Bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Pensilvanijos karių: stebina inovacijos gynybos srityje

2024 m. gruodžio 16 d. 12:00
Lietuva daugiau nei tris dešimtmečius glaudžiai bendradarbiauja su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Pensilvanijos nacionaline gvardija (PANG).
Daugiau nuotraukų (4)
Šiemet ilgametis ryšys įgavo naują pagreitį: PANG pakvietė Lietuvą prisidėti prie modernios gynybos inovacijų ekosistemos kūrimo ir vystymo. Inovacijų agentūros „ManuFuture Lab“ skyriaus vadovė Sigutė Stankevičiūtė įsitikinusi: ši partnerystė atveria didžiules galimybes Lietuvos gynybos sektoriui, verslui ir mokslo bendruomenei.
Naujas bendradarbiavimo etapas
Paklausta, kas įkvėpė bendradarbiavimą su Inovacijų agentūra, S.Stankevičiūtė sako, kad siekiant plėsti bendradarbiavimą su Lietuva, PANG aktyviai domėjosi Lietuvos dalyvavimu Šiaurės Atlanto gynybos inovacijų akceleratoriaus programoje (NATO DIANA).
„PANG susisiekė su Inovacijų agentūra. Paaiškėjo, kad yra daugybė galimybių prisidėti prie Lietuvos gynybos inovacijų ekosistemos kūrimo ir skatinti tarpusavio partnerystes su JAV.
Ypač kibernetinio saugumo, dronų bei antidroninių sistemų, saugaus ryšio perdavimo srityse. Tai technologijos, kurios Lietuvoje jau yra naudojamos ir tobulinamos karo lauke Ukrainoje“, – teigia Sigutė Stankevičiūtė.
Užsimezgęs dialogas netrukus peraugo į intensyvų bendradarbiavimą.
PANG atstovas, seržantas Shawnas Jacobsas, teigia, kad sprendimą fokusuotis į Lietuvą lėmė ne tik ilgametis partnerystės pagrindas, bet ir šiuolaikinio karo iššūkiai.
„Kuriame naujus būdus identifikuoti operatyvines ir taktines spragas, kuriant ir pritaikant inovatyvius sprendimus. Šiuo atveju Lietuva yra puikus mūsų partneris. Turite stiprią akademinę bazę, kūrybingus verslus ir motyvuotą kariuomenę“, – privalumus vardija S.Jacobsas.
Nauda Lietuvai ir tarptautinė patirtis
Pasak S.Stankevičiūtės, glaudus bendradarbiavimas inovacijų srityje atveria Lietuvai naujas galimybes.
„Matome nemažai naudų Lietuvos gynybos inovacijas kuriančiai ekosistemai. Lietuvai svarbus gerųjų JAV patirčių pritaikymas.
Tai padės efektyviau spręsti Lietuvos ginkluotųjų pajėgų identifikuotus iššūkius, pasitelkiant Lietuvoje esantį potencialą, kuriant pažangius technologinius sprendimus.
Bendradarbiavimas gali lemti taktinį pranašumą mūšio lauke. Tuo pačiu tai ir postūmis vietos kūrėjams, gebantiems pasiūlyti naujus ir dažnai pigesnius sprendimus, kuriuos galima greitai testuoti ir tobulinti čia, Lietuvoje“, – teigia Inovacijų agentūros ekspertė.
„Verslui tai suteikia lengvesnę prieigą prie kariuomenės ir grįžtamąjį ryšį iš galutinio vartotojo.
Toks bendradarbiavimas padeda kurti efektyvią gynybos inovacijų ekosistemą, kurioje mokslo institucijos, verslas ir kariuomenė dirba kartu“, – pabrėžia ji.
Nemažiau svarbus ir PANG turimas tinklas JAV.
„PANG tinklas apima AFWERX, SOFWERX, rizikos kapitalą, investuotojus ir stiprias partnerystes su JAV akademine bendruomene, įskaitant Pensilvanijos, Karnelio Melono universitetus bei Masačusetso technologijos institutą“, – sako S.Stankevičiūtė.
Šios partnerystės leidžia Lietuvos įmonėms demonstruoti savo sprendimus tarptautiniu mastu, testuoti naujoves ir rasti investuotojų.
„Dėmesys telkiamas į kibernetinio saugumo, inovatyvių dronų, antidroninių sistemų ir saugaus ryšio kūrėjus, kurių technologijos jau išbandytos karo lauke Ukrainoje“, – dalijasi ji.
