Artėjant 19 val. vakaro į Nepriklausomybės aikštę būrėsi aktyvistai, nešini įvairiais plakatais, vėliavomis, trispalvėmis. Protesto vietoje budi gausios policijos pareigūnų pajėgos.
Šįkart mitinge pasirodė ir premjeru oficialiai ketvirtadienį tapęs Gintautas Paluckas. Į Nepriklausomybės aikštę jis atvyko apie 19:30 val.
Apsuptas apsaugos, naujasis Vyriausybės vadovas prie scenos stebėjo protestuotojus. Anksčiau jis minėjo, kad su mitinge dalyvaujančiais žmonėmis pasikalbės, atsakys į juos dominančius klausimus.
Labiausiai minia įsiaudrino ant scenos užlipus analitikui Mariui Laurinavičiui. Jis pareiškė, kad „šiuo metu valdančiojoje koalicijoje mes turime Kremlių“.
„Deja, situacija yra tokia, ir aš tą galiu pasakyti tiesiai į akis mūsų paskirtajam premjerui Paluckui. Jeigu jūs prisimenate, Lietuvoje buvo labai populiarus ir teisingas testas – kieno yra Krymas? Šiuo atveju, deja, klausti nebereikia. Ponas Žemaitaitis į šį klausimą yra labai aiškiai ir tiesiai atsakęs 2014 metais.
Jis yra pasakęs, kad Krymo referenfumas yra teisėtas ir teisingas. Maža to, ponas Žemaitaitis buvo sulyginęs Krymo referendumą su mūsų Kovo 11-ąja. Krymo referendumą jis sulygino su mūsų nepriklausomybe“, – priminė analitikas.
Po šių žodžių susirinkusi minia pradėjo švilpti ir šūksniais reikšti pasipiktinimą, vis skandavo „Gėda!“.
„Ponas Paluckas, deja, ir tą tikrai galiu pagrįsti, yra pats prorusiškiausias ir pats prokiniškiausias Lietuvos politikas iš tų, kurių negalima pavadinti Kremliaus projektais. Bent jau iki šiol nebuvo galima“, – atsisukęs į G.Palucką rėžė M.Laurinavičius.
Analitikas atkreipė dėmesį, kad anksčiau G.Paluckas ne kartą buvo pasisakęs prieš Lietuvos gynybos stiprinimą, paramą Ukrainai, agitavo už elektros pirkimą iš Astravo atominės elektrinės.
Žmonės vėl šaukė „Gėda!“, o naujasis premjeras tik nejaukiai šypsojosi.
„Antisemitizmas jau yra, nes vienas iš šios koalicijos lyderių mano, kad menkinti mūsų draugų, bendrapiliečių orumą yra ne tik normalu, bet ir gintina, ir jis mano, kad jis turi teisę būti antisemitu Lietuvoje“, – nuo scenos kalbėjo ir Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.
Po šių jos žodžių publika ir toliau skandavo „Gėda!“.
„Dėl to aš noriu pasakyti ir paskelbti tylos minutę, bet ta tylos minutė turi būti pikta – mūsų antisemitizmui, nes su mumis, tikiu, kad jis mirs ir jis pasibaigs anksčiau ar vėliau“, – tvirtino J.Juškaitė.
Galiausiai pasisakė ir pats G.Paluckas
Galiausiai į minią kreipėsi ir pats G.Paluckas, aštrios kritikos ramiai klausęs šalia scenos. Renginio organizatorius paprašė G.Palucką pasitikti visiška tyla ir įteikė premjerui dovaną – nuvytusias rožes. Pasak mitingo organizatoriaus, tai – sulaužytų pažadų ir bevystančios koalicijos simbolis.
Taip pat premjerui įteiktas dokumentas su reikalavimu nutraukti koalicijos sutartį su „Nemuno aušra“.
„Aš žinau, kad jūs norite tarti žodį, bet, kadangi jūs mums pamelavote daugybę kartų, tai ir aš jums pamelavau, ir jūs kalbėti šiandien negausite. Nors ne, kadangi valdžia nesugeba mums parodyti pavyzdžio, parodykime pavyzdį valdžiai – visgi duosime Gintautui pasisakyti“, – leidimą davė mitingo organizatorius.
Nors stovėdamas prie scenos ir prisiklausė jam skirtų nemalonių epitetų, G.Paluckas miniai padėkojo.
„Šios bibliotekos laiptai ištvėrė ne vieną protestą, ne vieną mitingą, ir tikrai tikiu, kad ištvers dar ne vieną. Todėl, kad Lietuvoje demokratija yra stipri, Lietuvoje pilietinė visuomenė yra stipri, ir aš esu pasiruošęs šią demokratiją ginti. Todėl, kad tokią daviau priesaiką.
Mieli protestuotojai, noriu jums padėkoti už gražią protesto kultūrą. Prie Seimo vyko ne vienas protestas – dužo langai, skriejo akmenys į pareigūnus, ir tikrai nuoširdžiai dėkoju ir už teatralizuotas akcijas, ir už karštus pasisakymus, ir už griežtus epitetus mano atžvilgiu“, – kalbėjo G.Paluckas.
Premjeras apgailestavo, kad „paskubėjo su išvadomis“ dėl pirmojo mitingo, vykusio prieš savaitę.
„Ir šiandien matau ne vieną politinį pažįstamą veidą, tačiau girdėdamas jūsų kalbas, girdėdamas tą nerimą, kuriuo jūs dalinatės, galiu sąžiningai pasakyti, kad neginčijate rinkimų rezultatų“, – tvirtino G.Paluckas.
