Ministrė I. Ruginienė Kijeve dalyvavo bendrame Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Ukrainos Vyriausybės susitikime, vėliau – Lietuvos ministrų susitikime su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, Aukščiausiosios Rados nariais, taip pat dvišaliame susitikime su Ukrainos socialinės politikos ministre Oksana Zholnovych.
„Siunčiu Jums solidarumo, įsipareigojimo ir vilties žinią. Šiuo metu Ukrainai tenka milžiniškas iššūkis – ji tuo pat metu ir didvyriškai ginklu kaunasi už savo laisvę ir nepriklausomybę, ir stengiasi kuo greičiau tapti Europos šeimos dalimi. Lietuva nepaliaujamai remia ir toliau rems Ukrainos kovą bei siekius įstoti į Europos Sąjungą.
Teikiame ir toliau teiksime Ukrainai ekspertinę bei kitokią reikalingą pagalbą“, – bendrame Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Ukrainos Vyriausybės susitikime pabrėžė socialinės apsaugos ir darbo ministrė I. Ruginienė.
I. Ruginienė kolegas iš Ukrainos kvietė visapusiškai pasinaudoti Europos Komisijos techninės pagalbos ir informacijos mainų priemone (TAIEX), kuri teikia paramą viešojo administravimo institucijoms derinant, taikant ir įgyvendinant Europos Sąjungos teisės aktus, lengvina dalijimąsi geriausia patirtimi.
Lietuva nuo pat konflikto pradžios ištiesė pagalbos ranką Ukrainos pabėgėliams leisdama jiems dirbti be papildomų leidimų ir integruodama į mūsų šalies darbo rinką. Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje ukrainiečių užimtumas, palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, yra gana aukštas – 62 proc. karo pabėgėlių dirba.
Ministrė I. Ruginienė pabrėžė, kad karo pabėgėliams iš Ukrainos Lietuvoje teikiama socialinė pagalba ir parama tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir Lietuvos piliečiams – tai išmokos vaikams, mokymosi išlaidų kompensacijos, vienkartinė įsikūrimo parama, nuomos išlaidų kompensavimas, šalpos pensijos ir kitos socialinės išmokos bei paslaugos.
Pasak I. Ruginienės, ypatingas dėmesys yra skiriamas Ukrainos vaikams. Šiuo metu Lietuvoje yra 510 nelydimų nepilnamečių iš Ukrainos. Dėl šių vaikų palaikomas nuolatinis ryšys su Ukrainos institucijomis. Stengiamasi iš Ukrainos globos įstaigų atvykstantiems vaikams suteikti aukštus Lietuvos standartus atitinkančią pagalbą ir paslaugas, atsižvelgiant į mūsų šalyje vykdomą globos pertvarką.
Ministrės I. Ruginienės teigimu, Lietuva didžiuojasi būdama Kanados ir Ukrainos inicijuotos Tarptautinės Ukrainos vaikų grąžinimo koalicijos dalimi. Ši koalicija remia Ukrainos pastangas susigrąžinti į Rusiją ir Baltarusiją neteisėtai išvežtus vaikus, prisideda prie jų reabilitacijos bei reintegracijos.
Siekiant stiprinti karo pabėgėlių iš Ukrainos psichikos sveikatą, Lietuvoje sukurtas psichikos sveikatos ir psichosocialinės paramos paslaugų standartas. Ministrės I. Ruginienės teigimu, tikimasi, kad jis padės karo pabėgėliams sukurti saugią aplinką ir išspręsti sveikatos bei gerovės problemas. Šio standarto įgyvendinimą koordinuos Priėmimo ir integracijos agentūra, o vykdys savivaldybės.
Nuo karo Ukrainoje pradžios Socialinės apsaugos ir darbo ministerija humanitarinei pagalbai skyrė daugiau nei 15 mln. eurų. Ši parama buvo skirta daiktams, maisto prekėms, higienos prekėms, įvairiems reikmenims. Taip pat buvo remiami pažeidžiami vaikai, nėščios moterys, suteikta kita reikalinga pagalba.