Prie Seimo surengtas kalėjimų pareigūnų mitingas: perspėja apie suprastėjusį mikroklimatą įstaigose, prašo didesnių algų

2024 m. lapkričio 26 d. 10:40
Gytis Pankūnas
Įkalinimo įstaigose dirbančių pareigūnų profesinės sąjungos antradienį Vilniuje surengė eiseną ir mitingą prie Seimo, kuriais siekė atkreipti dėmesį į bausmių vykdymo sistemos problemas. Pareigūnai perspėja, kad prieš juos kurpiamos bylos, prašo politikų didesnių algų.
Daugiau nuotraukų (55)
Protestas antradienį prasidėjo nuo eisenos – prie Teisingumo ministerijos susirinkę kalėjimų pareigūnai ėjo Gedimino prospektu, surakinti grandine ir antrankiais. Juos vedė kaliniu persirengęs kolega. Tokiu būdu siekta parodyti, kad pastaruoju metu įkalinimo įstaigose kyla grėsmė, jog dėl prasto mikroklimato, dėl pareigūnų trūkumo sistemai gali pradėti valdyti nuteistieji.
Po eitynių apie 50 pareigūnų grupė, laikydami rankose plakatus su užrašais „Bėgantys kaliniai – nesaugi visuomenė“, „Reikalaujame oraus darbo užmokesčio“, „Išlaisvinkite pareigūnus iš grandinių“, Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo rūmų, surengė mitingą, kurį pavadino „Sistemos surakinti pareigūnai“.
Kaip Eltai sakė protestą organizavusios Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjungos (ITĮPS) pirmininkas Kęstutis Pauliukas, renginiu siekiama kreiptis į valdžią, besiformuojančią naują Vyriausybę ir atkreipti dėmesį į suprastėjusį mikroklimatą įkalinimo įstaigose, prieš pareigūnus esą kurpiamas bylas, mažus pareigūnų atlyginimus.
„Darbo užmokestis, blogas mikroklimatas įkalinimo įstaigose – tai yra patys pagrindiniai klausimai. Taip pat reikia pradėti valyti nuo tų pareigūnų, kurie žaidė mūsų karininkais, jaunesniaisiais specialistais, ir šiandien užimta tam tikras pareigas. Yra kurpiamos bylos prieš mūsų kolegas, jas lipdė iš nieko. Mes norime pasakyti, kad jie turi garbingai padėti prašymus išeiti iš darbo ir pasitraukti. Mes nesakome, kad reikia pradėti ikiteisminį tyrimą, mes prašome, kad jie gražiai pasitrauktų iš sistemos“, – kalbėjo K. Pauliukas.
Profsąjungos vadovas nurodė, kad kalėjimuose dirbančių pareigūnų algos yra gėdingai mažos.
„Jeigu minimumas artėja link 1000 eurų, tai šiandien atėjęs į sistemą jaunas pareigūnas gauna 900 eurų. Yra tokių pareigūnų, kurie gauna 1000–1100 eurų, bet jie pradirbę sistemoje po 10–15 metų“, – situaciją apibūdino K. Pauliukas.
Prie protesto akcijos prisijungė ir Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija. Anot K. Pauliuko, renginyje dalyvavo ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, policininkai.
ITĮPS vadovas neslėpė, kad antradienį surengtas protestas yra įspėjamasis mitingas. Pasak K. Pauliuko, jei valdžia neįsiklausys į jų perspėjimus, kitąmet bus planuojamas kitas protestas.
„Kitų metų vasarį ar kovą gali būti mitingas kitas. Aišku, viskas priklauso nuo būsimo teisingumo ministro. (...) Dabartinis naujas kalėjimų departamento vadovas, kuri nė prie nieko neprisidėjęs asmeniškai, turės praeities pasekmes išlaižyti, išspręsti problemas“, – sakė K. Pauliukas.
Protestas surengtas po rezonansinės bylos baigties
Protestas rengiamas po neseniai paaiškėjusios baudžiamos bylos baigties Kauno apygardos teisme, kai du Pravieniškių kalėjimo pareigūnai buvo dar kartą išteisinti. Išteisinamasis nuosprendis įsiteisėjo, o pagrindinis kaltinimo liudytojas, kalėjime laisvės atėmimo bausmę atliekantis nuteistasis prabilo apie tai, kad ši byla galėjo būti sufabrikuota, jis buvo verčiamas išsigalvoti istoriją, neva du Pravieniškių 2-ojo kalėjimo pareigūnai kurstė pabėgti nuteistuosius.
ITĮPS pirmininkas K. Pauliukas mano, kad šis atvejis rodo, kad esą kurpiamos bylos prieš galimai neparankius pareigūnus, kurie nebijo pareikšti savo nuomonę apie situaciją įkalinimo įstaigose.
2022 m. prokuratūra, perduodama bylą teismui, skelbė, kad, bylos duomenimis, du Pravieniškių pataisos namų darbuotojai – Tomas Čeponis ir Povilas Sadauskas – siekdami sumenkinti šios įstaigos laikino vadovo autoritetą ir norėdami destabilizuoti įstaigos darbą, kurstė du nuteistuosius pabėgti.
Buvo įtariama, kad pareigūnai nuteistiesiems už pabėgimą žadėjo sumokėti 1000 eurų ir pagalbą bėgant iš pataisos namų, o po pabėgimo grįžus į įkalinimo įstaigą – sudaryti geresnes sąlygas bausmės atlikimui. Bylos duomenimis, kaltinamieji nuteistiesiems esą perdavė draudžiamus turėti daiktus – metalinius strypus ir cigaretes.
Nuteistieji esą nesutiko paklusti pataisos namų darbuotojams ir apie kurstymą pabėgti informavo Pravieniškių kriminalinės žvalgybos pareigūnus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.