Kreipimąsi pasirašė 30 Seimo narių, kai norint kreiptis į KT reikia surinkti 29 parlamentarų parašus.
„Kadangi surinktus reikiamus parašus, kaip numato procedūra, patvirtino Seimo vicepirmininkas Juozas Olekas, dabar beliko išsiųsti kreipimąsi Konstituciniam Teismui. Tai bus padaryta artimiausiu metu“, – Eltą informavo konservatorių frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė.
Konservatorių frakcijos inicijuotą kreipimąsi palaikė ir Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijai priklausantys Simonas Gentvilas, Vitalijus Gailius, Edita Rudelienė, Andrius Bagdonas ir Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Manau, reikia aiškumo, kiek ministrų pakanka pateikti formuojant Vyriausybę – 14, 12 ar užtektų ir 10? Nes kol kas turime labai skirtingas interpretacijas“, – Eltai teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnė V. Čmilytė-Nielsen.
Panašiai svarstė ir kreipimąsi į KT nutaręs palaikyti I. Vėgėlė.
„Reikėtų išsklaidyti abejones, ar nepilnos sudėties Vyriausybė gali priklausyti Vyriausybės programą Seime. Ir ar toks pritarimas programai būtų konstitucinis“, – Eltai sakė politikas.
Kreipimesi į KT keliama abejonė, ar prezidentas gali tvirtinti nepilnos sudėties Vyriausybę.
„Lingvistinis ir loginis Konstitucijos teksto, ypač jos 84 straipsnio 4 punkto, aiškinimas leidžia daryti išvadą, kad Konstitucija nenumato galimybės Respublikos Prezidentui tvirtinti nepilnos sudėties Vyriausybę po Seimo rinkimų. Konstitucijoje nėra nuostatų, kurios leistų tvirtinti naujos Vyriausybės sudėtį be vieno, dviejų, trijų, keturių, penkių, šešių ar dar kitokio skaičiaus ministrų“, – rašoma parengtame kreipimesi į KT.
Konstitucijoje įtvirtinta, kad dėl prezidento aktų sutikimo su Konstitucija ir įstatymais į KT turi teisę kreiptis ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių ir teismai.
ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda praėjusį trečiadienį pasirašė dekretą dėl naujosios Vyriausybės sudėties. Naujasis kabinetas – be dviejų ministrų. Vis dar liko neaišku, kas vadovaus Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms.
Praėjusį ketvirtadienį naujoji G. Palucko vedama Vyriausybė Seimui pateikė savo programą. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo Vyriausybės programos pateikimo, Seimas turi ją apsvarstyti. Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti tik tada, kai Seimas pritaria Ministrų kabineto programai.