„Pirmas dalykas, miškų strategija. Tai reikalingas ilgalaikis darbas, kurio ir ši Vyriausybė iki galo nepadarė ir yra būtinas subalansuotas sprendimas, tiek ekologiniu, tiek socialiniu, tiek ūkiniu bei ekonominiu požiūriu į miškų strategiją“, – po antradienį vykusio šalies vadovo bei Aplinkos ministerijai vadovauti siūlomo Sigito Podėno susitikimo žurnalistams teigė R. Dilba.
Šalies vadovo patarėjas teigia, kad kandidatui S. Podėnui buvo keltas klausimas dėl motyvacijos pereiti iš akademinės sferos į politiką. Taip pat, anot jo, susitikimo metu buvo aptarti galimi viceministrai, jų kompetencija.
„Prezidentui rūpėjo klausimas dėl kandidato motyvacijos, ateinant iš akademinės ir mokslinės perspektyvos. Antras klausimas aktualus, kalbant apie būsimos komandos formavimą, ar kandidatas yra įvertinęs potencialios komandos narius, kas tai galėtų būti. Nes ir nuo viceministrų labai priklauso, kiek pavyks kompetentingai atstovauti vieną ar kitą sritį. Buvo klausimų pačios ministerijos svarbos ir veiklos sričių“, – aiškino jis.
Pasak R. Dilbos, šalies vadovas kandidatui iškėlė klimato kaitos darbotvarkės svarbą, užtikrinant tam tikrų ekonomikos sektorių transformaciją.
„Tai nuoseklus klimato kaitos darbotvarkės įgyvendinimas. Tai čia labai aiški prezidento pozicija dėl ambicijos įgyvendinti šiuos tikslus įvairiuose sektoriuose, apimant ir žemės ūkį“, – tikino jis.
Be to, prezidento patarėjas paminėjo, kad buvo aptarti ir būsto politikos klausimai.
„Būsto politiką kandidatas mato būtent šios ministerijos kontekste ir jos atsakomybėse“, – minėjo jis.
Kandidatas į aplinkos ministrus S. Podėnas: su prezidentu kalbėjome apie tai, kad reikia reguliuoti miško klausimus
Kandidatas į aplinkos ministrus Sigitas Podėnas svarbiausiu savo darbo prioritetu laiko miškų ir šlapynių politikos sutvarkymą. Anot jo, jei būtų tinkamai rūpinamasi miškais ir Lietuvos pelkėms, galima išvengti ar sumažinti klimato kaitos sukeliamų reiškinių, tokių kaip sausrų ar potvynių, pasekmes.
„Miško klausimus reikia sureguliuoti. Reikia suprasti, kad miškas, tai ne vien medienos sandėlis. Tai yra gyva sistema ir į ją reikia taip žiūrėti“, – antradienį, po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda, žurnalistams sakė S. Podėnas.
„Aplinkos ministerija turi daugybę funkcijų ir sričių. Tai miškai ir aplinka visa. Čia mes kalbame apie tai, kad reikia rūpintis ir tuo, kas Vyriausybės programoje įvardinta kaip pelkės, bet iš tikro šlapynės. (...). Jie yra buferis. Ir yra problemos, kur tinkamai tvarkant, jie prisidėtų lengvai išspręsti, kas palengvintų sausras ir potvynius“, – aiškino jis.
Paklaustas žurnalistų, kandidatas teigė, kad nemato pavojaus savo reputacijai dėl to, kad buvo pasiūlytas partijos „Nemuno aušros“. Jis pabrėžė, kad atitinka prezidento lūkesčius, jog Aplinkos ministerijai turėtų vadovauti specialistas. „Jei mano darbai parodys, kad dirbame Lietuvai (...) tai manau bus išsklaidytos tos baimės“, – paklaustas ar nebijo, kad asociacija su kontraversiškai vertinamu partijos lyderiu Remigijumi Žemaitaičiu pakenks jo reputacijai, teigė kandidatas.
„Prezidentas yra pasakęs, kad jam šioje srityje reikia specialistų. Aš manau, kad aš tinku tokiai rolei“, – tikino jis.
Jis pabrėžė, kad Aplinkos ministerija dirba su daugeliu Lietuvos ir užsienio institucijų, tad akademinis pasirengimas ir patirtis bei turimi tarptautiniai ryšiai šioje pozicijoje pagelbėtų.
