„Bus sudėtinga politinė kova“: paaiškino, kodėl R. Žemaitaičio maištas koalicijoje jau užprogramuotas

2025 m. sausio 9 d. 19:32
„Šioje koalicijoje jis bus pagrindinė problema“, – apie „Nemuno aušros“ lyderį Remigijų Žemaitaitį, kuris praėjusių metų pabaigoje koalicijos partneriams pagarsino savo ambiciją tapti Seimo vicepirmininku ir pareiškė, kad negavęs šio posto su visa frakcija trauksis iš valdančiosios daugumos, kalba politologai.
Daugiau nuotraukų (11)
Politikos ekspertai įsitikinę, kad vien šio klausimo išsisprendimas ramybės naujajam Seimui vis tiek greičiausiai neatneš, nes nuoskaudų, kurias patyrė vos prisijungęs prie koalicijos, R.Žemaitaitis taip lengvai nepamirš.
Apie įtampas koalicijoje politologai Vytautas Dumbliauskas ir Lauras Bielinis diskutavo „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“.
Situacija kitokia, nei esame matę anksčiau?
Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas V.Dumbliauskas įsitikinęs – jeigu kovo mėnesį paaiškės, kad „Nemuno aušra“ visgi traukiasi iš valdančiosios koalicijos, šios frakcijos stabilumas pakibs ant labai trumpo plauko.
Politologas neatmeta, kad galiausiai išsiskyrus nuomonėms „aušriečiai“ ir patys galėtų išsibarstyti.
„Jeigu R.Žemaitaitis ir toliau taip kategoriškai eis va bank ir bandys išeiti iš koalicijos, tie žmonės, manau, nemaža dalis jų nenori eiti į opoziciją – jie ne dėl to ėjo į Seimą, kad būtų opozicijoje, o ėjo dėl to, kad būtų valdančiojoje koalicijoje“, – svarstė politologas.
V.Dumbliausko manymu, tokiu atveju dalį „Nemuno aušrai“ priklausiančių parlamentarų galėtų mėginti persivilioti patys socialdemokratai, dar dalį – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, nors esą ir nėra tokios garantijos, kad perbėgėlius kažkas apskritai norėtų priglausti.
„Gali visko būti – gali ir nesutikti, bet pagal visą logiką toks gana atsitiktinių žmonių sąrašas, surinktas vieno šiuo metu populiaraus lyderio, jo ateitis pagal visas istorines analogijas yra subyrėjimas. Tai daugiau negu aišku“, – įvertino MRU politologas.
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas L.Bielinis savo ruožtu neprisiminė nė vieno iki šiol buvusio atvejo, kai iš koalicijos kažkas žadėtų išeiti praėjus vos keletui savaičių nuo jos susikūrimo.
„Ką tai reiškia – toks pažadų mėtymas signalizuoja, kad šitoje koalicijoje yra didelė įtampa. Tai signalizuoja, kad tokių pažadų mėtytojas, vienos iš frakcijų lyderis, iš esmės yra nepatenkintas, ir, kita vertus, nelabai priimtinas daugeliui koalicijos atstovų.
Galbūt jie to garsiai niekada nepasakys, nes yra koalicija ir jie nenori prisiimti tiesioginės atsakomybės už naują konfliktą, bet akivaizdu, kad R.Žemaitaitis priimtas dėl skaičiaus, bet ne dėl to, kad jis toks mielas, geras ir pūkuotas“, – komentavo L.Bielinis.
Pasak profesoriaus, visą dabartinės koalicijos gyvavimo laiką ji turės problemą, kuri būtent taip ir vadinsis – R.Žemaitaitis.
Nors L.Bieliniui laidoje priminta, kad stiprų charakterį jau anksčiau taip pat yra pademonstravęs S.Skvernelis ar G.Paluckas, kai pastarasis inicijavo traukimąsi iš tuometinės koalicijos su valstiečiais, o S.Skvernelis traukė dėmesį dėl bendravimo su Ramūnu Karbauskiu ir kai kuriais savo sprendimais Vyriausybėje, visgi, anot politologo, šįkart situacijos skiriasi.
„Priežastis atsiras visada – mes pamatysime tą priežastį, kada ji susprogdins ir parodys, kad vėl yra konfliktas. Bet tai, kad nuo pirmos dienos R.Žemaitaitis ima tokias gaidas, diktuoja sąlygas, šantažuoja, skandalizuoja – tai rodo, kad šioje koalicijoje jis bus pagrindinė problema.
