Keturių vaikų motina Erika Andriukaitienė teisiama 2021 m. rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių byloje. Per visą teismo procesą moteris jau yra gavusi baudų už maždaug 1,5 tūkst. eurų už posėdžių nelankymą.
Šių metų spalio 23 dienos Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartimi kaunietei buvo paskirta 300 eurų bauda dėl to, kad ji į spalio 16 dienos teisiamąjį posėdį neatvyko be svarbios priežasties.
Viena vaikus auginanti moteris sako, kad šiuo atveju teismas vien iš žmogiškumo nepilnamečių vaikų vedimą pas odontologą turėtų pripažinti svarbia priežastimi, pateisinančia nedalyvavimą teismo posėdyje. E. Andriukaitienė pažymėjo, kad teismui buvo pateikti priedai, patvirtinantys, jog ji spalio 16 d. savo du nepilnamečius vaikus vedė pas odontologą. Moteris mano, kad teismas nesuprantama ir nevertina, jog vienai motinai auginti keturis nepilnamečius vaikus, neturint jokių artimųjų, esant sunkiai materialinei padėčiai, yra labai sunku ir sudėtinga.
Kaltinamosios gynėja advokatė Snaiguolė Mažeikienė sako, kad neaišku, kodėl teismas neleidžia jos ginamajai prisijungti į teismo posėdį nuotoliniu būdu, tik skiria jai pinigines baudas.
Vilniaus miesto apylinkės teismas per pusantrų metų laikotarpį tik vieną kartą leido E. Andriukaitienei prisijungti į teismo posėdį nuotoliniu būdu, nors tokių prašymų buvo daug. Pasak advokatės, apylinkės teismas nenustatydavo svarbių priežasčių, nurodydavo kaltinamajai į teisiamuosius posėdžius atvykti su vaikais, o atvykus, kaltinamosios su vaikais į teismo salę neįleisdavo.
Advokatė pastebi, kad yra užsienyje dirbančių kaltinamųjų, jie teismo posėdžiuose nuolatos dalyvauja nuotoliniu būdu, posėdžių metu vairuoja transporto priemones, vaikšto ir panašiai. Gynėja mano, kad akivaizdu, jog teismas yra priešiškai nusistatęs prieš E. Andriukaitienę.
Vilniaus apygardos teismas kaltinamosios advokatės skundo nepatenkino ir paskirtą baudą paliko galioti.
„Apygardos teismas pažymi, kad kaltinamajai iš anksto buvo žinomos suderintų teisiamųjų posėdžių datos, todėl ji privalėjo užregistruoti vaikus vizitui ne tą pačią dieną, kai jau buvo paskirtas posėdis Vilniaus miesto apylinkės teisme. Sutiktina ir su apylinkės teismo pozicija, kad kaltinamoji ir po nurodomo skunde vizito pas odontologą į teismo posėdį neatvyko, prašymo tą dieną teismo posėdyje dalyvauti nuotoliniu būdu taip pat nepateikė, taigi į teismo posėdį kaltinamoji neatvyko ne dėl svarbių priežasčių“, – rašoma Vilniaus apygardos teismo nutartyje.
Ji yra galutinė ir neskundžiama.
Kaltinamosios riaušių byloje E. Andriukaitienės advokatė S. Mažeikienė Eltai yra pasakojusi, kad jos ginamoji yra našlaitė, gyvena Kaune, viena augina keturis nepilnamečius vaikus. Pasak S. Mažeikienės, vaikus prižiūrinčiai moteriai tenka nuolat važinėti į Vilnių, kur teisme nagrinėjama riaušių byla, yra itin nepatogu, nes esą nėra žmonių, kurie galėtų padėti prižiūrėti jos vaikus. Dėl to, pasak advokatės, teismo prašoma leisti E. Andriukaitienei dalyvauti teismo posėdžiuose nuotoliniu būdu, tačiau teismas, S. Mažeikienės teigimu, tik kelis kartus leido tai padaryti.
„Ginamoji pradėjo dirbti, bet negalėjo išsilaikyti darbe, nes vaikai labai serga. Vaikų juk negali palikti vienų namuose. O štai, jei sugenda automobilis, tai teismas leidžia žmogui prijungti prie posėdžio nuotoliniu būdu. Atrodo, kad teismas yra nusistatęs prieš mano ginamąją.
Ji (E. Andriukaitienė – ELTA) porą kartų buvo nuotoliniu būdu prijungta į teismo posėdį. Paskutinį kartą, kai teisėjas leido prisijungti prie posėdžio, tai leido tik vienam posėdžiui, kitą kartą, kai ji bandė prisijungti, negalėjo to padaryti, nes buvo leista prisijungti tik vienam posėdžiui. Kiti pasijungia į posėdžius, vairuodami transporto priemones, o moteris, augindama vaikus, pasijungti į posėdį negali. Neteisybė, nėra logikos“, – Eltai komentavo advokatė.
S. Mažeikienė tvirtino, kad teismas, neleisdamas E. Andriukaitienei prie teismo posėdžių prisijungti nuotoliniu, aiškių argumentų esą nepateikia. Tuo metu kaltinamoji, pasak jos gynėjos, teikia teismui dokumentus apie savo, savo vaikų ligas, tačiau teismas ir toliau jai neleidžia posėdžiuose dalyvauti nuotoliniu būdu.
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Astrai Genovaitei Astrauskaitei pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.