Po Š. Biručio žodžių apie Rusijos kultūrą – pasipiktinimo banga: M. Laurinavičius įvardijo grėsmes

2024 m. gruodžio 6 d. 15:35
Naujai paskirto kultūros ministro Šarūno Biručio žodžiai apie tai, kad dėti neigiamą štampą rusų kultūrai yra neadekvatu, užkūrė diskusijas ir ekspertų, ir pačių kultūros sektoriaus atstovų gretose.
Daugiau nuotraukų (9)
Viešojoje erdvėje tokie politiko pareiškimai sukėlė ir nemenką pasipiktinimo bangą. Jau ne pirmus metus kalbama apie tai, kad Rusija, naudodama minkštąją galią – tai yra, per savo meną ir kultūrą – gali skleisti dezinformaciją ir formuoti tam tikrus įsitikinimus.
Tokios kalbos Lietuvoje dar labiau suintensyvėjo prieš beveik trejus metus Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą.
Politikos analitikas Marius Laurinavičius Š.Biručio mintis įvertino itin griežtai – pasak jo, kultūros ministras kalba „Kremliaus balsu“, o į tai turėtų reaguoti ir pati visuomenė.
Itin skeptišką požiūrį į būsimojo ministerijos vadovo įsitikinimus turi ir dalis kultūros atstovų.
Sako, kad lygybės ženklo dėti negalima
Kultūros ministerijai jau netrukus vadovausiantis Š.Birutis tikino, kad nėra pagrindo griežtai atsiriboti nuo rusiškos kultūros. Anot jo, Lietuvos valdininkams derėtų atskirti kultūrą nuo politikos ir „nedėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios šalies tautai.
„Lazda turi du galus. Puikiai suprantame, kad rusų tauta nėra Kremlius. Vienaip ar kitaip tūkstantmečius jie yra mūsų kaimynai ir ateityje, matyt, bus mūsų kaimynai“, – ketvirtadienį Eltai teigė Š.Birutis.
„Daug rusų tautybės žmonių gyvena Lietuvoje. Tai visiškai natūralu. Jie Lietuvos piliečiai ir, ko gero, yra lojalūs Lietuvai, kaip savo tėvynei. Todėl iš karto uždėti neigiamą štampą tautybei ir jų kultūrai, manau, kad yra visiškai neteisinga, neadekvatu ir politikai taip elgtis neturėtų“, – tikino būsimasis ministerijos vadovas.
Paskirtasis kultūros ministras aiškino, kad kiekvienas į Lietuvą koncertuoti atvykstantis rusų atlikėjas turi būti vertinamas individualiai.
„Atlikėjai atlikėjams yra nelygūs. Daug Rusijos atlikėjų yra migravę ir yra tokių, kurie nėra palaikantys Kremliaus režimą. Reikia daryti skirtumus tarp tų atlikėjų, kurie palaiko režimą bei jam yra absoliučiai lojalūs. Reikia kalbėti apie kitus, kurie yra išvykę už Rusijos ribų, priešinasi – jie taip pat yra Rusijos kultūros atstovai.
Negalime visiems dėti lygybės ženklo“, – nurodė Š.Birutis.
Tiesa, penktadienį portalui 15min naujai paskirtas ministras patikslino, kad yra prieš Kremliaus skleidžiamą kultūrą, ir esą supranta, jog minkštąją galią Rusija naudoja labai stipriai.
Žaidimas su ugnimi?
Į tokius Š.Biručio žodžius jau sureagavo ir nueinantis kultūros ministras Simonas Kairys.
„Nedėkime „neigiamo štampo“ rusų kultūrai. Taip sako tuoj prisieksiantis naujasis kultūros ministras. Aš naiviai tikėjau, kad prie kai kurių klausimų mes jau niekada nebegrįšim.
Klydau, grįžtam dar net neprisiekę“, – feisbuke rašė S.Kairys.
