Naujausia žinia apie lėktuvo katastrofą Vilniuje: pereinama į kitą etapą

2024 m. lapkričio 26 d. 10:48
Praėjus daugiau nei parai po krovininio lėktuvo katastrofos Vilniaus oro uosto pašonėje, tyrimo eiga pereina į naują etapą, pranešė Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas. Mūsų šalies ir atvykstančių tarptautinių ekspertų pagalba bus renkama informacija ir dėliojama įvykių seka, nulėmusi vieno žmogaus gyvybės pareikalavusį incidentą.
Daugiau nuotraukų (18)
„Dėl incidento tyrimo eigos, pagrindinė žinia, kad mes pereiname į kitą etapą, kai iš padarinių likvidavimo ir avarijos vietos apžvalgos skenavimo tiek dronų, tiek pareigūnų pagalba pereisime į kitą ritmą – ramus, nuoseklus informacijos tyrimas, duomenų rinkimas ir sugretinimas duomenų, ką mes surinkome iš įvykio vietos, iš orlaivio ir duomenų, kuriuos turėjome surinkę anksčiau.
Tyrėjai, komisija ir ekspertai, kurie renkasi ir iš kitų valstybių, pradės savo darbą. Tuomet matysime tuos rezultatus, kurie atitinka faktinę informaciją ir visą įvykių seką, kuri ir lėmė šią avariją“, – situaciją komentavo V.Vitkauskas.
Policijos generalinis komisaras Artūras Paulauskas nurodė, kad pirmadienį vėlai vakare buvo priimtas sprendimas pradėtą ikiteisminį tyrimą perduoti iš Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato į Kriminalinės policijos biuro rankas.
„Ikiteisminio tyrimo veiksmai yra tęsiami. Šiuo metu atnaujinti įvykio vietos apžiūros veiksmai, apie 20 kriminalistinių tyrimų ekspertų, pareigūnų šiuo metu vykdo įvykio vietos apžiūrą, vykdomas 3D įvykio vietos skenavimas, kaip tik yra suteiktas tam tikras langas pasikelti dronus ir dronais užfiksuoti visą įvykio vietą“, – teigė A.Paulauskas.
Įvykio vietos apžiūra turėtų užtrukti dar apie 2–3 dienas. Tuomet orlaivio liekanos bus išgabenamos iš įvykio vietos. Šiuo metu aktyviai ieškoma angaro, kur būtų galima patalpinti subyrėjusio lėktuvo detales, nes jų ateityje dar gali prireikti vykdant tyrimą.
„Tuo pačiu norėčiau pasinaudoti proga kreiptis į vilniečius: jeigu dar kažkas turi kažkokių vaizdo įrašų, kurie gali būti naudingi tyrimui, prašome pasidalinti su policija. Tai galima nesunkiai padaryti per e.Policija.lt portalą, tuos vaizdo įrašus įkelti ir jie taps prieinami policijos tyrėjams“, – prašymą išsakė policijos vadas.
Teisingumo ministerijos orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovas Laurynas Naujokaitis pranešė, kad prie Lietuvos ekspertų jau prisijungė vokiečiai, dar antradienį laukiama atvykstant Ispanijos bei JAV ekspertų.
Vadinamoji juodoji dėžė, anot ekspertų, dar nerasta, pirmiausia skenuojama įvykio vieta, o tik po to bus pereinama prie juodosios dėžės išiminėjimo ir jos deširfavimo.
Kiek truks nelaimės vietos apžiūra – neaišku
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis informavo, kad pirmadienį buvo apklausta jau ne mažiau kaip 19 liudytojų, surinkti ne mažiau kaip 12 įvykyje pirmiausiai atsiradusių pareigūnų tarnybinių pranešimų, atliktos įvykio vietos apžiūros.
„Vertinant paties įvykio faktines aplinkybes ir, akivaizdu, visuomenėje kilusį susidomėjimą, rezonansinį pobūdį, Generalinės prokuratūros vadovybės sprendimu buvo nutarta, kad tyrimą atliks Lietuvos kriminalinės policijos biuras – ten yra specializuoti padaliniai, turintys patirtį, dirbantys su panašaus pobūdžio nusikalstamomis veikomis“, – dėstė A.Urbelis.
Atsakyti į klausimą, kiek laiko dar truks įvykio vietos apžiūra, Generalinės prokuratūros atstovas kol kas negalėjo.
„Suprantama, kad ji truks tiek, kiek reikia. Po apžiūros rasti objektai turės būti saugiai pašalinti iš įvykio vietos, ir tam irgi bus reikalingi tam tikri pajėgumai. Naudodamasis proga galiu pasakyti, kad dirbant įvykio vietose paprastai būna ir įvairios žmogiškos klaidos, gal kažkas praleidžiama, kažko nerandama.