Aš nesiginčiju – iš tikrųjų žmonės kaip žmonės, visi gali nutrūkti nuo grandinės, gali vienaip ar kitaip sukelti kažkokią krizę. Bet tai, ką jie daro – minėjote S.Skvernelį arba G.Palucką ir jo partijos išėjimą – tai buvo motyvuota ir aišku.
Ne dėl to, kad buvo sukurta koalicija ir po to reikėjo kažkaip ieškoti vienokių ar kitokių derinių, o šiuo atveju koalicija buvo sukurta tik dėl aritmetinio skaičiaus, arba negalėjo paimti kitų į koaliciją – neišėjo jos sukurti kitaip“, – dėstė L.Bielinis.
„Todėl R.Žemaitaitis yra priimtas į koaliciją todėl, kad tiesiog nieko kito nebuvo – teko jį priimti. Ir jis tada diktuoja sąlygas. Būtent tai, kad jis turėdamas tam tikrą įtaką diktuoja savo sąlygas ir tos sąlygos yra vietomis pakankamai skandalingos, tai ir bus visos šitos koalicijos problema“, – pridūrė profesorius.
Kaip teigė L.Bielinis, istorija rodo, jog nesutarimų būna kiekvienoje koalicijoje, bet šiuo atveju asmens charakteris, jo pozicija ir kai kurių jo šalininkų pozicijos gali kirstis ne tik su pačia sudaryta koalicija, bet ir su bendra valstybės politika.
„Ir dėl tos priežasties mes matysime tas problemas ir apie jas kalbėsime“, – prognozavo VDU politologas.
MRU lektoriaus V.Dumbliausko teigimu, R.Žemaitaitis gal išlaikyti savo populiarumą tik vienu atveju – ir toliau užsiimdamas aršia kritika, net ir bendražygių.
„Jis paėmė sąrašą žmonių ir vien savo pavardės dėka juos padarė Seimo nariais. Tai jis dabar negali nustoti kritikuoti, kadangi jis daugiau neturi kitos veiklos – jis gali būti populiarus tik kažką kritikuodamas.
Kadangi jau konservatoriai ne valdžioje, tai kritikuoja saviškius, koalicijos partnerius. Čia toks jo populiarumo gaudymas“, – aiškino jis.
Kita vertus, anot politologo, R.Žemaitaičio vadovaujama partija gavo dvi pinigais turtingiausias ministerijas – žemės ūkio ir aplinkos. Todėl pašnekovas apskritai abejojo, kad R.Žemaitaitis gali priimti sprendimą atsitraukti.
„Negi jis norės atiduoti tokias ministerijas, jeigu išeis iš koalicijos? Ten gi pinigų srautai kokie galingi, juos skirstyti, manau, yra labai malonu ir smagu. Tai čia yra klaustukas, ar jis tikrai išeis. (...)
Tiesiog yra verslas, kuriam gali padėti, užsakymai – tos schemos, matyt, nežinomos, nesu jau toks korupcijos specialistas. Bet kad tos ministerijos yra vertinamos aukščiausiais balais, kai būna skirstomasi po rinkimų, tai vieša paslaptis“, – savo mintį paaiškino V.Dumbliauskas.
Ambicijos niekur nedings
VDU profesorius L.Bielinis iš esmės nelinkęs dramatizuoti situacijos šioje valdančiojoje daugumoje – pasak jo, nesutarimai būdingi visoms koalicijoms, bet akivaizdu, kad R.Žemaitaičio problema čia jau užprogramuota ir į ateitį.
„Kiekviena koalicija neišvengiamai susidurs su sprendimų priėmimais, su tam tikrais veiklos krypčių nustatymais politikoje, ekonomikoje, šalies judėjime, o tai reiškia, kad bus diskusijos – tai reiškia, jog bus nesutarimai, bus problemos, kurias jie įvairiai spręs.
Kartais išryškės charakterių nesutapimai ir tai bus tiesiog asmenybių ginčai, kartais tai bus principų nesutapimai ir tai bus principiniai ginčai, ir todėl normali koalicija yra ta koalicija, kurioje visada yra diskusija, konfliktas ir kurią iš šalies stebėdami ypač žurnalistai mano, kad ji tuoj žlugs. Bet tai yra normalus funkcionavimas.
Žinote, kad žmogaus ėjimas iš esmės yra griuvimo procedūra, ir ištiesdamas koją į priekį jis tokiu būdu toliau žengia, o ne griūna. Taip ir koalicijos – jos yra pastovioje griūties būsenoje, bet žengdamos į priekį jos funkcionuoja.
