„Skaidrumas ir atvirumas visuomenei – svarbūs tokiam išskirtiniam procesui kaip karo prievolininkų sąrašų sudarymas.
Teisės aktų nustatyta tvarka šiam procesui pasitelkiami visuomenės atstovai, kurie savanoriškai prisideda ir nešališkai vertina sąrašo sudarymo procesą“, – teigia KPKT direktorius Arūnas Balčiūnas.
Pretenduoti tapti stebėtojais gali Lietuvoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, kurių veikla yra susijusi su krašto apsaugos sistemos stiprinimu ir visuomenės parengimu gynybai, jaunimo ugdymu ir pilietiniu, patriotiniu auklėjimu, žmogaus teisių gynimu, nariai bei kiti su jais susiję fiziniai asmenys.
Stebėtojams taikomi nepriekaištingos reputacijos reikalavimai – jie negali būti teisti, atleisti iš pareigų dėl priesaikos sulaužymo ar pareigūno vardo pažeminimo, priklausyti uždraustoms organizacijoms.
Pretenduojantieji į stebėtojus turi būti veiksnūs ir netarnauti bei nedirbti krašto apsaugos sistemos institucijose.
Kandidatūras šiai atrankai iki 2024 m. gruodžio 15 d. raštu (el. paštu ar registruotu paštu) gali teikti viešųjų juridinių asmenų vadovai.
Teikiami dokumentai – užpildyta kandidato anketa ir jo ryšį su viešuoju juridiniu asmeniu patvirtinančio dokumento kopija. Vienas teikėjas gali teikti kelias to paties viešojo juridinio asmens kandidatūras.
Atrinkti stebėtojai 2025 m. sausio 7 d. bus pakviesti į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministeriją stebėti 2025 metų karo prievolininkų sąrašų sudarymą.
2025 m. atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvos kariuomenės padaliniuose planuojama pašaukti 3 865 karo prievolininkus, o į 3 metų Jaunesniųjių karininkų vadų mokymus – 210 karo prievolininkų.