Nereikėtų daryti sensacijos, o kažkada kažkam kažką suradus ir identifikuojant su įvykiu, kviesčiau visada paskambinti į policiją, pranešti apie galimą radinį, pageidautina, pareigūnams, o ne žiniasklaidos atstovams“, – paragino A.Urbelis.
Jis atkreipė dėmesį ir į priešiškų Lietuvai valstybių žiniasklaidoje pasirodančius straipsnius apie šį incidentą.
„Kviesčiau jų netiražuoti, juos išsamiai patikrinti, remtis tik aiškia, patikima informacija, nes jau ir šiandien matome, kad nuo vakar dienos jau atsiradę visokie duomenys apie blyksnius ore ir nežinia apie ką“, – sakė Generalinės prokuratūros atstovas.
Pasiteiravus, ar turima duomenų, kad lėktuvo skridimo maršrute buvo ryšio sutrikimų, A.Urbelis tikino, kad tokių duomenų šiuo metu nėra.
„Turime informaciją iš navigacijos, turime vaizdo įrašus, ir girdėjote generalinio komisaro paaiškinimus, specialistų apie tai, kad incidentas įvyko leidžiantis. Pagrįstai iš tokios situacijos, tai yra, lėktuvas nenukrito nuo dangaus, nuo viršaus kažkur į apačią, akivaizdžiai tokia situacija indikuoja apie tai, kad gal priimančios kažkokios techninės galimybės buvo blogos, gal atsirado kokie trukdžiai orlaivyje dėl kažko, gal dėl nepriežiūros.
Bet tai yra pirminė prielaida, kuri leidžia suformuoti tyrimo kryptį, kurią reikia tirti. Tiriant šias aplinkybes gali būti nustatoma ir kitų nusikalstamų veikų požymių, ir tik tada galime kalbėti apie tyrimo eigą pagal kitas Baudžiamojo kodekso nuostatas“, – aiškino prokuroras.
Pasak jo, tiriant incidentą laukia didelis ir sudėtingas procesas – esą net ir mažų orlaivių avarijos buvo tiriamos labai ilgai, todėl prognozuoti, kiek užsitęs šis atvejis, sunku.
„Vien įvykio vietos apžiūra, daiktų surinkimas, daiktų apžiūra, identifikavimas, visi žinote, kad tai yra krovininis lėktuvas, skridęs su kroviniu, tai krovinių, siuntėjų identifikavimas, tai yra tarptautinis elementas. (...) Tai tikrai tyrimas bus pakankamai sudėtingas ir ilgas“, – tvirtino A.Urbelis.
Evakuotiems žmonėms siūlys persikelti į socialinius būstus
Pasak Vilniaus mero Valdo Benkunsko, dabar sprendžiama, kur laikinai gyvens nuo gaisro nukentėję gyventojai – jiems savivaldybė siūlys socialinius būstus. Meras priminė, kad pirmadienį gyventojai buvo saugiai perkelti į viešbutį, Raudonojo Kryžiaus savanoriai jiems nuolat tiekia ir karštą maistą.
„Šiandien planas yra susirinkti visus poreikius, asmenų duomenis ir pradėti kalbėti apie už kelių dienų, o galbūt kitą savaitę jų perkėlimą į socialinius būstus.
Mes pasiūlysime visiems persikelti į socialinius būstus tol, kol reikės, ir kol bus galima žmonėms grįžti į savo būstus, suprantant, kad dalis namo yra sugriauta, reikės atstatyti“, – tvirtino V.Benkunskas, pridūręs, kad namo gyventojai sulauks ir socialinių išmokų.
Anot jo, niekas iš namo gyventojų neturėjo draudimo.
Meras informavo, kad visas eismas įvykio vietoje jau atnaujintas, o nei miestas, nei šalia esantis oro uostas žalos nepatyrė.
„Tai šiuo atveju tikrai nelaimė baigėsi pozityviai ta prasme, kad mes neturime nei kažko atstatyti, nei didesnių kažkokių nuostolių, o toliau lauksime tyrimo rezultatų ir eigoje spręsime tuos dalykus, kuriuos priklauso padaryti miestui“, – kalbėjo V.Benkunskas.
Primename, kad netoli Vilniaus oro uosto ankstų pirmadienio rytą nukrito ir sudužo krovininis Vokietijos įmonės DHL lėktuvas. Pranešama, kad vienas įgulos narys žuvo, trys – sužeisti, o vieno jų būklė yra kritiškai sunki. Tarp sužeistų asmenų yra ir lietuvis.
Lėktuvas nukrito šalia gyvenamojo namo. Kilo didžiulis gaisras, kuris jau lokalizuotas. Per lėktuvo avariją Vilniuje žuvęs pilotas – Ispanijos pilietis. Sužalotas vienas Lietuvos, vienas Vokietijos ir vienas Ispanijos pilietis.
Iš pastatų greta nelaimės vietos viso buvo evakuota 13 žmonių. Jais toliau rūpinasi Vilniaus miesto savivaldybė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.