Vėliau, kalbėdamas su naujienų agentūra ELTA, kadenciją baigiantis kultūros ministras Š.Biručio žodžius palygino žaidimui su ugnimi.
„Tai nėra kompetencijų klausimas. Tai pasaulėžiūros klausimas. Pasaulis pasikeitė, o ponas Birutis nuo tada, kai buvo ministru pirmą kartą, su laiku nesuspėjo. Matyt, yra nesektas visas šios kadencijos periodas, kiek daug buvo diskusijų, kiek daug pasirinkimų. Mano galva, tokie pasakymai yra žaidimas su ugnimi“, – penktadienį teigė S.Kairys.
„Labai tikiuosi, kad tai nebus signalas, kad keičiasi Lietuvos pozicija. Nekalbu net apie vadinamos rusiškos kultūros klausimą, o apie signalą, kad kažkas Lietuvoje keičiasi iš principo“, – pabrėžė darbą baigiantis ministras.
Š.Birutis nemaloniai nustebino ir kitus kultūros atstovus. Teatro kritikas, kultūros apžvalgininkas Vaidas Jauniškis feisbuke stebėjosi, kodėl naujasis kultūros ministras tokius dalykus kalba jau pirmosiomis dienomis – vos tik buvo oficialiai patvirtintas prezidento.
„Jau, atrodė, viskas nusistovėjo, tarsi išsikalbėjome, išsigryninome – ir vėl už varčios. Na aš galiu suprasti – žmogus gal nežino minkštosios galios poveikio, nemato kolonizavimo padarinių, tikisi „didžiojo“ Dostojevskio „Idiotą“ atskirti nuo kelių jo puslapių su rusų mesianizmo kliedesiais, galvoja, kad visi, kas išvyko iš Kremliaus – jau opozicija, o „geras rusas“ neneša „russkij mir“ kultūros...
Bet man įdomiau, kodėl jis tai sako pirmą darbo dieną? Ar jo klausė kas, ar jis pats susirūpino kaimyno kultūra, bet nekalba nei apie lenkų, nei apie latvių kultūros kone visišką vakuumą?
Kam siunčiamas signalas? Važiuokite pas mus švęsti „staryj novyj god“? Gyvenkim draugiškai?“ – rašė V.Jauniškis.
M.Laurinavičius: nemanau, kad tai daroma nesąmoningai, iš nesupratimo
Politikos analitikas, apžvalgininkas M.Laurinavičius naujojo kultūros ministro retoriką taip pat įvertino griežtai. Pasak jo, Š.Birutis tiesiog atkartoja Kremliaus skleidžiamas idėjas.
„Vertinu tai kaip tiesioginę Rusijos dezinformacijos sklaidą Lietuvos kultūros ministro lūpomis. Kad turime atskirti kultūrą nuo politikos, kad esame kaimynai tūkstančius metų – čia yra tiesioginis Kremliaus sugalvotas ir visaip platinamas naratyvas.
Dar trūksta tik pasakyti, kad su kaimynais reikia gerai sugyventi, tai čia iš esmės yra tas pats, ką Kremlius transliuoja visais savo kanalais – ne tik dezinformacijos kanalais, bet tai yra naratyvo kūrimas.
Tai, ką daro ministras, yra Kremliaus naratyvo kūrimas“, – portalui Lrytas tvirtino M.Laurinavičius.
Pasak analitiko, į tokius pareiškimus turėtų reaguoti ir pati visuomenė, ir naujoji valdžia – tiesa, ypatingos reakcijos iš pastarosios M.Laurinavičius nesitiki.
„Nes su dabartine valdžia mes turime gerokai didesnių problemų. Nors ir tai yra tikrai labai blogai, kaip jau ne vieną kartą sakiau, mes turime Kremlių valdančiojoje koalicijoje. O kai mes turime Kremlių valdančiojoje koalicijoje, čia jau yra išvestinis dalykas, kad ministrai kalba Kremliaus balsu“, – vertino ekspertas.
