Baltarusių atstovai Lietuvoje: Ukrainoje kovojusiems veteranams dėl Rusijos ir Baltarusijos tarnybų veiksmų gresia pavojus

2024 m. lapkričio 29 d. 13:04
Gytis Pankūnas
Baltarusių Lietuvoje atstovai tvirtina, kad Ukrainoje kovojusio Vasilijaus Veremeyčiko atvejis, kai vyras iš Vietnamo perduotas Aliaksandro Lukašenkos režimui, yra ledkalnio viršūnė. Anot jų, ne vienam Ukrainoje kovojusiam baltarusiui veteranui gresia pavojus dėl Rusijos ir Baltarusijos specialiųjų tarnybų veiksmų.
Daugiau nuotraukų (1)
„Mūsų draugas V. Veremeyčikas sėdi kalėjime. A. Lukašenkos režimas vis arčiau mūsų, režimas padarė viską, kad taip atsitiktų. (...)
V. Veremeyčikas yra mūsų herojus ne tik dėl to, kad kovojo už Ukrainą, bet ir dėl to, kad visada buvo su žmonėmis, kurie kovojo už demokratiją. (...) V. Veremeyčikui turėjo būt leista gyventi Lietuvoje, jis turėjo tam priežasčių. Tai rodo, kad su tokiomis problemomis gali susidurti ir kiti Ukrainoje kovoję veteranai“, – penktadienį naujienų agentūroje BNS surengtoje spaudos konferencijoje pasakojo iš Baltarusijos į Lietuvą atvykusiais baltarusiais besirūpinančios organizacijos „Dapamoga“ direktorė Nataliya Kolegova.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi viešosios įstaigos „Polyglot“ direktorė, Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovė Veronika Viegovskaja pabrėžė, kad V. Veremeyčiko istorija yra tik ledkalnio viršūnė. Anot jos, yra ne vienas baltarusių veteranas, kuris dėl to, kad kovojo Ukrainoje prieš Rusiją, yra Rusijos, Baltarusijos specialiųjų tarnybų taikinyje.
„V. Veremeyčikas atsidūrė KGB rankose, nes buvo pagrobtas iš Vietnamo, nes neturėjo, kur dėti, nes jis negalėjo būti Šengeno zonoje, kuri jam yra saugi. Šis atvejis atskleidžia tai, kad baltarusių kilmės veteranai, ypač karininkai, yra nuolatiniame pavojuje dėl Rusijos ir Baltarusijos specialiųjų tarnybos veiklos, jie rizikuoja savo gyvybėmis ne tik karo zonoje, bet ir po tarnybos. Jiems saugiausia vieta yra Europos Sąjungos teritorija. Supraskite, jų psichologinė būklė yra trapi, deja, net čia, Lietuvoje, ne vienas jų yra nusižudęs, nes nesulaukė reikiamos paramos ir pagalbos. Šie žmonės yra didvyriai, stovėjo pirmose linijose prieš agresorių, jie kovojo ne tik už Ukrainos, bet ir už visos Europos laisvę“, – dėstė V. Viegovskaja.
Ji ragino Lietuvos valdžios institucijas atkreipti dėmesį į Ukrainoje kovojusių baltarusių situaciją, apsaugoti veteranus nuo Rusijos ir Baltarusijos specialiųjų tarnybų.
Baltarusijos opozicinių jėgų Nacionalinio saugumo koordinacinės tarybos komisijos pirmininkas Aliaksandras Kusis Klačko pasakojo, kad V. Veremeyčiko, kuris šiuo metu yra perduota Baltarusijai, šeima yra Lietuvoje, čia gyvena jo žmona ir dukra.
„Jis atsidūrėje sunkioje situacijoje, jis yra atskirtas nuo žmonos ir vaiko. Kai jo nepriėmė Lietuvoje, jis tapo nepriimtinas ir Baltarusijos visuomenei“, – dėstė A. Kusis Klačko.
