Lietuva turi naują premjerą: G. Paluckas išlaikė Seimo egzaminą

2024 m. lapkričio 21 d. 10:11
Atnaujinta
Lietuva turi naują premjerą – Seimo nariai ketvirtadienį po ilgų diskusijų delegavo Vyriausybės vairą socialdemokratui Gintautui Paluckui.
Daugiau nuotraukų (15)
Už jo kandidatūrą balsavo 88 parlamentarai, prieš – 34, susilaikė 6 Seimo nariai.
Tarp susilaikusių – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovai Ignas Vėgėlė, Rimas Jonas Jankūnas, Ligita Girskienė, Aušrinė Norkienė ir Bronis Ropė, o Valius Ąžuolas, Eimantas Kirkutis ir Dainius Gaižauskas balsavime nedalyvavo.
Palaikymo G.Palucko kandidatūrai neišreiškė ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) nariai, balsavime nedalyvavę. Nacionalinio susivienijimo nariai Vytautas Sinica ir Martynas Katelynas taip pat nusprendė balsavime dėl G.Palucko nedalyvauti.
Po balsavimo G.Paluckas Prezidentūroje susitiks su šalies vadovu Gitanu Nausėda – jam žada pateikti visas būsimų ministrų kandidatūras.
Naujasis ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo turės pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtintą Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą.
„Šiuo metu ant paties pečių gula milžiniška atsakomybė. Kaip seksis dirbti jums ir Vyriausybei pajus kiekvienas šalies gyventojas – tiek esantis čia, tiek gyvenantis bet kuriame Lietuvos taške“, – sveikindamas naująjį premjerą žodį iš Seimo tribūnos tarė prieš kelias dienas parlamento vadovu tapęs Saulius Skvernelis.
Jis palinkėjo G.Paluckui nesivelti „į karus, į kuriuos bandoma mus įsukti, o koncentruotis į darbus, kurių laukia kiekvienas Lietuvos žmogus“.
„Kaip buvęs ministras pirmininkas linkiu išlaikyti orumą, šaltą protą, ramybę, kurią demonstravote visos procedūros metu. Palinkėsiu sveikatos, atsirinkti, kas yra tikras draugas, kas – apsimetėlis. Turėti tvirtą atramą iš mūsų visų, pirmiausia, iš savo šeimos ir artimųjų. Jie yra svarbiausi“, – įteikdamas gėlių puokštę kalbėjo S.Skvernelis.
E.Gentvilas: jei saviškių neužčiaupiate, opozicija netylės
Prieš galutinį G.Palucko žodį Seimo plenarinių posėdžių salėje parlamentarai galėjo išsakyti savo motyvus. Tik po jų kandidatas į Vyriausybės vadovo kėdę stojo į tribūną.
Liberalas Eugenijus Gentvilas tvirtino, kad dalykine prasme G.Paluckas yra pasirengęs premjero pareigoms, ir gali būti, kad jis su šiomis pareigomis susitvarkys. Bet dabar esą matome „naujas jo spalvas“.
„Remigijus Motuzas, socialdemokratų frakcijos seniūnas, pristatydamas sako, kad G.Paluckas yra gerai mums pažįstamas politikas. Atrodė taip, bet dabar pradedame matyti kitas G.Palucko spalvas – tai yra pažadai, į kuriuos paskui nusivalomos kojos.
Turiu omenyje, kad G.Paluckas be jokios abejonės aktyviai bendradarbiavo kuriant apgavystę, kaip apgauti tautą su V.Blinkevičiūte, o paskui pačiam užimti jos vietą, ją paliekant dirbti Briuselyje“, – aiškino E.Gentvilas.
Taip pat, pridūrė liberalas, G.Paluckas aktyviai dalyvavo ir pažadų formulavime, kad socialdemokratai tikrai nedirbs su „Nemuno aušra“.
„Jeigu jūs stebitės, kad aš kritikuoju G.Palucką dėl tų neištesėtų pažadų, pasižiūrėkite, ką sako socialdemokratų garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis, ką pasakė ir toliau pažadėjo pusę metų nebekalbėti socialdemokratų vicepirmininkas Liutauras Gudžinskas.
Tai jeigu jūs saviškiams neužčiaupiate burnų, tai patikėkite, opozicija tikrai netylės ir kalbės apie tuos pažadus, kurių G.Paluckas ir kiti socialdemokratai neištesėjo“, – pažadėjo E.Gentvilas.
Ilgametė socialdemokratė Birutė Vėsaitė savo ruožtu tvirtino, kad G.Palucką pažįsta ne vieną dešimtmetį, todėl jo tinkamumu būti Vyriausybės vadovu neabejoja.
