Gresia dar vienos politinės skyrybos? Paaiškino, kas vyksta tarp A. Širinskienės ir R. Žemaitaičio

2024 m. gruodžio 13 d. 13:19
Po sudėtingo Vyriausybės formavimo proceso „Nemuno aušros“ stovykloje pradėję rūkti dūmai tarp Seimo narių pasėjo kalbas, ar tik dešinioji partijos pirmininko Remigijaus Žemaitaičio ranka Agnė Širinskienė nesiruošia trenkti partijos durimis.
Daugiau nuotraukų (8)
R.Žemaitaičiui traukiant tai vieną, tai kitą spalvingą kandidatą į ministrus, A.Širinskienė paskelbė, kad su frakcija R.Žemaitaitis šių pavardžių neaptarė, o paskirtas aplinkos ministras, vienas iš Laisvės partijos steigėjų Povilas Poderkis „aušriečių“ pozicijai neatstovaus.
Pats R.Žemaitaitis tokią A.Širinskienės poziciją gynė ir tikino, kad jo kolegės priekaištai yra teisingi.
Tačiau dalis Seimo narių įžvelgia ženklus, jau matytus tada, kai A.Širinskienė pabėgo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir nuo Ramūno Karbauskio.
Bando ištrinti pirštų antspaudus?
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Matas Maldeikis įsitikinęs, kad pastarojo laikotarpio A.Širinskienės komunikacija viešojoje erdvėje jau rodo, kad politikė ruošiasi bėgti iš „Nemuno aušros“, rūpinasi savo reputacija, trina pirštų antspaudus ir stengiasi atsiriboti tiek nuo „Nemuno aušros“, tiek nuo paties R.Žemaitaičio.
„A.Širinskienė – protinga moteris, visada turi planą. Ką matėme su R.Karbauskiu, pradedame matyti ir dabar – visa kaltė už tai, kas vyksta, aiškiai komunikuojant viešojoje erdvėje, ne viduje, kad ji nežinojo, nesupranta, kas vyksta, nepažįsta tų draugų, tų kandidatų, visa ta komunikacija yra skirta vienam – atsiriboti nuo R.Žemaitaičio.
Ir kai ji pradėdavo atsiriboti nuo tų politikų, su kuriais ji anksčiau dirbdavo, visada tai baigdavosi skyrybomis. Ji visada surasdavo priežastį išeiti, apkaltinti, kodėl ta pusė taip padarė, kodėl ta pusė buvo blogoji, o ji buvo auka, ir tiesiog eidavo pas naują vyrą“, – naujienų portalui Lrytas teigė M.Maldeikis.
Nors Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis, dar prieš A.Širinskienei pasukant į R.Žemaitaičio komandą, bandė politikę prisivilioti pas juos, M.Maldeikis įsitikinęs, kad kaip ir tą kartą, taip ir dabar demokratų frakcijoje yra žmonių, kurie tiesiog nesutiktų su jos atėjimu.
„A.Širinskienės strategija yra iš visos šios situacijos išeiti su mažiausiais nuostoliais. Ji pradeda suprasti, kad „Nemuno aušra“ yra toksiškas projektas, ji nori būti aukščiau šio projekto ir supranta, kad R.Žemaitaitis anksčiau ar vėliau sudegs.
Ji nori iki to laiko pasitraukti ir ištrinti pirštų antspaudus tam, kad galėtų pasakyti – va, niekaip nesu susijusi su tuo, kas bus su R.Žemaitaičiu, su „Nemuno aušra“, ir tada sakyti, kad visada buvo aukščiau to. Nes ji save vertina geriau negu „Nemuno aušra“. Vienintelis dalykas, kad žmonės apie ją taip negalvoja“, – įsitikinęs konservatorius.
M.Maldeikis įsitikinęs, kad A.Širinskienė ieškos naujo projekto, kuris bet kokiu atveju atsiras, ir pereis į naują komandą.
„Pusantrų metų iki Seimo rinkimų niekas nebūtų pasakęs – aš irgi nebūčiau pasakęs – kad visą protesto elektoratą su geriausia komunikacija susirinks R.Žemaitaitis.
Tiesiog tas kitas, kuris susirinkinės protesto elektoratą, turės dar daugiau žaisti ant žmonių emocijų, jiems sukeldamas dar didesnį dopaminą. Tai reiškia, kad ateinantis bus dar radikalesnis nei R.Žemaitaitis. Eilėraštukų apie žydus jau nebeužteks. Kol kas tikrai nežinau, kas tai bus, bet tai bus įdomi, stipri persona“, – svarstė jis.
Visgi, nuolat dėkingumą ir komplimentus A.Širinskienei išsakantis R.Žemaitaitis greičiausiai darys viską, kad savo kolegės iš savo frakcijos nepaleistų?
„Mes tiesiog nežinome, kokia bus R.Žemaitaičio emocinė būsena po kokių pusės metų valdžioje.
Suprantame, kad dabar tik prasideda darbas, reikės nešti teisės aktų projektus, kurie bus priešingi tam, kas buvo žadėta.
Kai ponia A.Širinskienė balsavo už Vyriausybės programą, ji, pavyzdžiui, pabalsavo už Stambulo konvenciją, už mokesčių kėlimą. Ji pabalsavo už daug teisingų dalykų, ir dabar A.Širinskienei visa tai reikės įgyvendinti ir paaiškinti rinkėjams. To negalės padaryti nei ji, nei R.Žemaitaitis. Ir tada matysime daug dramų“, – prognozavo M.Maldeikis.
Atsiriboja nuo ministrų
Tuo metu pati A.Širinskienė naujienų portalui Lrytas teigė atsiribojanti ne nuo „Nemuno aušros“ ar R.Žemaitaičio, o nuo „Nemuno aušros“ deleguotų ministrų.
