Keturmetį broliuką išgelbėjusi 11-metė iš Ukrainos akyse regėjo, kaip žūva kitas: dabar jos viltis – Lietuvoje

2025 m. sausio 8 d. 09:55
Vienuolikmetė Veronika iš Černihivo, kuris vienas pirmųjų miestų Ukrainoje patyrė rusų agresiją, iš subombarduotų namų praėjusių metų spalio 3 dieną išgelbėjo savo keturmetį broliuką Oleksandrą. Bet jos akyse žuvo kitas mažametis broliukas.
Daugiau nuotraukų (5)
Gelbėdama brolius, mergaitė patyrė sunkias traumas. Dabar Veronika su Oleksandru gydomi Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose.
Veronika su Oleksandru, lydimi mamos, į Vilnių iš rusų niokojamos Ukrainos buvo atvežti prieš daugiau nei porą savaičių.
Jų kelione rūpinosi Lietuvos savanoris, Ukrainos fronte netekęs kojos Ričardas Savickas ir tarptautinė humanitarinės pagalbos nevyriausybinė organizacija, Nobelio taikos premijos laureatė, teikianti medicininę pagalbą besivystančioms šalims „Gydytojai be sienų“ (Médecins Sans Frontières – pranc.).
Vaikų mama, prislėgta tragedijos
Prislėgta šeimos tragedijos vaikų mama kol kas neturi jėgų kalbėti apie visas vaikų ir per bombardavimą apdegusio vyro problemas.
Veronikai Ukrainoje buvo atlikta ne viena operacija, tačiau medikams bombos skeveldrų sunkiai sužalotos mergaitės dešinės rankos išsaugoti nepavyko.
Šiuo metu Santaros klinikose Veronikai ir Oleksandrui atliekami išsamūs medicininiai tyrimai ir pradedamas jiems reikalingas gydymas.
Juos prižiūrintys gydytojai teigė, kad berniuko būklė yra stabilesnė – jis guvus, bendraujantis, o Veronikai prireiks ilgalaikio gydymo bei specialios reabilitacijos. Jos sveikatos būklė apsunkinta ne tik sunkių fizinių traumų, bet ir kitų, užsisenėjusių ligų, kurias būtina skubiai gydyti.
Mergaitę, po patirtų sukrėtimų bei išgyvenimų, taip pat kankina psichologinės traumos. Ji vangiai bendrauja.
Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose Veronikai jau buvo atlikta pirmoji operacija. Lietuvos medikai ir toliau rūpinasi, kad abu vaikai sveiktų ir kuo greičiau galėtų sugrįžti į visavertį gyvenimą.
MRU ėmėsi padėti vaikams
Nuo pat pirmųjų Rusijos agresijos Ukrainoje dienų Mykolo Romerio universitetas (MRU) ėmėsi įvairių iniciatyvų padėti savo kolegoms dėstytojams ir studentams iš Ukrainos.
Kai universitetą pasiekė informacija, kad Veronikos ir Oleksandro gydymui būtina skubi pagalba, buvo vėl imtasi iniciatyvos surinkti tam reikalingą pinigų sumą.
Spalio mėnesį startavo MRU Teisės mokyklos suorganizuota „Lawyers4Ukraine“ (liet. „Teisininkai už Ukrainą“) iniciatyva, kuri sutelkė Lietuvos teisininkų bendruomenę teikti visokeriopą paramą Ukrainai bei priminti kitų šalių teisininkų bendruomenėms, kad Ukrainai reikia ir ateityje reikės visokeriopos paramos.
Pirmieji šios iniciatyvos žingsniai ir buvo parama Veronikai ir Oleksandrui. 
Aukcione – generolo ir prezidento relikvijos
Lapkričio pradžioje MRU vykusių Ukrainos dienų metu buvo organizuojamas aukcionas lėšoms Veronikos ir Oleksandro gydymui rinkti.
Aukcione galima buvo įsigyti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir buvusio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vado, šiuo metu šalies diplomatinės tarnybos vadovo Didžiojoje Britanijoje, generolo Valerijaus Zalužno vyšyvankas.
MRU Teisės mokyklos profesorius Justinas Žilinskas aukcionui paaukojo ševroną (heraldikos ženklas – red.) su putino uogomis, kurį buvo gavęs kaip padėką už savo ankstesnę pagalbą Ukrainai. Aukcione taip pat parduotas išskirtinį sidabrinis 3D pašto ženklai, ukrainiečių rankų darbo lėlė, tautiniai vainikai, buvusių Lietuvos ambasadorių Ukrainoje, Kovo 11-osios akto signatarų Algirdo Kumžos ir Petro Vaitiekūno sukurti paveikslai.
Organizuojant aukcioną aktyviai dalyvavo tarptautinis moterų judėjimas „Už šeimos vertybes“ ir jo įkūrėja Natalija Fedorčiuk, kuri pristatė vyšyvankos parodą.
Už parduotus aukcione daiktus buvo surinkta beveik 5 tūkst. eurų. Tarp dosniausių – iniciatyvos partneriai buvo advokatų kontoros „Cobalt“, „TGS Baltic“, „Ader“, o taip pat – Lietuvos Antstolių ir Notarų rūmai, užsienio teisininkų organizacijos.
Lėšų vaikų gydymui rinkimo kampanija buvo pratęsta iki gruodžio 31 d., nes siekiama padengti ne tik pradinio gydymo, bet ir tolimesnės reabilitacijos, emocinės pagalbos bei socialinės integracijos išlaidas.
„Lėšos renkamos, kad Veronika ir Oleksandras gautų visapusišką pagalbą, kurios jiems taip reikia. Kalėdų laikotarpis simbolizuoja viltį ir gerumą. Šių vaikų gydymas Lietuvoje yra jų vilties simbolis, kad gyvenimas ir po žiauraus karo gali būti atkurtas“, – bendraudama su Lrytas, viltingai kalbėjo MRU Teisės fakulteto dekanė, profesorė Lyra Jakulevičienė.
Mykolo Romerio universiteto inicijuotas projektas „Lawyers4Ukraine“, skirtas padėti karo sužeistiems Ukrainos vaikams, jau baigėsi. Ši iniciatyva, subūrusi Lietuvos ir tarptautinę teisininkų bendruomenę bei visuomenę, surinko 41 tūkst. 798 eurus, kurie bus skirti 11 metų Veronikos ir jos brolio Oleksandro gydymui bei reabilitacijai Lietuvoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.