„Užaugo dinamiškas, charizmatiškas lyderis, pasižymintis gera sveikata, kas labai svarbu šalies premjerui. Dėl Gintauto profesionalumo turbūt niekas neabejoja, netgi kalbėję opozicionieriai.
Jis puikiai susidoros su šiomis pareigomis – nesvarbu, kad galbūt kažkada jaunystėje buvo paklydimų, bet pasakykite, kurie iš mūsų nėra klydę? (...) Visi esam gavę per galvas“, – svarstė B.Vėsaitė.
Ž.Pavilionis: spjauname į akis savo draugams
Žygimantas Pavilionis nurodė kalbėsiantis ne kaip partijos atstovas, bet kaip pilietis, žmogus ir buvęs diplomatas, o taip pat teigė kalbėsiantis Vokietijos, Lenkijos ir Amerikos vardu.
„Pradėsiu nuo Vokietijos. Bent keturios Vokietijos partijos bus įžeistos šios dienos sprendimo, neskaičiuoju AfD. Kodėl? Nes jos patikėjo Lietuvos lyderyste ir čia, Lietuvoje, kuria pirmą savo pokarinėje istorijoje brigadą, kuri bus skirta ne tik mums apginti, bet ir įrodyti, kad Vokietija, kaip šalis, gali apginti Europą, gali atkurti savo karinę galią, kurios labai gali prireikti, jeigu pokyčiai Vašingtone bus ne tokie, kaip mes ar ukrainiečiai norime.
Mes spjauname į akis savo draugams, kurie bando, eksperimentuoja savo lyderystę čia, Lietuvoje. Taip galvoja daugybė vokiečių, kurie negali taip viešai, kaip aš šiandien, išsakyti savo minčių dėl įvairių minčių“, – kalbėjo Ž.Pavilionis.
Tuo metu Lenkiją, tęsė Ž.Pavilionis, Holokaustas palietė dar giliau negu mus.
„Lenkija tampa pagrindine karine galia mūsų regione. Jeigu, broliai ir seserys, mums bus blogai, lenkai mus gelbės. Šiuo metu mes labai rimtai paliečiame ir jų jausmus“, – tikino konservatorius. Tuo metu sprendimas priimti „Nemuno aušrą“ į valdančiąją koaliciją, anot jo, kirs ir santykiams su Amerika.
„Aš ten dirbau penkerius metus. Patikėkite – pirmus trejus ar ketverius metus turėjau aiškinti Baltuosiuose rūmuose apie tai, kiek Lietuvoje yra išžūdyta žydų, kas juos žudė, kodėl. Ir tada, kai įvyko invazija į Krymą, Baltieji rūmai išgirdo mus.
Ar jūs galvojate, kiek mums reikės laiko išaiškinti grėsmes, kurios kyla mūsų valstybėje, nes vietoje to turėsime aiškinti apie grėsmes, kurias patys sukūrėme, priimdami į Vyriausybę antisemitinę partiją ir jo lyderį“, – kalbėjo Ž.Pavilionis.
„Šiandien, mielieji socialdemokratai, manau, darote labai rimtą partinę klaidą. (...) Lietuva daro klaidą“, – pridūrė jis.
R.Žemaitaitis: turėkite savigarbos pralaimėti rinkimus
Savo ruožtu „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, palaikydamas G.Palucko kandidatūrą, išplūdo konservatorius ir liberalus.
„Šiandien girdžiu tribūnoje postringaujančius dešiniuosius, kokia ši koalicija nešvari ir negraži. Taip jau gyvenime atsitinka, kad konservatoriai ketverius metus dirbo su nuteista partija stambaus kyšininkavimo byloje, įstatymų prekyboje ir pinigų gryninimo byloje. Ir dabar centro kairės koalicijos jėgoms reiškia pretenzijas, kad kažkas negerai“, – piktinosi R.Žemaitaitis.
Politikas kalbėjo, kad opozicijos jėgos, net neleidusios G.Paluckui išdirbti 100 dienų, jau kvestionuoja, koks jis bus ir kaip jis dirbs, jau jį kritikuoja.
„Mielieji konservatoriai ir liberalai, jūs jau savo tikrą veidą parodėte lapkričio 14 dieną, kai Seimo nariui R.Žemaitaičiui duodant priesaiką jūs visi pakilote ir išėjote iš Kovo 11-osios salės.
Nepagarbą parodėte ne man, o šiai institucijai, žmonėms, virš pusei milijono gyventojų, kurie nusprendė, kad atėjo laikas permainoms Lietuvai. Susitaikykite, mielieji, pradėkite gerbti išrinktą valdžią“, – ragino R.Žemaitaitis.
