Į ministrus siūlomas P. Poderskis susiklosčiusią situaciją apibūdino vienu žodžiu

2024 m. gruodžio 11 d. 12:20
Antradienį ryte sulaukė paskirtojo premjero Gintauto Palucko skambučio, o trečiadienį jau skubėjo į Prezidentūrą. Statybos sektoriaus vystymo agentūros vadovas, buvęs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius ir Remigijaus Šimašiaus dešinioji ranka Povilas Poderskis susitiko su Gitanu Nausėda aptarti jo kandidatūros į aplinkos ministrus.
Daugiau nuotraukų (23)
Po valandą trukusio susitikimo vienas svarbiausių klausimų buvo akivaizdus – kas iš tiesų teikia P.Poderskio kandidatūrą? Ar Remigijus Žemaitaitis, kurio partijai atiteko Aplinkos ministerija, ar G.Paluckas, kuris ir paskambino P.Poderskiui, perimdamas iniciatyvą iš „Nemuno aušros“?
„Kandidatas pasakė, kad yra teiktas būtent premjero. O jau pats galės turbūt atsakyti detaliau į šitą klausimą“, – po susitikimo nurodė prezidento patarėjas Ramūnas Dilba.
„Vakar man paskambino G.Paluckas ir jis pakvietė mane į savo komandą. Manau, kad tai viską ir atsako“, – galiausiai pranešė pats P.Poderskis.
Jis teigė antradienį spėjęs pasikalbėti ne tik su G.Palucku, bet ir pačiu R.Žemaitaičiu.
„Mes vakar buvome susitikę, pasikalbėjome apie tai, kokios yra jo vizijos, kaip jis mato darbus. Manau, kad bendrų taškų ten yra daugiau, nei būtų galima pagalvoti“, – apie susitikimą su R.Žemaitaičiu kalbėjo P.Poderskis.
Paklaustas, ar jam tinka būti deleguojamam į ministeriją, už kurią yra atsakinga „Nemuno aušra“, P.Poderskis atsakė, kad ateina dirbti „į G.Palucko Vyriausybę ir komandą“.
„O kad tai (Aplinkos ministerija, – aut.past.) yra priskirta šitai partijai, manau, kad jeigu Lietuvos žmonės išrinko tokius atstovus, tai taip ir yra“, – aiškino P.Poderskis.
Pasiteiravus, kaip jam atrodo susiklosčiusi situacija, kai anksčiau jis priklausė Laisvės partijai, o dabar yra kandidatas į ministeriją, kuri priskirta ideologiškai kardinaliai skirtingai politinei jėgai, P.Poderskis nedaugžodžiavo: „Ironiškai“.
Viceministrus jis teigė pasirinksiantis pats, tačiau, jei programinės vizijos sutaps ir su „Nemuno aušros“ atstovais, problemos pasikviesti jų į savo komandą P.Poderskis nemato. 
„Bet, visų pirma, man reikės asmeniškai su jais dirbti, tai tą pasirinkimą darysiu aš“, – pabrėžė kandidatas į aplinkos ministrus.
P.Poderskis sulaukė ir klausimo, ką jis galvoja apie R.Žemaitaitį. 
„Tai yra Lietuvos politikas, kuris labai daug ir plačiai visko kalba. Nežinau... Aš nieko per daug apie jį negalvoju. Kaip sakant, neatsikeliu galvodamas apie R.Žemaitaitį ir koks jis yra“, – taip į klausimą atsakė P.Poderskis.
Kandidato buvo pasiteirauta, ar G.Paluckas jam paaiškino, kodėl pasiūlymo tapti ministru sulaukė būtent jis: „Sakė, o kodėl ne?“
Kokios kitų žmonių reakcijos dėl to, kad vadovautų ministerijai, kuri pavaldi R.Žemaitaičiui, P.Poderskis tikino nežinąs, nes niekam nekėlė telefono ragelio, tačiau kiek spėjo perskaityti plaukiančias žinutes, jose esą daugiausia matyti sveikinimai.
Partijos „Nemuno aušra“ į aplinkos ministro poziciją planuotam siūlyti Tomui Kovėrai dėl į viešumą vėl iškilusių jo praeities skandalų atsisakius būti kandidatu į šį postą, jis pasiūlytas P.Poderskiui. Kaip teigė pats kandidatas, skambučio jis sulaukė iš G.Palucko antradienį ryte.
Tiesa, R.Žemaitaitis tvirtino su P.Poderskiu bendravęs dar anksčiau. Jam esą buvo numatytas Aplinkos ministerijos kanclerio postas. Ministro kėdė pasiūlyta, kai nebeliko kitų kandidatų.
