.Gavrilovą pažįstantis jau labai seniai – yra kartu besidarbavę ir Seimo Užsienio reikalų komitete.
„Ir visada, kadangi buvo labai jautrūs klausimai, prasidėjo karas Ukrainoje, mes teikėme labai daug rezoliucijų dėl ukrainiečių palaikymo, ir aš net vakar dar peržiūrėjau savo juodraščius po viso šio incidento – Valentinas buvo tas, kuris visada teikdavo labai racionalius ir logiškus pasiūlymus ir buvo labai aktyvus.
Dėl to man yra labai sunku pasakyti – manau, kad jis dabar suprato, ir, kaip sako, kad jis paskutiniais metais, kaip aš suprantu, po karo Ukrainoje ir nėra buvęs tose kapinėse, tam neskiria dėmesio. Gal nemoka išsireikšti ar pasakyti, bet jis pabrėžė, kad jam yra brangus jo senelio atminimas.
Viena vertus – gerai, kad jis pripažįsta, jog yra padaryta klaida, ir mes iš tų klaidų mokomės, ir manau, kad tikrai tai neturėtų pasikartoti“, – portalui Lrytas komentavo R.Motuzas.
LSDP frakcijos seniūnas V.Gavrilovą įvertino kaip „labai inteligentišką ir protingą žmogų“, kuris visada teikdavo pasiūlymus užsienio politikos srityje. Bet jo likimą, anot Seimo nario, turėtų nuspręsti pats finansų ministras R.Šadžius.
„Atsakomybę prisiima ministras ir sprendimą turėtų priimti jis. Aišku, dar išsamiau su juo pasikalbėjus.
Skiriant ministrą su frakcija nėra derinami paskyrimai, tai ministro vietoje pasikalbėčiau, išsiaiškinčiau aplinkybes, padiskutuočiau, pasitarčiau ir tik tada priimčiau sprendimą“, – svarstė R.Motuzas.
Prezidentūra savo ruožtu nurodė, kad tokia V.Gavrilovo pozicija yra nepateisinama, atsižvelgiant į jo užimamas pareigas.
„Asmeninė viceministro pozicija, atsižvelgiant į pareigas, kurias jis pradeda vykdyti, yra nesuprantama ir nepateisinama“, – Eltai siųstame komentare teigia šalies vadovo patarėjas Tomas Beržinskas.
Pateikė savo poziciją
Praėjusią savaitę portalo Lrytas kalbintas V.Gavrilovas ir pats papasakojo, ką reiškia kai kurie jo vieši pasisakymai feisbuke.
„Aš lankausi Antakalnio kapinėse gegužės 9-ąją – kartais, jeigu negaliu, ir 8-ąją, ir 10-ają, bet tai nėra šventė. Aš ją suprantu kaip pagarbą žuvusiems tame siaubingame kare. Antakalnio kapinėse nėra jokių mano palaidotų giminaičių, bet tikrai ir tarp mano giminių buvo žuvusių per tą karą, jokie mano giminės nesiekė Lietuvai blogų pasekmių. (...)
Čia yra tiesiog pagerbimas žuvusiems tame kare ir tam tikra tradicija“, – paaiškino V.Gavrilovas.
Paklaustas, kokia tuomet yra jo pozicija dėl karo Ukrainoje, finansų viceministras patikino, kad Rusijos užpultą šalį visiškai palaiko.
„Matyt, čia didelių klausimų nekyla – visi žinome, galėjome stebėti ir iš pradžių nepatikėti tuo, kas įvyko 2022 metų vasarį. Rusija klastingai užpuolė Ukrainą, žadėjusi to nedaryti, ir čia nekyla klausimų, kad Ukrainoje vyksta žiaurus karas, miršta daug žmonių ir palaikymas Ukrainai yra vienareikšmiškas ir akivaizdus.
Turi būti siekis, kad tas karas kuo greičiau pasibaigtų, ir noriu tikėtis, kad pasibaigs ne bet kaip, o teisinga linkme – kad Ukraina ne tik bus išsaugota, bet ir neigiamos pasekmės bus pašalintos tiek, kiek įmanoma“, – komentavo V.Gavrilovas.
Jis tikino suprantantis dalies žmonių pasipiktinimą, bet pats esą gegužės 9-osios kaip „pergalės dienos“ nešvenčia. Tiesa, Ukrainą palaikančių įrašų V.Gavrilovo feisbuke nėra, tačiau jis tai argumentavo tuo, kad viešas palaikymas situacijos nepakeistų.
„Bendrauju su žmonėmis, kurie buvo priversti atvykti į Lietuvą iš Ukrainos, stengiuosi palaikyti ir tuos, kurie laiko tą frontą ir yra priversti kentėti. Bet nemanau, kad ta vieša išraiška kažką labai pagelbėtų“, – svarstė jis.
Jei ministras ar premjeras įrašus lieptų ištrinti, tada esą jau būtų galima spręsti, ką su jais daryti, bet kol kas jie išlikę V.Gavrilovo paskyroje.