S. Podėnas taip pat paminėjo, kad jau kurį laiką galvojo apie ministro postą. Anot jo, nors vadovavo Gamtos tyrimų centrui, ši organizacija neturėjo įtakos, reikalingos pateikti esminius sprendimus.
„Jei atvirai, tai į šią poziciją ėjau žingsnis po žingsnio. Nes dirbdamas savo darbą mačiau, kad yra klausimų Lietuvoje, kuriuos turime išspręsti. Bet Gamtos tyrimų centras buvo ne to lygio organizacija, kad galėtume“, – aiškino S. Podėnas.
Anot kandidato, susitikimo su prezidentu metu taip pat aptarė kitus Aplinkos ministerijos darbo aspektus, tarp to ir biologinės įvairovės krizės sprendimo bei būsto klausimus.
S. Podėnas nuo 2020 metų dirba Gamtos tyrimų centro direktoriumi. Anksčiau mokslininkas dirbo Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto vadovu. Jis taip pat nuo 1989 metų dėsto Vilniaus universitete, 2004 metais įgijo profesoriaus laipsnį. S. Podėno interesų sritis yra biologinė įvairovė, dvisparnių biologija, paleontologija, gintaro inkliuzai.
Kandidatas mano, kad galėtų būti vykdomos kvartalinės renovacijos
S. Podėnas taip pat teigė, kad gyvenamųjų namų renovacijų vykdymo mąstai turėtų būti išplėsti, renovacijos vykdomos kvartalais. Jo vertinimu, tai leistų lengviau planuoti darbus, atpiginti renovacijos darbus
„Renovacijos – tai įvairialypis klausimas. Ir čia matau, kad reikia sutvarkyti įstatyminę bazę ir palengvinti kelius gauti pagalbą. Nes galbūt ne būsto, o kvartalinė renovacija reikalinga. Tai leistų lengviau planuoti statybininkų darbą ir iš kitos pusės atpiginti procesą. Ir patys žmonės būtų labiau suinteresuoti prisidėti“, – vertino S. Podėnas.
Jis taip pat pabrėžė, kad efektyvesnė renovacijų sistema reikalinga siekiant įgyvendinti ir energetikos sektoriaus tikslus, nes gyvenamieji namai švaistytų mažiau elektros.
Didžioji dalis susitikimų jau įvyko
Prezidentas Gitanas Nausėda jau buvo susitikęs su didžiąja dalimi kandidatų į naująją socialdemokrato G. Palucko Vyriausybę.
Lapkričio pabaigoje šalies vadovas kalbėjosi su parlamentare Dovile Šakaliene – ji siūloma vadovauti Krašto apsaugos ministerijai. Taip pat vyko prezidento pokalbis su jo vyriausiuoju patarėju Kęstučiu Budriu – pastarojo kandidatūra teikiama į užsienio reikalų ministrus.
Praėjusią savaitę prezidentas susitiko ir su Šarūnu Biručiu, teikiamu į kultūros ministrus, Raminta Popoviene, kuri pretenduoja į švietimo, mokslo ir sporto ministrės postą, potencialiu finansų ministru Rimantu Šadžiumi, į socialinės apsaugos ir darbo ministres siūloma Seimo nare Inga Ruginiene, į susisiekimo ministrus – socialdemokratu Eugenijumi Sabučiu.
Po to, kai į vidaus reikalų ministrus siūlytas Alytaus meras Nerijus Cesiulis atsisakė posto, prezidentas susitiko su į šias pareigas siūlomu Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Vladislavu Kondratovičiumi. Pirmadienį šalies vadovas susitiko su Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) vadovauti siūloma Marija Jakubauskiene.
„Vardan Lietuvos“ į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją pasiūlė parlamentaro Luko Savicko kandidatūrą, į energetikos ministrus – Žygimantą Vaičiūną. Su abiem kandidatais prezidentas taip pat jau buvo susitikęs.
Pagal koalicinį susitarimą „Nemuno aušra“ yra atsakinga už tris ministerijas – Aplinkos, Teisingumo ir Žemės ūkio.
Primenama, kad Seimas pritarė naujosios centro kairės koalicijos lyderio, socialdemokrato G. Palucko kandidatūrai į premjerus.
Prezidentas G. Palucką paskyrė premjeru ir, kaip numato įstatymas, pavedė ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtiną Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą. Naujasis Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai parlamentas pritars Vyriausybės programai.