Po kilusio skandalo dėl į aplinkos ministrus projektuoto Tomo Kovėros, galiausiai paaiškėjo, kad į šį postą dabar jau deleguojamas buvęs „laisvietis“ ir sostinės savivaldybėje dirbęs Povilas Poderskis.
Tačiau tai, kad į aplinkos ministrus siūlomas visiškai idėjine prasme „Nemuno aušrai“ svetimas žmogus, papiktino šios partijos narę Agnę Širinskienę, kuri pareiškė, kad apie šią kandidatūrą, beje, kaip ir apie praėjusią, sužinojo tik iš žiniasklaidos, o pats P.Poderskis, anot jos, yra socialdemokratų, o ne „Nemuno aušros“ siūlymas.
Tokios kai kurių R.Žemaitaičio bendražygių abejonės pasėjo klausimą, kaip šioje partijoje iš tiesų aptariami kandidatų į ministrus klausimai ir ar apie tokius svarbius sprendimus tikrai sužino patys „Nemuno aušros“ atstovai.
„Prasidėjo karštligiškas ieškojimas ir tarimasis (dėl dviejų likusių laisvų ministerijų – ELTA). Lygiai taip pat apie Poderskį sužinojau būdama kitoje laidoje, man portalų siunčiami pranešimai išmetė pavardę ir taip sužinojau, kad turime Poderskį. Terminai jau yra tokie, kad partijai ar frakcijai susirinkti nėra laiko“, – antradienį „Delfi“ laidoje „Iš esmės“ sakė A.Širinskienė.
Anot jos, didžiausia problema, jog kandidatūros į aplinkos ir teisingumo ministrus nebuvo niekaip pristatytos „Nemuno aušros“ frakcijai Seime.
„Aš tikrai pasigedau to derinimo, ypač paskutiniuose etapuose – jau Poderskį deleguojant ir tą kandidatą su labai spalvinga biografija, kurio net pavardės nesinori prisiminti.
Laiko, aišku, nebuvo, bet aš manau, kad ta informacija frakcijai vis tiek turėjo būti pateikiama ir tuos ministrus mes turėjome žinoti. Ir aš manau, kad mes tų spalvingų asmenybių tada greičiausiai būtume net negirdėję ir nematę“, – pabrėžė A.Širinskienė.
„Todėl, aš manau, kad ir ministrams bus labai keblu dirbti. Nes aš, pavyzdžiui, tikrai nelabai jaučiu, kad Poderskis yra mūsų ministras“ , – pripažino ji.
Klausimų R.Žemaitaičiui neturi
Visgi kiti portalo Lrytas kalbinti „Nemuno aušros“ nariai tikino jokios problemos čia nematantys.
„Aušriečių“ frakcijos seniūno pavaduotojas Robert Puchovič tvirtino, kad apie visus svarbiausius sprendimus partijos nariai sužino tiesiogiai, tačiau pripažino, kad laikas dabar tikrai nėra partijos pusėje.
„Viskas yra tvarkoje ir dėl visko esame pasitarę, viską žinome – paskutinis mūsų sutarimas buvo toks, kad dabar labai keičiasi tos pavardės, nes labai greitai atmeta, tai mes padarėme tarybos posėdį ir sutikome, kad mes pasitikime Remigijaus sprendimu ir leidžiame jam spręsti“, – sakė R.Puchovič.
Pasak parlamentaro, dabar partijos nariai laukia, kaip paskutiniams kandidatams į ministrus seksis praeiti prezidento filtrą, o jei to padaryti nepavyks, partija vėl rinksis į tarybos posėdį.
„Bet kiekvieną dieną daryti posėdį ir spręsti klausimą, kai Prezidentūra ar premjeras laukia naujo kandidato už pusvalandžio, tikrai nėra galimybių, ir jau būtų tokia betvarkė.
Tai mes, kaip sakoma, pirmininku pasitikime, prabalsavome, kad mes jam atiduodame pasitikėjimą spręsti mūsų likimą, ir žinau, kad jis jį tikrai išspręs mūsų naudai. Tai mes ir nelendame kol kas.
Jei jau matome, kad kažkas labai blogai, tada pasiskambiname, pasakome, bet kol kas tikrai yra pasitikėjimas ir nėra jokių klausimų mūsų lyderiui“, – pabrėžė R.Puchovič.
Tiesa, kodėl tuomet tokia tvarka neįtinka kolegei A.Širinskienei, politikas teigė nežinantis.
„Už kiekvieną atsakyti negaliu – ponia Agnė pasakė savo nuomonę ir mes irgi gerbiame tą nuomonę“, – aiškino „aušrietis“, pridūręs, kad pats didžiąją dalį informacijos sužino iš partijos vadovo, o ne spaudos.
„Didesnę dalį sužinau iš Remigijaus – jei kažko nespėju, tai sužinau ir iš žiniasklaidos, ir iš kolegų, bet maksimaliai valdau tą informaciją“, – nurodė R.Puchovič.
Tiesa, kitas „Nemuno aušros“ narys Aidas Gedvilas apie vidinę partijos komunikaciją kalbėjo kiek mįslingiau.
„Kadangi nesu partijos valdymo organuose, tai, sakykime, nežinau tiek, kiek galbūt žino kiti. Bet kaip ir jūs, viską sužinome tada, kada reikia“, – sakė jis.
A.Gedvilas pridūrė, kad, pavyzdžiui, P.Poderskio pavardę „netiesiogiai išgirdo iš R.Žemaitaičio“. Paprašius patikslinti, ką reiškia „netiesiogiai“, A.Gedvilas konkrečiai savo minties nepraplėtė.
