Lietuva pradės ruošti nacionalinio saugumo specialistus

2024 m. gruodžio 8 d. 10:09
Lietuva netrukus pradės ruošti nacionalinio saugumo specialistus – tokia studijų programa turėtų startuoti jau kitais metais Mykolo Romerio universitete (MRU). Tai bus pirmas kartas Lietuvoje, kai bus ruošiami tokio profilio saugumo specialistai, kurių kompetencija reikalinga ne tik Valstybės saugumo departamentui (VSD), bet ir kitoms su nacionaliniu saugumu susijusioms institucijoms.
Daugiau nuotraukų (2)
Nauja ir analogų Lietuvoje neturinti studijų programa ruoš kompetentingus specialistus ikiteisminio tyrimo, žvalgybos, kriminalinės žvalgybos, pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo, nacionalinio saugumo ir gynybos srityse. Tikimasi, kad studijų programa prisidės prie valstybės saugumo stiprinimo.
Priėmimas į MRU Viešojo saugumo akademijos studijų programą „Nacionalinis saugumas“ numatytas jau 2025 metais.
Studijų programos partneriais tapo Specialiųjų tyrimų tarnyba, VSD, Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Lietuvos kalėjimų tarnyba, Muitinės kriminalinė tarnyba ir Vadovybės apsaugos tarnyba.
„Tiek Valstybės saugumo departamentui, tiek mūsų partneriams, tiek valstybei tokia studijų programa yra būtina, nes nacionalinio ir viešojo saugumo iššūkiai didėja, nuolat keičiasi, tampa sudėtingesni ir vis sunkiau atpažįstami.
Kiekvieną dieną valstybei kyla naujų pavojų – nuo kibernetinių atakų, hibridinių grėsmių iki terorizmo. Mes turime būti pasiruošę visiems iššūkiams“, – sako VSD vadovas Darius Jauniškis.
Jis akcentuoja, kad VSD reikalingi profesionalai, kurie ne tik būtų pasirengę greitai reaguoti į grėsmes, bet ir užkirsti agresijai kelią, reikalingi žmonės, kurie turėtų gebėjimų ir įgūdžių greitai prisitaikyti, atpažinti pavojus ir taikyti šiuolaikinius tyrimų ir prevencijos metodus nacionalinio saugumo srityje.
„Šias studijas baigę jaunuoliai prisidės prie mūsų pastangų stiprinti valstybės atsparumą vidaus ir išorės grėsmėms, padės su jomis kovoti“, – viliasi VSD vadovas.
„Gyvename laikais, kai saugumo problemos sudėtingėja greičiau nei bet kada anksčiau ir su kiekviena diena iššūkiai šias problemas įveikti tik didėja. Mūsų saugumą bando pakirsti globalios grėsmės ir vidaus pavojai. Be aukščiausio profesionalumo žmonių valstybė taptų pažeidžiama. Todėl šios studijos yra atsakas į šių dienų realijas ir ateities iššūkius“, – sako VSD vadovas.
Norinčiųjų tapti VSD žvalgais pastaruoju metu daugėja.
„Taip, VSD sulaukia gana daug kandidatų į siūlomas pozicijas. Pretendentų skaičius į žvalgybos pareigūnus yra išaugęs beveik du kartus. Pastebimai susidomėjimas tarnyba VSD išaugo prasidėjus ciniškam Rusijos karui prieš Ukrainą – darbo žvalgyboje prasmė šiuo sudėtingu laikotarpiu tampa ypač svarbia motyvacija“, – Eltai teigė VSD atstovė žiniasklaidai Aurelija Vernickaitė.
Ji sako, kad svarbu, jog pretenduojantis į VSD asmuo turėtų stiprią motyvaciją, gebėtų bendrauti ir kurti santykius, kritiškai ir kūrybiškai mąstytų, būtų imlus naujovėms, greitai priimtų sprendimus netikėtose situacijose. Žinoma, svarbios ir profesinės žinios konkrečiai pareigybei užimti. Didelis privalumas – kelių kalbų mokėjimas, tarp jų rusų, kinų.
„Kuo mes tikrai skiriamės nuo kitų – darbo patirtis nėra lemiamas kriterijus atsirenkant naujus komandos narius, tam tikrose situacijose nereikalaujama jokios darbo patirties. Dėl žvalgybos institucijos specifikos ir išskirtinių užduočių kai kurias žinias ir įgūdžius galima įgyti tik VSD“, – sako VSD atstovė.