Taip, šiandien mes matome, kad pagrindinė problema yra R.Žemaitaitis, ir iš to galime daryti tolimesnę išvadą – jeigu jis išliks su tokiomis pačiomis pretenzijomis ir toliau, jis bus pagrindinė problema. Ne vienintelė, bet didžiulė problema“, – dėstė politologas.
Nors dabar didžiausia „aušriečių“ vedlio ambicija buvo Seimo vicepirmininko kėdė, pasak L.Bielinio, R.Žemaitaičio apetitas tik augs, o kadencijos pradžioje patirtos nuoskaudos niekur nedings.
„R.Žemaitaičio arba tiksliau „Nemuno aušros“ atėjimas į koaliciją buvo lydimas tokių procesų, kada ateidami į koaliciją jie savotiškai prarado daugelį valdančiųjų pozicijų. Komitetų pirmininkai labai sunkiai buvo priimami, vicepirmininkė tik viena, ministrų parinkimas buvo labai probleminis – ir koalicijos partneriai, ir prezidentas labai aiškiai sakė, kad tai nebūtų politikai, atėję kartu su šia partija. (...)
Tai reiškia, kad didžiulė frakcija, 20 žmonių, iš esmės turi labai mažas pozicijas. Jūs manote, kad tai nėra jų ambicijų pažeidimas?
O R.Žemaitaitis ambicingas, ir ne tik jis vienas. Aš manau, jie dar kovos dėl savo pozicijų išplėtimo, ir tai bus gana sudėtinga politinė kova“, – kalbėjo L.Bielinis.
Dar kartą pasisakė dėl savo kandidatūros
Dviprasmiškai apie pretenzijas į pareigas Seimo vadovybėje kalbėjęs „Nemuno aušros“ lyderis R.Žemaitaitis trečiadienį tikino, kad jo kandidatūra į parlamento vicepirmininkus tebėra pateikta, tačiau pavasarį „aušriečiai“ gali pasiūlyti ir kito frakcijos kolegos pavardę.
Anot politiko, jeigu Seimo pirmininkas S.Skvernelis neteiks parlamentui svarstyti jo kandidatūros, frakcija svarstys apie alternatyvas.
„Bus sesija ir matysime“, – trečiadienį Eltai sakė R.Žemaitaitis.
S.Skverneliui užsiminus, jog koalicijos lyderiai buvo aptarę „Nemuno aušros“ lyderio galimybes tapti Seimo vicepirmininku, antradienį R.Žemaitaitis Eltai teigė, kad „aušriečiai“ gali pasiūlyti ir kitą kandidatą į minėtas pareigas.
Ultimatumus dėl pastarojo posto kėlęs politikas pabrėžė – iš esmės svarbiausia, ne kuris frakcijos narys taps Seimo vicepirmininku, o tai, jog buvo „demaskuota netiesa“.
„Kovo mėnesį mes, matyt, priimsime kažkokius kitokius sprendimus – frakcija, partija. Gal bus pozicija toliau teikti Žemaitaitį, gal kitą Seimo narį. Bet esmė, kad žmogus po mėnesio buvo demaskuotas ir buvo pripažinta, kad sakyta netiesa visuomenei ir bandyta pasakyti, kad Žemaitaičiui svarbūs postai ir pareigos“, – antradienį teigė politikas. 
Tai, kad būtent po Seimo vadovo pasisakymo jo vedama partija gali svarstyti ir kitas kandidatūras, R.Žemaitaitis kartojo ir trečiadienį. Tiesa, anksčiau politikas tvirtino, kad „aušriečiai“ yra net pasiruošę trauktis iš koalicijos, jei į Seimo vicepirmininkus nebus pateikta R.Žemaitaičio kandidatūra.
„Koalicijos partneris pripažįsta, kad tris savaites visą Seimą, visą valstybę laikė „Santa Barbaros“ filmo įkaitais, nenorėjo pripažinti, kas buvo sutarta.
Tai kada jau suprato, kad ir premjeras, ir visi kiti, kurie dalyvavo tame pokalbyje, matė, koks buvo sutarimas, (...) kad melas greitai išaiškės ir reikia pasakyti, kaip buvo – tai buvo priverstas pasakyti, kad buvo toks sutarimas“, – pakartojo R.Žemaitaitis.
„Jis tiesiog bandė gudrauti iš tos situacijos, kadangi visuomenėje kilo tokia reakcija“, – kalbėjo politikas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.