Aiškėja didžiosios intrigos kulminacija: socialdemokratai jau žino V. Blinkevičiūtės sprendimą

2025 m. sausio 9 d. 10:00
Seimo rinkimuose triumfavusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pavasarį laukia nauji rinkimai – socialdemokratai spręs, kas jiems vadovaus artimiausius dvejus metus ir formuos strategiją 2027-ųjų savivaldos rinkimams.
Daugiau nuotraukų (28)
Apie tai, ar sieks LSDP vadovo kėdės, kol kas tyli tiek premjeras Gintautas Paluckas, tiek dabartinė partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtės, tačiau naujienų portalo Lrytas kalbinti socialdemokratai pripažino žinantys V.Blinkevičiūtės sprendimą.
Tiesa, socialdemokratai užsiminė taip pat laukiantys sausio mėnesio, kai paaiškės, ar partija gaus papildomą kozirį.
Išgirdo V.Blinkevičiūtės sprendimą
Galimu kandidatu į partijos pirmininkus kolegų dažnai įvardijamas Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič naujienų portalui Lrytas teigė neturintis ketinimų perimti LSDP lyderio vairo.
„Aš esu meras – manau, kad partijos pirmininkas turėtų būti nacionalinėje politikoje dalyvaujantis asmuo, nes merui turbūt sunku suderinti kasdienes savo pareigas su nacionaline politika.
Be to, dabar yra porinkiminis laikotarpis, todėl būtų logiška, kad partijos pirmininku būtų kažkas iš Vyriausybės narių, pavyzdžiui, premjeras arba tas, kas aukštesniu, nacionaliniu lygmeniu dalyvauja politikoje“, – įvardijo R.Duchnevič.
Meras pastebėjo, kad įprastai partijos pirmininkai keičiasi tada, kai partija keičia savo kryptį, pralaimi rinkimus, kai partijos pirmininkai atsistatydina arba baigiasi kadencija ir pirmininkas nebesiekia šių pareigų.
„Šiuo atveju irgi mūsų pirmininkė V.Blinkevičiūtė yra pasakiusi, kad tų pareigų nesieks, puikiai suprantame, kad dėl atitinkamų aplinkybių tas sprendimas turbūt bus priimtas. Vienu ar kitu atveju tikrai turėsime naują pirmininką, o kuris variantas būtų geriausias, partiečiai patys atsakys“, – kalbėjo R.Duchnevič.
R.Duchnevič priminė, kad V.Blinkevičiūtė partijai vadovavo jau dvi kadencijas, pasiekė puikių rezultatų.
„Tikrai yra jos amžius, sveikata, ji dvi kadencijas pirmininkavo partijai, tai buvo ilgas laikotarpis. Mes tikrai esame dėkingi, pasiekėme puikių rezultatų. Suprantame, kad žmogus, nors yra turbūt geriausias variantas šiandien būti pirmininku, su charizma, bet kiekvienas turi savo gyvenimą, laiką ir ji tiesiog turbūt jau atidirbo tą darbą“, – kalbėjo jis.
Nors pastaruoju metu buvo galima pastebėti tendenciją, kai Vyriausybei ir didžiausiai valdančiajai partijai vadovauja skirtingi asmenys, pats R.Duchnevič teigė manantis, kad tai turėtų būti tas pats asmuo.
Tokiu atveju, anot socialdemokrato, neatsirastų pozicijos ar politinės krypties išsiskyrimų, galima priimti efektyviausius sprendimus, nekonfliktuoti.
Visgi, R.Duchnevič tikino, kad nematytų didelės problemos, jeigu partijai vadovautų ir, pavyzdžiui, Seimo frakcijos seniūnas arba vienas iš ministrų.
„Nematau tame nieko blogo – svarbiausia spręsti lyderystės klausimą, nes partija deleguoja ministrus, premjerą į pareigas, todėl partijos deleguoti asmenys turėtų klausytis partijos programos krypties. Manau, kad logiškiausia partijos pirmininko poziciją užimti premjerui“, – įsitikinęs politikas.
Pristabdo baimė
Akmenės rajono meras, LSDP valdybos narys Vitalijus Mitrofanovas naujienų portalui Lrytas teigė neatmetantis galimybės dar kartą kandidatuoti į partijos pirmininko postą.
„Kartais norisi gal ramiau pabūti, kad mažiau tave taršytų ir maltų“, – savo dvejones įvardijo V.Mitrofanovas, prisiminęs buvusio Jonavos mero Mindaugo Sinkevičiaus atvejį.
„Kartais būna baimė, kad gal geriau pabūti Akmenėje meru negu kažkur ypatingai judėti, bet jeigu bus skyrių, partijos narių palaikymas, tai kodėl gi ne? Sužaisti dėl demokratijos šventės, kad būtų diskusijų, minčių.