„Bandau atsiriboti nuo ministrų, kurie neaišku, kieno yra teikti, nes nemanau, kad jie yra mūsų partijos ministrai.
Visi suprantame, kada ateina žmonės, kurie atsiranda neaišku, iš kur, kaip zuikiai iš kepurės, kad paskui gali tekti prisiimti už juos atsakomybę. Ir žinant Povilą Poderskį ir tą šleifą, kuris ateina iš Vilniaus miesto savivaldybės, tai tų skandalų gali būti.
Tai va nuo šito dalyko aš bandau atsiriboti, ir tą nuosekliai darysiu toliau. Bet nuo viso kito aš neatsiriboju“, – tikino A.Širinskienė.
Nors A.Širinskienė pastaruoju metu negailėjo kritikos ir pačiam R.Žemaitaičiui, kad šis nesitaria su frakcija, pati politikė tokią kritiką laiko natūraliu dalyku.
„Jeigu pasirenkami abejotinos reputacijos kandidatai, kaip buvo ir su tuo ponu, kuris turėjo baudžiamąsias bylas, tai tos kritikos atsiranda. Tokie kandidatai paskui paliečia ir visų partijos narių reputaciją, ir mano asmeniškai.
Šiuo atveju to kalbėjimosi tikrai reikia, ir mes frakcijoje apie tai diskutavome, ir, man atrodo, priėjome bendro sutarimo, kad to kalbėjimosi bus daugiau“, – tvirtino Seimo narė.
A.Širinskienė įsitikinusi, kad R.Žemaitaitis iš ketvirtadienį įvykusio pokalbio frakcijoje turėjo suprasti, jog frakcijos nariai nori turėti daugiau žinių ir informacijos, diskusijų, taip pat ir su ministrais.
Tiesa, A.Širinskienė pritarė R.Žemaitaičio išsakytai minčiai, kad už „Nemuno aušros“ deleguotus ministrus atsakomybę turėtų prisiimti prezidentas Gitanas Nausėda.
„Kažkas už juos turi prisiimti atsakomybę. Aš tai tikrai neketinu to daryti, partija lygiai taip pat turi abejonių, ar ji turi būti atsakinga už tuos ministrus.
Šiuo atveju tie veikiantys asmenys, kurie dalyvauja ministrų skyrime, yra premjeras ir prezidentas. Ir prezidento sprendimas buvo teikti nepartinius ministrus. Šiuo atveju jo atsakomybė už tuos ministrus yra didžiausia“, – dėstė A.Širinskienė.
„Kol viskas yra gerai, tai viskas gerai, bet kai prasidės problemos, o aplinkos apsaugos srityje jų tikrai gali būti, nes tai labai opi sritis, tai tada prasidės kaltų ieškojimas. Šiuo atveju tikrai nenorėčiau asocijuotis su ministru, kuris dirba opioje srityje ir kur gali būti problemų“, – pridūrė ji.
Visgi, A.Širinskienė neteikia jokių garantijų, kad su „Nemuno aušra“ iš tiesų išdirbs visą ketverių metų kadenciją.
„Politikoje niekada niekam nieko nei žadu, nei teikiu garantijų. Iš principo niekada to nedarau. Ir šiuo atveju jokių garantijų negaliu teikti, nes jeigu prasidėtų korupcijos skandalai, jeigu būtų akivaizdu, kad atsiranda kažkoks neskaidrumas, tai su tokiais dalykais aš savęs neasocijuoju“, – paaiškino politikė.
I.Kalpokas: būtų žingsnis atgal
Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Ignas Kalpokas naujienų portalui Lrytas teigė matantis, kad ši situacija iš tiesų sukėlė A.Širinskienės nepasitenkinimą, tačiau tai, anot jo, nebus kažkas, kas perpildytų jos kantrybės taurę ir priverstų trenkti durimis.
„Dar bent kol kas tai yra daugiau svajonės negu reali tikimybė, nes tikrai šiuo metu nėra prasmės kraustytis iš laiminčios stovyklos.
Taip, šis laikotarpis „Nemuno aušrai“ nebūtinai buvo pats sėkmingiausias ta prasme, kad su ministrais „nepaėjo“, ir galbūt šiek tiek tų vidinių įtampų, ypač dėl ministrų skyrimo, tikrai yra.
Visgi, bet kuriuo atveju buvimas šioje partijoje A.Širinskienei duoda stiprias pozicijas Seime, galimybes jai save geriausiai realizuoti pagal tai, ką mes prisimename iš valstiečių laikų – per įvairius tyrimus ir panašias veiklas“, – įvertino I.Kalpokas.
Be to, bent šiuo metu A.Širinskienė iš tiesų neturėtų, kur pasukti.
„Visos kitos partijos jau yra užsipildžiusios savo žmonėmis, o čia ji yra viena iš dviejų kertinių partijos figūrų, todėl bet kas kitas žingsnis svarbos ir įtakos prasme jai būtų žingsnis atgal“, – pastebėjo politologas.
Visgi, prognozei, ar A.Širinskienė išdirbs visus ketverius metus su R.Žemaitaičiui, anot politologo, yra per daug nežinomųjų.
„Nežinome, kokia bus dinamika per ketverius metus, ar ta „Nemuno aušros“ banga tęsis, ar paties R.Žemaitaičio populiarumas tęsis, ką dar R.Žemaitaitis prirašys, prikalbės ir prisidirbs. Tų kintamųjų yra pakankamai daug.
Jeigu nebus kažkokių ypatingų šokų ir sukrėtimų, nemanau, kad bėgimas kur nors kitur būtų aukštai A.Širinskienės prioritetų sąraše“, – abejojo politologas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.