„Pagrindinis tikslas yra lygios galimybės visiems gauti kokybišką ugdymą. Pirmieji numatyti darbai yra koreguoti mokyklų tinklo taisykles, nes 21-o (minimalaus moksleivio skaičiaus klasėje – ELTA) formalus įvedimas labai palietė regionines mokyklas ir sukėlė daug įtampų. Šiuo klausimu turime įvairiausių neišspręstų problemų, net teisinių situacijų“, – laidoje „ELTA kampas“ pasakojo R. Popovienė.
„Ieškosime sprendimų kartu su savivaldybėmis ir profesinėmis sąjungomis, koks turėtų būti minimalus moksleivių skaičius klasėje, kad turėtume lygias galimybes ne tik didmiesčiuose, bet ir nutolusiose mokyklose“, – tikino ji.
Ministrės teigimu, kalbant apie vadovėlių stygių, susiduriama ir su sunkumais leidybos procese.
„Vadovėlių trūkumo situacija yra labai sudėtinga. (...) Kalbame apie tai, kad 2025 metų rugsėjį turėsime pagrindinių dalykų vadovėlius pradiniam ir pagrindiniam ugdymui. Visgi viduriniam ugdymui dar neturime matematikos vadovėlių. Jie buvo numatyti 2027 metais, tačiau yra iškilęs klausimas, kad galbūt net nėra kas juos rašo“, – aiškino R. Popovienė.
Mokytojo profesija pirmiausia turi būti gerbiama
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vadovė teigia, kad nuo 2025 metų prestižine tapti turėjusi mokytojo profesija pirmiausia turi būti gerbiama visuomenėje.
„Nežinau, ar toks pavadinimas („prestižinė“ profesija – ELTA) yra tinkamas. (...) Mokytojai susiduria su labai daug iššūkių. Turime dar daug pasiekti tiek mes, politikai, tiek visuomenė, kad mokytojas taptų gerbiama profesija“, – akcentavo R. Popovienė.
„Kiekvienas turime suprasti, kad ši profesija yra labai svarbi. Mokytojo profesijos kvietimas tapti prestižine buvo visai visuomenei – prisidėti savo idėjomis tam, kad eitume kokybišku švietimo keliu“, – aiškino ministrė.
Anot jos, tam, kad būtų sumažintas pedagogų trūkumas yra svarbu didinti atlyginimus bei užtikrinti tinkamas darbo sąlygas.
„Tikrai yra mokytojo profesijos trūkumas ir jis neatsirado šį rudenį. Tai yra kaip lėtinė liga, kuri po truputį noko ir jos gydymui vieno vaisto, vienos tabletės išgerti neužteks“, – pažymėjo R. Popovienė.
ELTA primena, kad gruodį pristatytoje naujojo Ministrų kabineto programoje įsipareigota kelti pedagogų atlyginimus ir tobulinti etatinio apmokėjimo tvarką.
Taip pat valdantieji žada valstybinių ir privačių švietimo įstaigų, kurios gauna finansavimą iš valstybės, kokybės ir kiekybės reikalavimų suvienodinimą bei tikina sieksiantys išlaikyti mokyklas mažuose miesteliuose, koreguojant kadenciją baigusios Vyriausybės sprendimus.