Pasak A. Vernickaitės, atranka į VSD vykdoma itin kruopščiai ir atsakingai: visapusiškai patikrinamos asmeninės savybės, įvertinamos kompetencijos ir potencialas, kandidato motyvacija, taip pat sveikatos būklė. Visi VSD žvalgybos pareigūnai ir darbuotojai privalo turėti leidimą dirbti su įslaptinta informacija, todėl atrankos metu tikrinamas ir kandidatų patikimumas. Tad natūralu, kad nemaža į atranką kviečiamų kandidatų dalis jos nepraeina dėl vienų ar kitų priežasčių – tiek dėl asmeninių savybių, tiek dėl motyvacijos trūkumo, tiek dėl žmogų supančios aplinkos.
„Ko ypač šiandien ieškome – įvairių sričių IT specialistų. Žvalgybos sėkmė yra labai glaudžiai susijusi su technologine pažanga, todėl daug dėmesio skiriama stiprios ir pažangios technologijų komandos formavimui“, – Eltai teigė VSD atstovė.
VSD dirba įvairaus išsilavinimo, skirtingų charakterio savybių, įvairios gyvenimo bei profesinės patirties. Komandoje apie 35 proc. sudaro moterys, vyrai apie 65 proc. Daugiau nei 60 proc. komandos turi magistro laipsnius. Visi pareigūnai, dirbantys VSD, turi leidimą dirbti su įslaptinta informacija ne žemesne kaip slaptumo žyma „SLAPTAI“.
Vidutinis žvalgybos pareigūnų amžius apie 43 metai. Jauniausiam pareigūnui šiuo metu yra 20 metų, o vyriausiam kolegai – 64 metai.
„Kaip žvalgybos organizacija, turinti išskirtinę misiją ir siekianti būti žingsniu priekyje už tuos, kurie turi interesą valstybės saugumui kenkti, dedame dideles pastangas ieškodami naujų komandos narių. Jų ieškome labai įvairiai. Mūsų ambicija – pritraukti ir atsirinkti geriausius, turinčius stipriausią motyvaciją tarnauti valstybei žvalgyboje. Darbuotojų kaita yra maža. VSD tarnaujančių pareigūnų vidutinis tarnybos stažas yra 18 metų. Tai yra privalumas, nes reikia daug investicijų – laiko ir mokymų, kad pareigūnai būtų pasirengę atlikti jiems patikėtas užduotis, kartu tai rodo žmonių lojalumą organizacijai ir jos misijai“, – sako VSD atstovė.
Žvalgybos įstatyme numatytos pareigūnų poilsio garantijos ir investicijos į ateitį: ilgėjant ištarnautam laikui ilgėja atostogos (iki 37 darbo dienų atostogos), papildomos laisvos dienos, auginantiems vaikus; ištarnavę bent 5 metus turi teisę į pareigūnų valstybinę pensiją; reguliarus sveikatos patikrinimas. Siekiant darbuotojų gerovės sudarytos sąlygos sportuoti, esant galimybėms tartis dėl lankstaus darbo grafiko.
„Dar daugiau – VSD kaip žvalgybos institucija gali atliepti lūkesčius ir pasiūlyti galimybes skirtingų kartų žmonėms – ir tiems, kuriems svarbu stabilumas, ir tiems, kurie nori karjeros augimo ir pokyčių, ir Z kartai, kuri ieško naujovių, dinamikos, technologijų, darbo ir asmeninio gyvenimo balanso“, – sako A. Vernickaitė.
Tačiau kaip ir lig šiol žvalgybos pareigūnu VSD bus galima tapti baigus ir bet kurią kitą universiteto ar aukštosios mokyklos programą. VSD dirba įvairių sričių profesionalai: strateginiai ir taktiniai analitikai, žvalgybos ir kontržvalgybos tyrimus atliekantys pareigūnai, teisininkai, personalo specialistai, įvairių krypčių IT profesionalai, paslapčių apsaugos specialistai, fizinės saugos darbuotojai ir kiti.
„VSD rastumėte absolventų praktiškai iš kiekvieno Lietuvos universiteto“, – sako VSD atstovė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.