Prie Prezidentūros jau vyko nedidelis profesinių sąjungų protestas, kurio metu buvo prieštaraujama P.Poderskio kandidatūrai į aplinkos ministro postą. Prie Prezidentūros protestavę septyni asmenys rodė plakatus su užrašais „Nesiskaito su žmonėmis, kaip skaitysis su gamta“ ir „Profsąjungos prieš Poderskį“.
Pasak Regionų profesinių sąjungų federacijos pirmininko ir protesto organizatoriaus Audriaus Gelžinio, negalima leisti, kad buvusios valdančiosios daugumos, sugriovusios daugelį aplinkos ministerijos pavaldumo sričių, atstovas vadovautų aplinkos ministerijai.
Primename, kad P.Poderskis priklausė Laisvės partijai. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas jis ėjo 2017–2021 metais, o 2015–2017 metais dirbo sostinės mero R.Šimašiaus patarėju.
2020 metais P.Poderskis paliko Laisvės partiją, motyvuodamas tuo, kad savivaldybės administracijos direktorius negali būti jokios partijos narys.
Savivaldybėje jis yra dirbęs tiek su G.Palucku, tiek su R.Žemaitaičiu.
Kalbėjo apie galimą interesų konfliktą
Prezidentas G.Nausėda pokalbio su kandidatu į aplinkos ministrus metu pabrėžė poreikį išvengti galimo interesų konflikto, kadangi P.Poderskis šiuo metu yra Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktorius.
Pats P.Poderskis tvirtina, kad lobistinės veiklos nevykdo nuo darbo SSVA pradžios, o vis dar pažymėtas lobistu nes manė, jog iš sąrašų asmenys išbraukiami automatiškai.
„Iškeltas interesų konflikto klausimas. Šiuo metu kandidatas užima SSVA vadovo pareigas ir yra užsiregistravęs kaip statybų sektoriaus lobistas. Tad buvo kalbėta, kad siekiant bet kokios regimybės reikia priimti visus sprendimus“, – teigė R.Dilba.
„Dirbau lobistu iki darbo SSVA pradžios. Ten dirbant būti lobistu aš negaliu pagal Lobistinės veiklos įstatymą. Mano klaida šioje vietoje yra tame, kad pamiršau išsideklaruoti iš sąrašo. Maniau, kad tai vyksta automatiškai“, – aiškino P.Poderskis.
Taip pat, anot R.Dilbos, šalies vadovas kandidatui iškėlė poreikį surinkti profesionalų komandą.
„Susitikimo metu kandidatas pristatė savo profesinę patirtį, vadovavimo patirtį įvairiuose sektoriuose, aukštųjų technologijų, statybų ir kitose verslo ir savivaldos srityse. Turint tokią kompetenciją buvo pabrėžta būtinybė suburti profesionalią komandą, kuri sugebėtų atstovėti aplinkosaugos ir biologinės įvairovės klausimais“, – aiškino patarėjas.
Paklaustas apie 2024 metais įvykusius lobistų susitikimus su G.Palucku, kuriuose dalyvavo, P.Poderskis paaiškino, kad šie susitikimai buvo apie atsinaujinančią energetiką. Jis pridūrė, kad paskutinis susitikimas įvyko dar vasaros pradžioje.
„Apskritai tai jie buvo apie atsinaujinančią energetiką. Deklaruotose susitikimuose nurodyta, kokius pasiūlymus teikėme“, – sakė kandidatas.
Jis taip pat patikino, kad neturėjo ryšių su teisėtvarkos institucijų akiratyje atsidūrusia „Foxpay“.
Prezidento ir kandidato pokalbio metu aptarta miškų politika
Prezidento patarėjas teigė, kad prezidento lūkestis iš kandidato – miškų strategijos įgyvendinimas, sukuriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) apimčių, bei iškastinio kuro panaudojimo mažinimas.
„Svarbiausia sritis, tai miškų strategijos įgyvendinimas. Subalansuotas ekonominis, ekologinis aspektas“, – teigė patarėjas.
„Užtikrinti žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą. Būtent tiek ŠESD kūrimo, tiek iškastinio kuro panaudojimo mažinimo“, – sakė jis.
Pats kandidatas P.Poderskis paminėjo, kad prioritetas būtų miškų klausimas, tačiau prieš sprendžiant problemas reiktų diskusijų apie šios politikos vykdymą.
„Manau, kad pats susitarimas dėl miškų yra viena iš didesnių problemų, kurią reikia spręsti. Bet nemanau, kad tai kažkoks degantis klausimas, kurio staiga imtis reiktų. Manau, kad kaip tik, ką mes turime su aplinkosauga reikia gerai išdiskutuoti ar saugome tai, ką norime apsaugoti. Daug tų klausimų“, – aiškino jis.
„Dabar tiksliai negaliu atsakyti apie normas. Man plyni kirtimai nepatinka, kaip ir bet kuriam kitam žmogui. Bet tai mūsų ūkis“, – poziciją apie plynus kirtimus išsakė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.