Bendri projektai ir ateities planai
Vienas pagrindinių Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo tikslų – „Miltech Sandbox“ platformos vystymas.
Tai inovacijoms skirta erdvė, kurioje bus kuriamos, tobulinamos ir testuojamos naujos technologijos. Šioje veikloje dalyvaus tiek Lietuvos, tiek JAV gynybos inovacijų ekspertai.
„Kitais metais PANG planuoja atrinkti keletą Lietuvos įmonių, kurios galės dalyvauti technologijų demonstravimo pratybose Pensilvanijoje.
Tokios pratybos suteikia galimybę kūrėjams pristatyti savo idėjas JAV gynybos specialistams, užmegzti vertingus kontaktus ir pritraukti investicijas“, – dalinasi „ManuFuture Lab“ vadovė.
Gegužės mėnesį PANG atstovai taip pat dalyvaus Inovacijų agentūros organizuojamame „Baltic Miltech Summit 2025“ – viename didžiausių gynybos technologijų renginyje Baltijos šalyse.
Čia susitinka NATO ir ES gynybos pramonės, mokslinių tyrimų atstovai ir politikos formuotojai. Šis renginys yra puiki proga kurti naujas partnerystes ir realius bendradarbiavimo projektus.
Seržantas S.Jacobsas pasakoja, kad Pensilvanijos nacionalinė gvardija siekia užmegzti stiprius ryšius inovacijų srityje.
„Subūrėme armijos ir oro pajėgų profesionalų komandą. Siekiame įgyvendinti dvišalę „Combined Continuous Process Improvement & Innovation“ (C2I2) iniciatyvą.
Jos tikslas – stiprinti ryšį tarp Pensilvanijos ir Lietuvos gynybos inovacijų ekosistemų. Tai – ne vien Lietuvos ir JAV, bet ir viso NATO strateginis tikslas“, – sako jis.
Seržanto teigimu, pastaraisiais mėnesiais daugiausia dėmesio buvo skiriama partnerių paieškai, ryšių kūrimui ir atsiliepimų rinkimui, kad bendri projektai atitiktų Lietuvos prioritetus.
Artimiausiu metu numatoma pradėti gynybos inovacijų smėliadėžės „Miltech Sandbox“ kūrimą ir surengti pirmąjį renginį, kuriame bus pristatytos Lietuvos ir Pensilvanijos įmonių sukurtos taktinės inovacijos.
„Vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu planuojame bendradarbiauti su Baltijos šalių NATO partnerystės programomis, JAV gynybos inovacijų organizacijomis bei akademinėmis institucijomis.
Glaudi partnerystė padeda kurti naujus sprendimus ir juos pritaikyti stiprinant mūsų šalių karines pajėgas“, – teigia S.Jacobsas.
Ilgalaikė partnerystė – saugesnei ateičiai
Pensilvanijos ir Lietuvos bendradarbiavimas įgauna naują prasmę, kai inovacijos iškyla į pirmą planą. Tai galimybė dalintis gerosiomis praktikomis, kurti technologijas, svarbias Lietuvai ir visam NATO aljansui.
„Inovacijos yra šiuolaikinės gynybos pagrindas. Ilgametis Lietuvos ir Pensilvanijos pajėgų bendradarbiavimas padeda mums veiksmingai spręsti dabartinius iššūkius ir pasiruošti ateičiai“, – teigia seržantas S.Jacobsas.
Pasak jo, Inovacijų agentūra čia atlieka svarbų vaidmenį:
„Agentūra sujungia profesionalus, kuria pasitikėjimą ir bendrą viziją. Jie geba aiškiai siekti strateginių tikslų ir suburti stiprią komandą, o tai atneša puikių rezultatų.“
Bendros pastangos neapsiriboja technologijų kūrimu – jos stiprina NATO partnerystę ir skatina solidarumą. Bendradarbiavimas leidžia abiem šalims dalintis ištekliais, kurti naujoviškus sprendimus ir pasiruošti būsimiems iššūkiams.
„Neabejoju, kad mūsų partnerystė su Inovacijų agentūra ir toliau išliks be galo svarbi. Bendros pastangos ir technologiniai sprendimai sustiprins regiono saugumą.
Tai – įrodymas, kiek daug pasiekiame, kai dirbame išvien“, – apibendrina S.Jacobsas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.