Naujienų portalui Lrytas Plungės ligoninės direktorius papasakojo, koks emocinis fonas dabar tvyro jo vadovaujamoje gydymo įstaigoje, su kuo teko susidurti senolę gelbėjusioms slaugytojoms ir kodėl, jo manymu, apsisaugoti nuo tokių scenarijų praktiškai neįmanoma.
Nužudymo įrankį atėmė slaugytoja
Trečiadienio paryčiais, apie 5 valandą, Plungės ligoninę sukrėtė šiurpus incidentas – palatoje 43 metų pacientas medine lenta, primenančia turėklą, sužalojo 85 metų pacientę. Moteris mirė tą pačią dieną, prieš 11 valandą.
Kodėl vyras taip pasielgė – iki šiol neaišku. Penktadienį jis jau stojo ir prieš teismą.
„Motyvų mes nežinome – matau, kad yra skelbiama, jog jis suimtas trims mėnesiams, bet mes jokių motyvų nežinome. Ar jis pažinojo moterį – nežinome, ar galėjo pažinoti – galbūt, ar galėjo ją susitikti ligoninėje – greičiausiai ne, nes ta pacientė nevaikščiojo.
Tai kaip, kodėl – čia tikrai neturime jokių atsakymų, kodėl buvo į tą palatą užeita“, – portalui Lrytas penktadienį komentavo R.Mažeika.
Senjorę daužantį užpuoliką galiausiai sutramdė slaugytojos – viena iš jų atėmė lentą iš paciento rankų, nors pasirodo, kad nuo vyro galėjo kliūti ir jai pačiai.
„Kai triukšmą išgirdusi slaugytoja įėjo į palatą ir pamatė tą baisų vaizdą, kaip tik viskas ir vyko, jis į ją atsisuko ir jai irgi pagrasino. Bet slaugytoja buvo tikrai ryžtinga, tvirta ir drąsi – atėmė tą lentą ir tada jau subėgo kiti, kadangi skyriuje budėjo trys slaugytojos ir viena slaugytojos padėjėja.
Į pagalbą subėgo visa komanda ir jį nuvedė iki palatos“, – pasakojo Plungės ligoninės vadovas.
Pasak R.Mažeikos, su ligoninės personalu tiek ketvirtadienį, tiek penktadienį dirba psichologai – pagalba esą bus teikiama tiek, kiek reikės. Kai kurias slaugytojas ši nelaimė palietė labai stipriai.
„Viena slaugytoja buvo parašiusi, kad turbūt pasiims nedarbingumo lapelį. Komanda paragino neimti to lapelio, nes namie bus tik blogiau – atkalbėjo. Dėl streso, dėl nerimo atkalbėjo. Žinau, kad ji paklausė savo komandos ir grįžo dirbti.
O kitos informacijos, kad kažkam pablogėjo dėl tokio didžiulio streso, kad neateitų į darbą, tokios informacijos neturiu“, – patikino R.Mažeika.
Pasak Plungės ligoninės vadovo, agresyvių pacientų gydymo įstaigoje pasitaiko, ypač skubios pagalbos skyriuje, bet tokių šiurpių incidentų čia dar nebuvę.
„Pačiuose skyriuose ne, bet žinoma, visokių yra pacientų. Turime skyrių, kur yra demenciški pacientai, tai ten yra visko – pagal sunkumo laipsnį ir rankenos išimtos iš langų, iš durų, tai visokių yra situacijų, bet jie yra atskirame mūsų pastate“, – pasakojo jis.
Nužudytos garbaus amžiaus moters artimiesiems ligoninė pareiškė užuojautą, kelis kartus atsiprašė – bent kol kas pretenzijų ligoninei jie nepateikė.
„Tolimesnių artimųjų veiksmų mes nežinome, kokie jie bus. Kol kas neturime informacijos, dar viskas labai anksti. Manau, ikiteisminis tyrimas viską nustatys, kas čia ir kaip vyko – mes savo vidinį tyrimą taip pat atliekame“, – nurodė R.Mažeika.
Abejoja, ar buvo įmanoma užkirsti kelią
Plungės ligoninės direktoriaus teigimu, apsisaugoti nuo tokio pobūdžio nelaimės praktiškai buvo neįmanoma, nes tai reikštų, kad prie kiekvienos palatos turėtų budėti po apsaugos darbuotoją.
„Dėl priėmimo skyriaus yra logiška ir mes turime sutartį su apsaugos tarnyba, kad jeigu yra bėda, kviečiame ją, jeigu dar didesnė bėda, tai kviečiame policiją arba kartu ir tą, ir tą, tai šitą turime.
Ką padaryti skyriuose, tikrai neįsivaizduoju – neįmanomas variantas, kokios turėtų reikėti apsaugos ir kaip tai turėtų atrodyti“, – svarstė jis.
„Žinote, tai gali nutikti bet kur – parduotuvėje, restorane, gatvėje einant, nes aplink vaikšto pilna žmonių, kuriuos pamatai ir kurių galbūt nenorėtumėte susitikti tamsoje, tai daug tokių yra.
Čia mes tikrai nesame apsaugoti nuo kažkokių išpuolių, kurie gali įvykti bet kur ir bet kada“, – komentavo R.Mažeika.
Pasak ligoninės vadovo, e-sveikatos sistemoje nebuvo jokių įrašų apie tai, kad vyras būtų turėjęs psichikos sveikatos sutrikimų – kitos diagnozės su tuo buvo nesusijusios.
R.Mažeika pridūrė, kad toks atvejis ligoninėje – išskirtinis, tačiau gydymo įstaigos kasdienybės iš esmės nesugriovė.
„Turime tris prašymus iš jaunų žmonių priimti į darbą, ligoninė pilna, priėmimo skyrius pilnas ir vyksta gydymo procesas, tuo ir džiaugiamės.
Žinoma, kad visi pergyvena ir yra sunerimę, kad tai įvyko būtent čia, šitoje ligoninėje, kad ligoninė turėjo patirti tokį atvejį. Skaudu dėl namiškių, kurie patyrė tokią nelaimę dėl savo artimo žmogaus, tai mes dar kartą atsiprašėme, bet aš asmeniškai neįsivaizduoju, kaip buvo galima užkirsti kelią šitai nelaimei. Neįsivaizduoju.
Jeigu skyriuje yra 30 pacientų, yra dvivietės ir trivietės palatos, prie kiekvienos palatos nepastatysi žmogaus. Neįmanoma to padaryti“, – tvirtino R.Mažeika.
Kaip jau skelbta penktadienį, Klaipėdos apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams leido suimti garbaus amžiaus pacientės nužudymu Plungės ligoninėje įtariamą vyrą.
Ryte jis buvo atvežtas į teismo posėdį, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl jo suėmimo.
Įtariamasis pareigūnams teigia, kad įvykio aplinkybių neprisimena.
„Įtariamas padaręs labai sunkų nusikaltimą, numatytą BK 129 straipsnio 2 dalies 2 punkte, už kurio padarymą baudžiamasis įstatymas numato giežtą laisvės atėmimo nuo aštuonerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.
Įtariamasis niekur nedirba, faktiškai neturi pragyvenimo šaltinių, nėra saistomas tvirtais socialiniais ryšiais, apklausiamas teisme nurodė, kad neatsimena įvykio aplinkybių, todėl yra pagrindas manyti, jog įtariamasis bėgs, slėpsis nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro ar teismo ir būdamas laisvėje darys naujas nusikalstamas veikas“, – Eltą informavo teismo atstovė Monika Vismantė.