Jis pabrėžė, kad panašioje situacijoje gali atsidurti ir kiti Ukrainoje kovoję baltarusių veteranai.
„Baltarusių kovotojų giminės turi slėpti, kad jie yra tų žmonių giminės, nes tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje, tiek ir pačioje Baltarusijos pilietinėje visuomenėje nėra suprantama, kokioje situacijoje jie yra atsidūrę. Kovotojų giminės kitose šalyse atsiradę ne savo noru, nes neturi, kur dėtis“, – kalbėjo A. Kusis Klačko.
Jis tvirtino kovojęs Ukrainoje, apkasuose susipažinęs su V. Verameičyku.
„Aš neslepii savo įsitikinimų ir požiūrio, aš kovojau prieš imperializmą, bet aš susidūriau su ta pačia situacija – dešimt mėnesių negaliu sulaukti leidimo gyventi (Lietuvoje – ELTA), nors turiu neįgalumą, kuris yra susijęs su tuo, kad gyniau Ukrainą“, – atviravo A. Klačko.
Neleista gyventi Lietuvoje, nes keltų grėsmę nacionaliniam saugumui
Lapkritį pasirodžius informacijai apie V. Veremeyčiko sulaikymą Vietname ir perdavimą Baltarusijai, paaiškėjo, kad vyras norėjo gyventi Lietuvoje, tačiau Migracijos departamentas tokio leidimo nedavė.
Anot vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktus duomenis.
Savo ruožtu VSD tikina, jog V. Veremeyčikas keltų grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.
„VSD pagrįstu vertinimu, minimo asmens buvimas Lietuvoje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui. Taip pat neatmestina, kad mėginimai iš išorės eskaluoti šią istoriją gali būti eilinė prieš Lietuvą nukreipta informacinė operacija“, – Eltai raštu perduotame atsakyme teigė VSD atstovai.
Baltarusijos valstybinė televizija pranešė, kad V. Veremeyčikas grąžintas Minskui.
Valstybinė televizija ONT parodė Minsko oro uoste besileidžiantį lėktuvą ir iš jo išvedamą vyrą surištomis rankomis, jį įvardijo kaip 34 metų V. Veremeyčiką ir sakė, kad 2022 m. jis „dalyvavo karinėse operacijose Ukrainos teritorijoje“, priklausė K. Kalinausko pulkui, kurį pavadino „teroristine organizacija“.
Atlikęs karinę tarnybą, V. Veremeyčikas dirbo IT srityje, 2020 m. dalyvavo didžiuliuose protestuose prieš Baltarusijos prezidentą A. Lukašenką ir buvo sulaikytas dešimčiai dienų, pranešė opozicijos laikraštis „Naša Niva“. 2021 m. vyras emigravo į Ukrainą, o kai Maskva 2022 m. vasarį ją užpuolė, įstojo į Kalinausko pulką – Baltarusijos savanorių grupę, kovojančią už Kyjivą, teigia „Naša Niva“.
Iš Baltarusijos pabėgusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja savo pareiškime nurodė, kad V. Veremeyčiką išdavė Vietnamas ir tai yra „tiesioginis A. Lukašenkos režimo represinės politikos padarinys“. Ji sakė, kad oponentų persekiojimas „persikėlė į tarptautinį lygmenį“.
Baltarusijos KGB saugumo tarnybos tyrimų skyriaus viršininkas Konstantinas Byčekas per Baltarusijos televizijai sakė, kad Baltarusijos valdžios priešininkai turėtų žinoti, jog „Baltarusijos teisingumas juos pasieks bet kurioje pasaulio vietoje“.
„Naša Niva“ pranešė, kad V. Veremeyčikas persikėlė į Vietnamą, prieš tai mėginęs įsikurti Europos Sąjungos narėje Lietuvoje, neleidusioje jam atvykti dėl ankstesnės tarnybos Baltarusijos kariuomenėje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.