„Mielieji mano, turėkite savigarbos pralaimėti rinkimus, ir turėkite pagarbos nugalėtojams suteikti valdžią ir parodyti, ką jie dirba. Po 100 dienų pažiūrėsime, ko ši nauja koalicija yra verta“, – pridūrė jis.
Dėkojo už „demokratijos šventę“ ir atsakė dėl Kinijos
Į parlamento kolegas netrukus kreipėsi ir pats kandidatas į premjerus. G.Paluckas pirmiausia padėkojo už susitikimus su frakcijomis, kurių metu atsirado galimybė aptarti svarbiausius klausimus.
„Lygiai taip pat dėkoju ir už tam tikrą demokratijos šventę kai kuriose frakcijose, kur, mano įsitikinimu, tiesa buvo šiek tiek ištempta, prielaidos buvo per tirštos, spalvos, kuriomis tapomos vienos ar kitos partijos ar vieni ar kiti įvykiai, buvo šiek tik per ryškios.
Mano įsitikinimu, mūsų diskusijų metu vis dar aidėjo tam tikri mūsų rinkiminiai mūšiai, ir nuoširdžiai tikiuosi, kad visai netrukus tų mūšių aidai nutils ir mes pereisime prie dalykinės darbotvarkės ir tų klausimų, kurie yra svarbiausi Lietuvos visuomenei“, – kalbėjo G.Paluckas.
Jis tikino besididžiuojantis tuo, kad nuomonių įvairovė ir diskusijų kultūra jo partijoje yra „ne butaforinė“ ar parodinė.
„Didžiuojuosi, jog galime kalbėti atvirai, ketiname tai daryti ir ateityje“, – į kai kurias išgirstas replikas sureagavo kandidatas į premjerus.
Netrukus po jo žodžių parlamento kolegos galėjo G.Paluckui užduoti klausimų. Kai kurie iš jų buvo ir labai aštrūs. Konservatorei Daivai Ulbinaitei vis dar buvo neaišku, kaip G.Paluckas suvokia geopolitinius procesus ir grėsmių nacionaliniam saugumui paveikslą.
Pasak D.Ulbinaitės, G.Paluckas jau pripažino, kad jo ankstesnis požiūris į Rusiją buvo klaida, todėl tikėjosi, kad šalies ministras pirmininkas šią šalį jau matys kaip grėsmę.
„Bet taip ir neatsakėte, kokias dar matote pagrindines grėsmes nacionaliniam saugumui po Rusijos“, – sakė D.Ulbinaitė.
„Šalies grėsmių nacionaliniam saugumui strategija yra priimtas teisės aktas, galiojantis ir taikomas visoms valdžios grandims ir institucijoms. Todėl mėginti šiandien ir selektyviai išsirinkti kelias patinkančias ar akcentuojamas nacionalines grėsmes būtų neigimas paties teisės akto prasmės ir reikšmės“, – atsakė G.Paluckas.
Jis teigė suprantantis, kokio klausimo D.Ulbinaitė iš tiesų jo nori paklausti.
„Ką jūs galvojate apie Kiniją? Jūs turbūt tai norite pasakyti. Ji yra įvardinta kaip nacionalinė grėsmė mūsų saugumui, ir iš ten jos niekas neišbrauks“, – tvirtino G.Paluckas.
E.Gentvilas taip pat sureagavo į Aido Gedvilo komentarą, esą opozicijos priekaištai dėl „Nemuno aušros“ koalicijoje yra tik pigus politizavimas.
„Bandau įsivaizduoti premjerą G.Palucką, kuris susitiks su Vokietijos kancleriu O.Scholzu, socialdemokratu, tas paklaus apie antisemitą jūsų politinėje daugumoje, ir Gintautas sakys „Olafai, ką čia pigiai politizuoji – nustok“.
Linkiu, kad tų klausimų nebūtų, bet deja, to pigaus politikavimo teks girdėti ir iš demokratinių valstybių, mūsų partnerių valstybių, vadovybės“, – įspėjo liberalas.
Praėjusį pirmadienį, negailėjęs kritikos LSDP sprendimui formuoti valdančiąją daugumą su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“, prezidentas G.Nausėda pabrėžė, kad G.Paluckas turės atsakyti į kylančius klausimus, susijusius su jo praeitimi ir buvusiu teistumu.
2012 m. Lietuvos aukščiausiasis teismas buvo konstatavęs, kad G.Paluckas, eidamas Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, piktnaudžiavo tarnyba. Politiko teistumas jau yra išnykęs.
Kadenciją baigianti ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę grąžino įgaliojimus prezidentui. Šis savo ruožtu pavedė Ministrų kabinetui laikinai eiti pareigas tol, kol bus paskirta naujoji Vyriausybė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.