Kartais tenka gailėtis vienų ar kitų sprendimų, tai kartais gailiuosi, kad tuomet, kai buvo kovidinė situacija, vardan to, kad nebūtų antro turo, pasišalinau iš partijos pirmininko rinkimų – gal vis dėlto reikėjo tęsti“, – pripažino politikas.
V.Mitrofanovas taip pat kalbėjo, kad V.Blinkevičiūtė nebesieks vadovauti partijai – perdavusi premjeravimą G.Paluckui, greičiausiai pastarąjį siūlys ir į partijos pirmininkus.
„Natūralu, kad jeigu Vilija dėl tam tikrų jos įvardytų sumetimų atsisakė vadovauti Vyriausybei, perduodant Vyriausybės vairą Gintautui, jam užkeliant tam tikrą atsakomybę už partijos ateities sėkmę, natūralu, kad jis gali būti vienas pagrindinių pretendentų į partijos pirmininkus“, – spėjo jis.
Socialdemokrato manymu, tam pačiam asmeniui vadovauti ir partijai, ir Vyriausybei būtų tikslinga, siekiant išvengti galimų įtampų, visgi, anot jo, ar antrasis G.Palucko bandymas vadovauti LSDP būtų sėkmingesnis – atviras klausimas.
„Ar tas antras sugrįžimas duos kažkokių pliusų? Sakoma, kad į tą pačią upę du kartus įbristi negali, bet pasirodo, kad politikoje į tą patį postą kaip ir nėra problemų du kartus įbristi. Ar ta srovė neš mus į pergales?“ – retoriškai klausė jis.
V.Mitrofanovas taip pat nurodė, kad socialdemokratų partijos nariai vis dar neatmeta varianto, kad į politinę areną sugrįš ir vadovauti partijai sieks M.Sinkevičius.
„Visi dar laukia sausio 27 dienos, kuo baigsis Aukščiausiojo Teismo sprendimas M.Sinkevičiaus atveju. Jeigu M.Sinkevičių išteisintų, tai tikrai būtų vienas iš realiausių pretendentų tapti partijos pirmininku. Jeigu jį išteisintų, žinant jo poziciją dabar, jis gal ir sutiktų pirmininkauti, ir turėtų pakankamai stiprų palaikymą partijoje“, – teigė meras.
Socialdemokratas svarstė, kad įtakos galutiniam partiečių pasirinkimui galėtų turėti kandidatų reitingai.
„Tai labai priklausys ir nuo Gintauto darbo, kiek jis įgis žmonių pasitikėjimo. Natūralu, kad jis atsidurs aukštai politikų reitinguose, nes jeigu esi prezidentas, Seimo pirmininkas ir premjeras, tikrai visada būsi reitingų penketuke“, – pastebėjo jis.
Skaudus smūgis
Tuo metu LSDP garbės pirmininkas, europarlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis teigė palaikantis dviejų politikų tandemo modelį, koks šiuo metu yra tarp V.Blinkevičiūtės ir G.Palucko.
Tačiau tuo pačiu V.P.Andriukaitis teigė matantis dar 5–7 aktyvius socialdemokratų partijos narius, kurie galėtų iš V.Blinkevičiūtės perimti partijos vairą.
„Man labai gaila M.Sinkevičiaus. Neišpasakytai gaila. Visiškai, absoliučiai, neįtikinėtinai skaudus ir absoliučiai klaidingas sprendimas čekiukų klausimą spręsti per Baudžiamąjį kodeksą. Tai turėjo būti sprendžiama per Civilinį kodeksą, išieškant lėšas.
Dabar eliminuoti žmogų, kuris turėjo didelį autoritetą Jonavoje ir mūsų bičiulių tarpe, yra labai skaudu. Akivaizdu, kad jis yra vienas iš tų ryškių lyderių“, – kalbėjo V.P.Andriukaitis.
Tarp galimų kandidatų vadovauti socialdemokratams europarlamentaras taip pat mato Marijampolės merą Povilą Isodą, Vilniaus miesto merą R.Duchnevičių, taip pat Seimo vicepirmininką Juozą Oleką.
Visgi, V.P.Andriukaitis kalbėjo, kad šiuo metu partijos pirmininko problema nėra esminė – anot jo, prieš 2027 metais vyksiančius savivaldos rinkimus socialdemokratai turi pertvarkyti visą partijos struktūrą.
„Po aštuonerių metų LSDP tapo valdančiąja partija. Aštuonerius metus buvome opozicijoje. Dabar svarbiausia ne pirmininko problema, o kaip partiją pervesti į valdančiąją partiją, pereiti į aktyvią veiklą“, – dėstė LSDP garbės pirmininkas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.