Vyriausybės vadovas atkreipė dėmesį, kad medaus mėnesio naujajai valdžiai nebus, bet darbais ji vis tiek bandys gauti visuomenės pasitikėjimą.
„Šiandien, gerbdamas išdėstytus argumentus ir poziciją, noriu paprašyti neprarasti vilties, jog naujoji koalicija ir naujoji Vyriausybė gebės atliepti ir jūsų nerimą dėl valstybės saugumo, dėl valstybės gynybos, viešųjų paslaugų teikimo.
Suprantu, kad naujajai Vyriausybei medaus mėnesio nebus, 30 ar 100 dienų ne kritikos nebus. Ir šiandien mane pasitinkate su labai rimtu krikštu, dėl to aš galiu jums tik padėkoti“, – tęsė G.Paluckas.
Visgi premjero kalbą minia ir vėl nušvilpė, skanduodama „Gėda!“.
Po minios parodyto pykčio mitingo organizatorius protestuotojų G.Palucko akivaizdoje paprašė įsijungti savo telefonų žibintuvėlius.
„Gintautai, aš noriu jums parodyti, kad jūs dar sykį gerai įsižiūrėtumėte – jūs į koaliciją atsivedėte tamsą. Čia yra šviesa. Dar sykį – gerai gerai pagalvokite, ar jūs tuos žmones atsivedėte“, – paragino jis.
Vėliau žurnalistų paklaustas, kokia bus jo kadencijos pabaiga, jeigu pradžią jau lydi protestai, G.Paluckas atsakė trumpai: „Tikiuosi, su plojimais“.
Paaiškino, kodėl protestuoja
Jau antrą kartą prie Seimo protestuoti atėjęs vilnietis Ugnius kiek anksčiau teigė besiviliantis pikete išvysti ir naująjį premjerą. Anot jo, politiko pasirodymas susirinkusiųjų būryje signalizuotų, jog protestuotojų balsas yra girdimas.
„Manau, kad yra atkreiptas dėmesys – kas ir yra pagrindinis protesto tikslas. Kad mes vis tik nestovėsime ir netylėsime“, – Eltai sakė vilnietis Ugnius.
„Ar yra vilties (pasiekti protesto tikslus) – taip. Tačiau tai priklausys nuo mūsų visų, visuomenės ir to, kaip mes būsime patenkinti priimamais sprendimais“, – pridūrė jis, klausiamas, ar tiki, jog protestas gali pasiekti savo tikslų.
Tuo metu vilnietė Aistė netiki, kad naujojo Vyriausybės vadovo žodžiai galėtų kaip nors nuraminti protesto aktyvistus.
„Kažkaip neįsivaizduoju, ką jis galėtų pasakyti, kas nuramintų. Manau, bus pilstymas iš tuščio į kiaurą – kad atėjau, nes praeitą kartą bijojau, bet šį kartą jau reikia“, – sakė mergina, pridurdama, jog piketavo prie Seimo ir prieš savaitę.
„Tikiuosi pokyčio. Kad valdžia sureaguotų. Tikriausiai nereikėtų tikėtis, kad koalicija pasikeis ar jos sudėtis pasikeis. Bet bent jau norisi parodyti, kad mes esame prieš šią valdžią. Ir kad jie tą puikiai žinotų“, – akcentavo vilnietė Aistė.
Taip pat iš sostinės kilusi Gražina tvirtino, kad atėjo jau į antrąjį protestą, nes naujosios valdančiosios koalicijos sudėtis jai kelia nerimą.
„Atėjau todėl, kad skauda. Todėl, kad rūpi. Todėl, kad aš nesu amorali. Man nepatinka, kai amoralumas yra iškeliamas į viršų ir mėginama pateisinti tą amoralumą. Suprantu, žmonės klysta, bet žmonės negali įsikibę laikytis savo klaidos ir mėginti kvailinti kitus“, – kalbėjo vilnietė.
„Žinote, mes jau nesitikime nieko iš tų skambių žodžių“, – pridūrė ji, klausiama, ką tikisi išgirsti iš į piketą žadėjusio ateiti premjero G.Palucko.
Tuo metu iš Elektrėnų į Vilnių važiavęs Jonas tikisi būti išgirstas naujojo Seimo.
„Atėjau išreikšti nepasitenkinimo esama padėtimi. Pasakyti, kad vietos antisemitizmui Lietuvoje nėra. Kad iš esmės diskriminacijai prie bet kokią žmonių grupę vietos Lietuvoje būti negali. Tai, kas įvyko – kad į valdančiąją koaliciją pateko ir „Nemuno aušra“ – liudija tai, kad socialdemokratams svarbiau valdžios troškulys nei jų pažadai, nei jų vertybės“, – apgailestavo Jonas iš Elektrėnų.
Pirmojo protesto metu susirinkusieji kreipėsi į naująjį Seimo pirmininką Saulių Skvernelį bei tuomet dar tik kandidatą į premjerus G.Palucką, tačiau nei vienas iš jų su protestuotojais susitikti neatvyko.
Be to, pastarasis tikino, kad tiesiog nepalaiko protesto idėjos. Vis dėlto, naujasis Vyriausybės vadovas antrą kartą rengiamame proteste jau sako dalyvausiantis.
Tiesa, šįkart protestuojai ketina kreiptis ne tik parlamento bei Ministrų kabineto vadovus, bet ir į prezidentą. Anot organizatorių, šalies vadovo ketinama prašyti pasinaudoti visuomenėje turimu autoritetu ir užkirsti kelią tolimesnei tokios sudėties koalicijos veiklai.
Nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R.Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Šis sprendimas sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV bei žydų bendruomenių.
Pernai R.Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse.
Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.