Šįvakar Palangoje, susirinkus daugybei didelių ir mažų žiūrovų, įžiebta 15 metrų aukščio Kalėdų eglė. Ji, kaip ir kurorto viešųjų erdvių puošyba bei visas didžiųjų žiemos švenčių laukimo laikotarpis Palangoje, dedikuojama vienam iš garsiausių Lietuvos menininkų Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui, kuriam pagerbti bus skirti ateinantieji metai. Tad Palanga pasitinka Čiurlionio Kalėdas ir Naujuosius metus.
Šventės pavadinime – romantiška M. K. Čiurlionio laiško citata
„Apie Tave, apie Jūrą ir Žvaigždes“ – taip pavadinta šio vakaro pagrindinės Palangos eglės įžiebimo šventė bei visas šventinis laikotarpis kurorte. Šie romantiški M. K. Čiurlionio žodžiai paimti iš menininko laiško sužadėtinei Sofijai, su kuria jis Palangoje praleido vieną įsimintiną ir itin kūrybingą vasarą.
Po kelerių metų pertraukos Palanga ir vėl pasipuošė gyva žaliaskare, o jos puošybai pasitelkti didžiojo menininko paveikslo „Saulės sonata“ motyvai. Kurhauzo aikštėje šįvakar sužibo per 60 šiltų saulučių ir dar daug kitų puošmenų, o žaliojo medžio viršūnę padabino didelė pajūrio saulė. Viskas labai čiurlioniška ir tuo pačiu itin pajūrietiška.
Žinoma, susirinkusiųjų laukė ir M. K. Čiurlioniui dedikuota šventės programa.
Kalėdų eglės įžiebimo ceremonija Palangoje kvietė pasinerti į jūros, miško ir žvaigždžių pasaulį – pagrindinius M. K. Čiurlionio kūrybos simbolius, kurie subtiliai atsiskleidė per šviesos ir vaizdo instaliacijas, šokį, muziką bei vakaro vedėjų improvizacijas, prisiminti ir menininko mylimajai rašytų laiškų fragmentai. Tas, kad negalėjo prasibrauti arčiau šventinės scenos, visą šventės renginį galėjo stebėti keliuose didžiuliuose ekranuose.
Šventės koncerte dalyvavo per 60 kurorto talentų – jaunieji Palangos dainininkai ir šokėjai, o magiškąjį mygtuką, kuomet žaliaskarė sužibo gelsvomis saulučių spalvomis, stebuklingojo mosto pagalba įžiebė šiemet pirmąjį kartą kurorte pasirodęs Kalėdų Senis kartu su miesto meru Šarūnu Vaitkumi. Kurorto vadovas susirinkusiuosius kvietė šiltai ir šeimyniškai pasitikti didžiausias žiemos šventes bei grožėtis čiurlioniškai išpuošta Palanga.
„Džiaukimės visi kartu mūsų šventiška Palanga, kurioje šiemet kuriame M.K. Čiurlionio pasaką. Nuoširdūs linkėjimai visiems dideliems ir mažiems Palangos gyventojams bei mūsų svečiams, palinkėkime vieni kitiems pačių gražiausių Kalėdų stebuklų“, – susirinkusiuosius sveikino Š. Vaitkus.
Pasirengti žaliaskarės įžiebimo ceremonijai Palangos kultūros centrui talkino Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės bei Palangos gintaro muziejai, parūpinę galimybę vaizdo instaliacijose naudoti iškilaus menininko paveikslus bei cituoti jo laiškus.
J. Basanavičiaus gatvėje – 90 eglučių alėja
Tą pačią minutę, kai įsižiebė pagrindinė Palangos eglė, visomis puošybos dekoracijomis ir tūkstančiais spindinčių lempučių suspindėjo ne tik visas kurortas, bet ir pagrindinė kurorto promenadų alėja. J. Basanavičiaus gatvėje vienu metu įsižiebė vazonuose pasodintų devyniasdešimties gyvų eglučių alėja, kuriai dekoruoti panaudota beveik 1,5 kilometro šviesos girliandų.
