Kaip pranešė Lietuvos žmogaus teisių centro atstovai, prieš kelias dienas juos pasiekė vieno jų veiklą sekančio asmens, vardu Liova, laiškas. Jis parodė savo ir R.Žemaitaičio 2023 metų gegužę vykusį susirašinėjimą. Elektroninis laiškas išsiųstas iš Seimo nario darbinio pašto.
Viešojoje erdvėje dar pernai pasklidus antisemitiniams politiko pasisakymams, vyras paprašė, kad Seimo narys jo atsiprašytų. Gautas atsakymas jį pribloškė.
„Taupyk savo grašius ir maistui ir gydymui, nes girdėjau JAV aliumo J.Bidonas prie bankroto valstybę atves! Kartu, kad liūdna nebūti paklausyk turėtų patikti“, – tokiais žodžiais į gautą laišką Lietuvos žydui atsakė R.Žemaitaitis.
Prie laiško politikas pridėjo nuorodą į Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto sudarytą garso ir vaizdo įrašų duomenų bazę, kurioje saugoma 1975 m. įrašyta skaičiuotė „Lipo žydas kopėčiom“.
„Liova yra Lietuvos, Izraelio ir JAV pilietis. Jo tėvas buvo savanoriu tarpukario Lietuvos kariuomenėje. Liovos giminės nužydyti Holokausto metu Lietuvoje, Lietuvos pilietybė jam atkurta prezidento dekretu“, – nurodė Lietuvos žmogaus teisių centro atstovai.
Jie pabrėžė, kad teismui toliau nagrinėjant baudžiamąją bylą, nuspręsta šį susirašinėjimą taip pat perduoti Generalinei prokuratūrai.
„Mūsų nuomone, toks neapykantos kupinas el. laiškas rodo, kad p. Žemaitaitis, priešingai nei teigia dabar (kad neva buvo neteisingai suprastas), iš tikrųjų buvo suprastas teisingai. Į Seimą grįžęs politikas tiek viešojoje komunikacijoje, tiek susirašinėjime el. paštu reiškė neapykantą žydų tautybės asmenims“, – įsitikinę Lietuvos žmogaus teisių centro atstovai.
Jie nenurodė asmens pavardės, tačiau aiškėja, kad laišką R.Žemaitaičiui rašė pianistas Liova Kaplanas, kuris apie situaciją pats anksčiau buvo paskelbęs viešai ir lapkričio viduryje kreipęsis į teisėsaugą.
Primename, kad Seimas antradienį panaikino R.Žemaitaičio teisinę neliečiamybę. Neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu kaltinamas parlamentaras pats sutiko, kad jo imunitetas būtų naikinamas supaprastinta tvarka.
„Už“ politiko teisinės neliečiamybės naikinimą balsavo 101 Seimo narys, balsavusių „prieš“ ir susilaikiusiųjų nebuvo. „Nemuno aušros“ frakcijos Seime atstovai balsavime nedalyvavo.