Kaip remdamasis šaltiniais paskelbė portalas Delfi, įtarimai šnipinėjimu Rusijai šiemet buvo pareikšti buvusiam Šiaulių konservatoriui, tremtinių organizacijų nariui Eduardui Manovui.
TS-LKD narys, buvęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis portalui Lrytas tvirtino, kad pats tokio žmogaus pavardę girdi pirmą kartą – partijos formate su juo niekada nėra susitikęs.
„Visiškai ne. Reikia pasitikrinti, bet tikrai nežinau, ar net buvau matęs tokį. Bet aišku, kad Rusija aktyviai veikia, ir gerai, kad mūsų tarnybos identifikuoja tokius atvejus. Manau, tokių žmonių yra daug“, – svarstė parlamentaras.
Paklaustas, ar partijoje iki šiol nepastebėta jokių pavojaus signalų, Ž.Pavilionis aiškino, kad jei tokių kada nors ir kyla, sprendimai priimami labai greitai.
„Anksčiau aš tikrai nesu girdėjęs apie tokius asmenis, o jeigu jau jie identifikuojami, mūsų partija paprastai priima labai greitus sprendimus – ne taip, kaip kitos partijos – su jais atsisveikinama visiems laikams. Nes, kaip žinia, priimant į partiją žmogų tu negauni saugumo pažymos, koks jis yra.
Bet tikrai apie šitą žmogų net nesu girdėjęs, kas įdomiausia. Manau, partija jį įvertins ir labai greitai padarys išvadas“, – komentavo konservatorius.
Pasak Ž.Pavilionio, paprastai „yra lendama prie tų, kurie turi informacijos ir su tais kremliais kovoja“, todėl politikas prisipažino, kad ne kartą buvo nusitaikyta ir į jį patį.
„Prie manęs paties porą kartų buvo bandoma, Kremlius bandė prieiti su savo agentūra – visus tuos agentus pridaviau saugumui, tai paprastai labai aktyviai dirbama su tais, kas kovoja su Kremliumi. Todėl nesistebiu tuo.
Paprastai ir visi diplomatai, kurie dirba užsienyje, yra įspėjami, kad kai tu dirbi su valstybės interesais, prie tavęs bandoma prieiti“, – aiškino Ž.Pavilionis.
Sureagavo ir R.Morkūnaitė-Mikulėnienė
Laikinoji TS-LKD pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė savo ruožtu tikino, kad partija neturėjo jokios teisėsaugos informacijos apie sulaikytą ir šnipinėjimu įtariamą buvusį politinės jėgos narį.
Visgi, pasak jos, jeigu paaiškėtų, kad įtariamasis vis dar priklauso konservatorių partijai, būtų priimami atitinkami sprendimai.
„Tai yra netikėta žinia. Aišku, skaudi. Neturėjo partija žinių iš teisėsaugos apie tokią situaciją. Viliuosi, kad sužinosime tą asmenį ir, jeigu reikės, jeigu jis yra mūsų partijos narys, imsimės atitinkamų veiksmų“, – pirmadienį sakė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Bendrai, hibridinių grėsmių ir atakų akivaizdoje, vertinu tai kaip nedraugiškų jėgų bandymą nusitaikyti į įvairias valstybės institucijas – tame tarpe, politines organizacijas“, – dėstė ji.
Anot parlamentarės, pastaroji situacija rodo, kad priešiškų valstybių veikimas kelia nemažą grėsmę. Klausiama, ar partija imsis papildomų veiksmų, susijusių su naujų partijos narių patikra, R.Morkūnaitė-Mikulėnienė neatmetė tokios galimybės.
„Aišku, tokie atvejai neprisideda prie pasitikėjimo atvirumo inciatyvoms. Mes visada norime įtraukti kuo daugiau žmonių, kurie domisi mūsų veikla, kurie sakosi, kad išpažįsta mūsų vertybes. Sunku dabar pakomentuoti aplinkybes konkretaus žmogaus, bet, matyt, turėsime priimti domėn ir galbūt vertinti atsakingiau ir griežčiau tuos žmones, kurie prie mūsų bendruomenės prisijungia“, – dėstė politikė.
„Bet labai nenorėčiau, kad tai diskredituotų bendrą atvirumo principą – todėl, kad galvočiau, kad tam tikra prasme tų institucijų ar priešiškų jėgų noras, kurios tokius žmones pasiunčia į vieną ar kitą bendruomenę, iš dalies yra noras diskredituoti politinę jėgą, jos prisiimtus principus“, – apibendrino ji.
L.Kasčiūnas žinojo jau anksčiau
Laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikina jau anksčiau žinojęs apie šnipinėjimu Rusijai kaltinamą partijos narį. Jo vertinimu, ši partija ir tremtinių bendruomenė neatsitiktinai tapo Kremliaus režimo žvalgybos taikiniu.
„Viešojoje erdvėje pasirodė informacija apie TS-LKD narį, kaltinamą šnipinėjimu Rusijai. Ši informacija jau buvo žinoma man ir nacionalinio saugumo bendruomenei, tačiau iki šiol ji nebuvo skelbiama dėl vykdomo ikiteisminio tyrimo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė L.Kasčiūnas.
„Noriu akcentuoti vieną dalyką: tokios bendruomenės kaip Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos šaulių sąjunga ar Lietuvos kariuomenė yra itin įdomios Rusijos tarnyboms.
TS-LKD yra politinė jėga, kuri nuosekliai pasisako prieš Rusijos imperialistinę politiką, todėl nenuostabu, kad ji tapo taikiniu ir platforma žvalgybinei (nors ir neįslaptintai) informacijai apie Lietuvos politinę bei ekonominę aplinką, taip pat politinių tremtinių bendruomenę rinkti“, – akcentavo jis.
Savo ruožtu kadenciją baigianti vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tikina, kad iš kaltinamojo bus atimta Lietuvos pilietybė, jei pasitvirtins, kad pastarasis laikomas ir Rusijos piliečiu.
„Jeigu bus patvirtinta, kad tai yra tas asmuo, kad jis turi dvi pilietybes – natūralus procesas, kad taip ir bus daroma. Mes laikomės nuoseklios pozicijos ir tam buvo inicijuoti teisės aktų pakeitimai, kad tokie asmenys negalėtų turėti dvigubos pilietybės“, – žurnalistams Vilniuje teigė ji.
Pirmadienį Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis informavo, kad teisėsauga baigė ikiteisminį tyrimą dėl šnipinėjimo prieš Lietuvą.
Anot jo, šių metų sausį nustatytas asmuo, kuris esą buvo užverbuotas Rusijos GRU, rinko šiai tarnybai reikalingą informaciją.
Anot prokuroro, teisėsauga nustatė, kad asmuo, kuris, kaip įtariama, rinko informaciją, bendradarbiaudamas su Rusijos GRU (Rusijos Federacijos Ginkluotųjų Pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba), priklausė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai.
Šnipinėjimu įtariamas asmuo, teisėsaugos duomenimis, yra vyras, rinko informaciją apie politinių partijų, valstybės institucijų, ekonominį valstybės gyvenimą. Tiesa, kaip skelbė prokuratūra, nėra duomenų, kad vyras galėjo surinkti ir disponuoti slapta informacija.
Pasak prokuroro A.Urbelio, įtariamasis turėjo galimybę bendrauti su TS-LKD vadovais, kitų partijos nariais.