Paklaustas, ar tokie naujai paskirto kultūros ministro žodžiai turėtų kelti nerimą dėl galimų grėsmių iš Rusijos, M.Laurinavičius teigė, kad šiuo atveju reikėtų žiūrėti į apskritai Kremliaus vykdomas įtakos schemas.
„Tai yra ne tik noras perimti valdžią bet kurioje šalyje, kas ir yra galutinis tikslas – užgrobti iš esmės tas valstybes, perimti valdžią – bet tie visi tarpiniai veiksmai yra tiesiog Kremliaus darbotvarkės, Kremliaus naratyvų įteisinimas, tai yra visko, ką daro Kremlius, padarymas normaliais dalykais. Tai, ką dabar daro ministras, ir kelia didžiausią grėsmę (...)
Ir aš tikrai nemanau, kad tai yra daroma kaip nors nesąmoningai, iš kokio nors nesupratimo – žiūrint į paties ministro biografiją, labai aišku, iš kur jis yra atėjęs. Tai yra Viktoro Uspaskicho (bendražygis), berods net buvęs partijos pirmininku – tai yra visiškai tas pats projektas“, – aiškino politikos analitikas.
Tačiau, M.Laurinavičiaus teigimu, nereikėtų pamiršti, kad tam tikrų nesusipratimų su meno ir kultūros atstovais iš Rusijos buvo ir praeitoje kadencijoje.
„Deja, mes turėjome krūvą situacijų prie dabar jau baigiančios darbą valdžios, kai atvažiuodavo į Lietuvą įvairiausi ir su režimu susiję atlikėjai, ir visokių istorijų yra buvę. Tai tą problemą turėjome ir anksčiau – nereikia visko suversti, kad prie kitos valdžios bus blogiau.
Reikia suprasti, kad tie atlikėjai, kurie palaiko režimą, jie nėra šiaip, kad tiesiog palaiko režimą ir mes dėl to jų turime neįsileisti – tai yra būtent tos pačios Kremliaus įtakų schemos dalis, kai tie atlikėjai yra režimo propagandistai, visos dezinformacijos sistemos dalis, ir jie ne veltui čia važiuoja ir ne veltui datos yra pritaikomos, kada jie čia vis važiuodavo“, – aiškino M.Laurinavičius.
Visgi politikos analitikas tikisi, kad Lietuvos visuomenė tokiam Kremliaus veikimo būdui jau yra atsparesnė.
„Jeigu staiga dabar visiškai atvirai pradėtų važiuoti kokie nors Kremliaus propagandistai, tai aišku, kad kiltų didžiuliai pasipiktinimai, skandalai, ir vis dar tiku, kad Lietuvos visuomenė yra jau pakankamai atspari tokiam visiškai atviram Kremliaus veikimui.
Tik tiek, kad tai, kas vyksta dabar, daugelis žmonių iki šiol nesupranta, kad tai yra tas pats veikimas, tik labiau užmaskuotas“, – teigė M.Laurinavičius.
Primename, kad pernai gruodį Seimo Kultūros komitetas kreipėsi į Vyriausybę, prašant įsteigti komisiją, kuri vertintų į Lietuvą atvykstančius rusų atlikėjus. Taip pat siūlyta sudaryti rekomendacinį klausimyną, į kurį galėtų atsakyti organizatoriai, nurodydami, ar tas atlikėjas nėra prorusiškas.
Visgi Vyriausybė nematė pagrindo sudaryti tokią komisiją.
Praėjusių metų pradžioje S.Kairys tvirtino, kad Lietuvos kultūros sferoje būtų naudingas „mentalinis karantinas“ ir atsiribojimas nuo rusiško meno. Tokį atsiskyrimą jis vadino puikiu būdu parodyti solidarumą su Ukraina.
Į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą jau yra įtraukti tokie Rusijos atlikėjai kaip Filipas Kirkorovas, Khabibas Šaripovas, Nataša Koroliova.
Šarūnas BirutisRusijaKultūra
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.