Tyrimas: kas penktas gyventojas prisidėtų prie šalies gynybos

2024 m. gruodžio 14 d. 16:09
Beveik 20 proc. šalies gyventojų yra svarstę ar tebesvarsto galimybę aktyviai prisidėti prie šalies gynybos, o dalis jų jau yra tą padarę, skelbia bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa.
Daugiau nuotraukų (1)
Spalį atliktos apklausos metu respondentų buvo klausiama, ar jie yra svarstę galimybę atlikti savanoriškąją karinę tarnybą arba kitais būdais aktyviai prisidėti prie šalies gynybos – pavyzdžiui, įsilieti į Šaulių sąjungos gretas.
Tyrimo duomenimis, 11 proc. apklausos dalyvių teigė apie tai svarstę ir tebesvarstantys, tačiau sprendimo dar nepriėmę. Ketinančių tą padaryti artimiausiu metu buvo 3 proc., o jau priėmusių tokį sprendimą – 4 proc.
Dar 11 proc. respondentų sakė tokios galimybės dar nesvarstę, tačiau pamąstysiantys apie ją ateityje. Svarsčiusių ir atmetusių galimybę jungtis prie aktyvios šalies gynybos buvo 10 proc., o nesvarsčiusių ir neplanuojančių to daryti – 61 proc.
Kaip rodo apklausos rezultatai, galimybę aktyviai prisidėti prie šalies gynybos dažniau svarstė ir tebesvarsto, bet sprendimo dar nepriėmė aukštesnio išsimokslinimo respondentai ir didmiesčių gyventojai.
Lietuvos šaulių sąjungos vado pulkininko leitenanto Lino Idzelio tokie rezultatai pernelyg nestebino, kadangi jau pastebėta, kad didžioji dalis naujų narių į Šaulių sąjungą prisijungia didmiesčiuose, ypač Vilniuje. Daug patriotiškai nusiteikusių žmonių imtis aktyvios gynybos nusprendė dar 2014 metais, Rusija aneksavus Krymą, bei 2022-aisiais, Maskvai pradėjus atvirą karą prieš Ukrainą.
„Jei nutiktų kas nors panašaus, Šaulių sąjunga gali ir padvigubėti, tačiau naujiems nariams reikia tiek ginklų, tiek kitokios įrangos, tiek daugybės instruktorių jiems parengti, o pastarųjų kaip tik labai stinga. Todėl ruoštis turime dar taikos metu, ugdyti pačius instruktorius, o naujus narius supažindinti bent jau su baziniu šaulio kursu“, – pranešime teigė plk. ltn. L. Idzelis.
Krašto apsaugos ministerija primena, kad nuo 2026 metų įsigalioja šaukimo į kariuomenę sistemos pokyčiai: atlikti privalomąją karinę tarnybą bus kviečiami visi 18 metų sulaukę ir mokyklą baigę jaunuoliai, be galimybės atidėti tarnybą įstojusiems į aukštąją mokyklą.
Bendrovė „Spinter tyrimai“ reprezentatyvią šalies gyventojų apklausą atliko šių metų spalio 18–29 dienomis. Jos metų buvo apklausta 1 016 respondentų, kurių amžius siekė 18–75 metus, iš visos Lietuvos teritorijos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.