„Ne per daug ką keičia. Paprasčiausiai tikiu, kad tiek partijos pirmininkas, tiek ir visa valdyba tinkamai įvertino ir pasvėrė šito kandidato galimybes dirbti tokioje atsakingoje ministerijoje, tai pilnai pasitikiu“, – nurodė Seimo narys.
Paklaustas, ar anksčiau pats partijos viduje žinojo, kad greičiausiai bus teikiama T.Kovėros kandidatūra į aplinkos ministrus, kol šis posto dar nebuvo atsisakęs, A.Gedvilas pakartojo, kad prie partijos sprendimų tiesiogiai neprisideda.
„Turbūt reikia pripažinti, kad nebuvau tų sprendimų priėmimo dalimi ir niekaip nesu nei pritaręs, nei galėjęs išreikšti kažkokių prieštaravimų. Žinote, yra teisingas toks šūkis „žinojimas išlaisvina“, tai turbūt iš tiesų žinoti visada pravartu, tuo labiau Seime politikuojant, atstovaujant visuomenės interesui, bet kartais, žinote, natūraliai pritrūksta laiko prie kiekvieno klausimo prisiliesti.
Manau, pas mus tas klausimas irgi nėra toks vienintelis – taip, jis yra svarbus, toks, kurį reikia labai greitai spręsti, todėl visiškai toleruoju ir suprantu, kad negaliu vienu metu būti keliose vietose“, – aiškino A.Gedvilas.
Panašios nuomonės laikėsi dar vienas „Nemuno aušros“ narys Karolis Neimantas.
„Iš esmės aš šituo dalyku nesipiktinu, nes tai yra ne mano sprendimai ir ne mano teikimai – asmeniškai aš iš savo patirties žmonių rato pagal būtent mums priskiriamas kompetencijas pateikiau sąrašą rekomenduojamų žmonių partijos pirmininkui, ir jau jo atsakomybė yra juos vertinti, žiūrėti, ar atsižvelgti į siūlymus, ar ne.
Tai trumpai sakant, neturėčiau jokių nusiskundimų šiuo atveju dėl komunikacijos klausimų ar dėl teikiamų pavardžių būsimam premjerui, neturiu pretenzijų ir partijos pirmininkui Remigijui“, – Lrytas sakė K.Neimantas.
Pasak jo, galimos kandidatūros į ministrų kėdes partijoje gal ir nėra labai plačiai išdiskutuojamos, bet nėra ir taip, kad pavardės partiečiams nukristų lyg iš giedro dangaus.
„Kad mes pamatome tai žiniasklaidoje tai irgi taip negalėčiau pasakyti. Gal tai nėra kažkoks oficialus pranešimas, kad Remigijus išstoja, pasako ir mes balsuojame, bet mes apie tai šnekame, nes bendraujame ne tik frakcijoje“, – patikino K.Neimantas.
Tiesa, jis pats P.Poderskio kandidatūrą į aplinkos ministrus vertina gana teigiamai, nors šis ir priklausė nuo „Nemuno aušros“ kardinaliai skirtingai politinei jėgai.
„Dėl idėjinės prasmės tai ir mes nesame robotukų armija, visi 20 frakcijos narių, mes esame visi žmonės, visi turime savo nuomones ir mintis, tai manau, kad svarbiausia, jog žmogus būtų tinkamas iš profesinės pusės, kad turėtų tam tikras kompetencijas.
Mano požiūriu, viena iš tinkamų vadovo savybių yra ta, kad jis sugeba susirinkti tinkamą profesionalų komandą. Jeigu kandidatas turi šį vadybinį sugebėjimą ir kompetencijas būtent toje srityje, aš tikrai palaikyčiau tokio žmogaus kandidatūrą“, – teigė politikas.
Politologė: spaudžia laikas
Klaipėdos universiteto politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili svarstė, kad kai kurių „Nemuno aušros“ narių išsakyti priekaištai dėl būsimų ministrų pavardžių tikrai yra suprantami ir teisingi, tačiau pabrėžė vieną esminę problemą – ištiksėjusį laiką.
„Laikas spaudžia. Taip, partija yra organizacija, kaip ir verslo įmonė ar valstybinė įstaiga, tai čia irgi organizacija, kuri turi savo vadovą, valdymo organus, turi eilinius darbuotojus. Bet kai laikas spaudžia, ne visada pavyksta pagal patvirtintas taisykles priiminėti sprendimus.
Aš labai suprantu, kad yra noras išsidiskutuoti viduje, bet suprantu ir vadovo, šiuo atveju – pirmininko pasirinktą kelią, kad darome greitai, ieškome greitai ir ne visada lieka laiko ir galimybių“, – Lrytas aiškino politologė.
Pasak Gabrielės Burbulytės-Tsiskarishvili, greičiau pateikti ministrų kandidatūras reikia ir dėl didėjančio politinio spaudimo.
„Laukia dar pakankamai ilgas procesas – ir premjeras turi kalbėtis, ir prezidentas, ir įvairios procedūros atliekamos, tai aš kažkaip nesureikšminčiau to dalyko, kad tai jau grėstų skilimu ar susiskaldymu partijoje.
Žiūrint iš vadybinės pusės, tai yra suprantama. Nenoriu sakyti, kad normalus dalykas, nes tai nėra normalu, bet suprantamas dalykas“, – vertino politikos ekspertė.
Visgi, politologės manymu, būtų dar geriau, jeigu kiekviena politinė jėga jau prieš rinkimus apgalvotų potencialius kandidatus į atitinkamus valdžios postus.
„Čia būtų geresnis, politiškai brandesnis kelias. Bet yra taip, kaip yra“, – svarstė G.Burbulytė-Tsiskarishvili.