Tyrimus atlikusios Viešojo intereso gynimo skyriaus (VIGS) prokurorės siekia, kad politikai į savivaldybės biudžetą grąžintų daugiau nei 13 tūkst. eurų.
Pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo.
Kaip skelbia prokuratūra, šių visoje Lietuvoje vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas.
Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų VIGS prokurorai.
Šiaulių apygardos prokuratūros VIGS prokurorė Rita Dabužinskienė su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmus, prašydama Mažeikių rajono savivaldybės naudai iš buvusio tarybos nario Jono Žičkaus priteisti daugiau nei 12 tūkst. 101 eurą.
Prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu šio politiko savivaldybei pateiktos degalų įsigijimo išlaidos už 6,7 tūkst. eurų, transporto priemonių remonto ir techninės priežiūros išlaidos už 4,7 tūkst. eurų, telefono pokalbių, interneto ryšio paslaugų, telefono ryšio įrangos įsigijimo išlaidos už beveik 500 eurų, kanceliarinių prekių įsigijimo išlaidos už 80 eurų nepagrįstai pripažintos išlaidomis, susijusiomis su tarybos nario veikla.
Nustatyta, kad J. Žičkus pylėsi kuro karantino metu, kituose miestuose ir rajonuose (nors komandiruočių neturėjo), trimis atvejais degalus įsigijo tą pačią dieną po kelis kartus.
Per tyrimą taip pat nustatyta, kad J. Žičkui kompensuota transporto priemonių remonto, techninės priežiūros išlaidų išlaidų karantino laikotarpiais, išlaidos kompensuotos tvarkant ir prižiūrint jo sutuoktinės automobilį bei prižiūrint automobilį, kuris jau nebebuvo naudojamas ir kt.
Atlikus kitą tyrimą dėl buvusios minėtos savivaldybės tarybos narės Onos Kelpšienės lėšų panaudojimo tikslingumo, Šiaulių apygardos prokuratūros VIGS vyriausioji prokurorė Roma Timofejavienė su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į minėto teismo rūmus, prašydama Mažeikių rajono savivaldybės naudai iš O. Kelpšienės priteisti daugiau nei 1035 eurus.
Ši pinigų suma buvo panaudota kanceliarinėms prekėms įsigyti. Pasak prokuratūros, per tyrimą surinkta duomenų apie nepagrįstai didelius įsigytų kanceliarinių prekių kiekius: 75 pakuotes kopijavimo popieriaus, 10 pakuočių spalvoto kopijavimo popieriaus, 110 vnt. archyvinių segtuvų, 27 vnt. segtuvų ir kt.
Prokuratūra primena, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka.
Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 93 civilinius ieškinius bendrai 1 mln. 87 tūkst. 315 eurų sumai.
Šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 960 754 eurus į savivaldybių biudžetus.
Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.