Bevaikštant J. Basanavičiaus gatve Palangos šventinės nuotaikos organizatoriai siūlo prisiminti dar vieną Čiurlionio kūrinį – vieną iš aštuonių paveikslų ciklo „Žiema“. Na, o tuo atveju, jei žiemiški pajūrio orai parūpins šaltuko ir snaigių, galima bus pamatyti ir visų aštuonių šio ciklo kūrinių simboliką bei išgirsti didžiajam menininkui itin didelę įtaką padariusios jūros šventišką ošimą.
Grožėtis Palanga prireiks ir interneto
Net septynių menininko paveikslų simbolika ir detalės persikėlė į kurorto viešąsias erdves. Tad Palangos savivaldybė, Palangos kultūros centras ir miestą puošianti įmonė „Adam decolight“ kviečia šiuo šventiniu laikotarpiu lankantis kurorte susidaryti savotišką maršrutų ir renginių žemėlapį, kuris padės pamatyti ir daugiau didžiojo menininko kūrybos simbolių pajūryje.
Be jau minėtų Palangos eglės ir „Saulės sonatos“, J. Basanavičiaus gatvės ir „Žiemos“, M. K. Čiurlionio kūrybos simboliai papuošė ir kitas Palangos erdves.
Jau įvažiuojant į Palangą įsižiūrėkite į šventines dekoracijas pirmajame Kretingos gatvės žiede – čia stilizuota puošmena paskatins internete susirasti ir darsyk pasigrožėti M.K. Čiurlionio paveikslu „Karalių pasaka“.
Puošiant antrąjį įvažiavimo į kurortą žiedą panaudoti simboliai iš menininko trylikos paveikslų ciklo „Pasaulio sutvėrimas“. Kurio būtent paveikslo ir kokie simboliai nugulė šioje viešojoje kurorto vietoje, dekoracijų sumanytojai palieka spręsti patiems žiūrovams. Tai bus dar viena proga internetinėse erdvėse paieškoti Čiurlionio darbų ir juos apžiūrėti.
Prie besikuriančio Palangos kultūros tripolio – Koncertų salės, Kurhauzo ir rekonstruojamo kino teatro „Naglis – esanti grafų Tiškevičių alėja sužibo vieno iš trijų paveikslų ciklo „Himnas“ simboliais. Kuris būtent paveikslas krito į miestą puošiančių dekoratorių vaizduotę, pasufleruos prie apšvietimo stovų pritvirtinti stilizuoti šviečiantys muzikos instrumentai bei nusifotografuoti fotoatvirukui iš Palangos skirta didžioji švenčių arfa.
Šventosios Prieplaukos ir Jūros gatvėse bus dar viena proga prisiminti Čiurlionio „Gėles“.
Jau rytoj kurortas įžiebs ir Šventosios gyvąją žaliaskarę, jos puošybai panaudoti M. K. Čiurlionio paveikslo „Kibirkštys“ motyvai. Šventojiškiams taip pat kaip ir Palangoje bus surengta čiurlioniška šventė „Apie Tave, apie Jūrą ir Žvaigždes“.
Tad Palanga siūlo visą buvimo kurorte laikotarpį paversti pasaka, žaidimu, intriga, kur teks pasitelkti savo fantaziją, jausmus ir norą šventiniu laikotarpiu, palikus namuose visą rutiną, šiek tiek labiau priartėti prie meno, gamtos ir, žinoma, buvimo kartu su šeima bei mylimais žmonėmis stebuklo. Palanga tikisi, jog tai bus graži proga ir tėveliams bei seneliams papasakoti savo mažiesiems šeimos nariams, kad Čiurlionį Palangoje galima surasti visur – tiek miesto puošyboje ar tarp eglučių spyglių, tiek žvelgiant į jūrą ar pajūrio gamtos erdves.