„Kitų metų sausio, vasario mėnesį planuojamas LVŽS rinkiminis suvažiavimas. Sąjungos nariai turės nuspręsti, kas toliau vadovaus sąjungai. Klostosi situacija, kada galime pasimokyti iš nesėkmių, o jos turi tapti galimybėmis sustiprinti LVŽS pozicijas ateityje. Galvoju, jog pajėgčiau vadovauti LVŽS tame kelyje, jei sąjungos suvažiavime sulaukčiau palaikymo.Tuo pačiu esu pasiruošęs garbingai pasitraukti, jei dauguma sąjungos narių pasirinks kitą lyderį“, – rašė R. Karbauskis, valstiečiams skirtame laiške, kurį pirmasis pacitavo naujienų portalas delfi.lt.
„Koks bebūtų LVŽS suvažiavimo sprendimas, siūlyčiau nedelsti priimant svarbius sąjungai sprendimus. Pirmiausiai iš sąjungos pašalinti tuos, kurie po rinkimų suspendavo savo narystę LVŽS ir dabar ieško naudos kitų partijų aplinkoje, o neradus tokios, susigrąžintų narystę LVŽS. Tai nepriimtina situacija kitų LVŽS narių atžvilgiu ir trukdytų stiprinti sąjungos skyrius artėjant savivaldos rinkimams“, – teigė politikas.
Be to, toliau laiške rašė R. Karbauskis, opozicijoje likę ir su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovais jungtinę frakciją sudarę valstiečiai turėtų tęsti tradiciją ir sudaryti partijos šešėlinę Vyriausybę.
„Siūlau dar iki Naujųjų metų patvirtinti LVŽS Šešėlinės Vyriausybės sudėtį, kad, artėjant sąjungos suvažiavimui, ji parengtų alternatyvią Vyriausybės programą, kuri Lietuvos žmonėms parodytų, kaip valstybės reikalus tvarkytų LVŽS vyriausybė“, – sakė jis laiške.
Pripažino, kad bendradarbiavimas su I. Vėgėle nepasiteisino
Partiečiams skirtame laiške R. Karbauskis pripažino, kad bendradarbiavimas su I. Vėgėle ir jo komanda nebuvo pats geriausias sprendimas.
„Mūsų sąjungos rezultatai juose (rinkimuose – ELTA) buvo skirtingi. Galima konstatuoti, jog mano pasiūlyta strategija, remiant Igno Vėgėlės kandidatūrą prezidento rinkimuose, o vėliau jungtinio sąrašo sudarymas Seimo rinkimuose, nepasiteisino. Ypatingai tai akivaizdu Seimo rinkimuose, kuriuose mano tikėjimas, jog Igno komandos dalyvavimas padidins rinkėjų skaičių, visiškai nepasiteisino. Už LVŽS kandidatus balsavo 9,4 proc., kai už sąrašą tik 7,02 proc.“, – rašė R. Karbauskis, pripažindamas, jog įtakos valstiečių rezultatams turėjo ir socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės netesėti pažadai dėl vadovavimo Vyriausybei.
„Jei kandidatu į premjerus būtų įvardintas G. Paluckas, rinkimų rezultatai būtų kitokie, gerokai palankesni LVŽS“, – sakė politikas.
Kita vertus, R. Karbauskis sugebėjo ir šį kartą įžvelgti šviesiąją valstiečiams ne itin gerai susiklosčiusių rinkimų pusę. Pasak LVŽS pirmininko, būtent jo pastangų dėka į valdančiąją koaliciją nepateko Liberalų sąjūdis. Be to, tęsė jis, opozicijoje likę valstiečiai turės galimybę sustiprėti, kai klaidas darys socialdemokratai.
„Artėjančių savivaldos rinkimų perspektyvoje LVŽS gali pasinaudoti socialdemokratų problemomis nacionalinėje politikoje ir sustiprinti savo pozicijas, kaip tai padarė konservatorių sąskaita praėjusiuose savivaldos rinkimuose“, – teigė jis.
Neigia, kad į valdančiąją koaliciją nepateko dėl toksiškų santykių su S. Skverneliu
Laiške partiečiams R. Karbauskis neigė viešojoje erdvėje paplitusią nuostatą, kad valstiečiai į valdančiąją koaliciją nepakviesti dėl toksiškų jo ir „Vardan Lietuvos“ lyderio Sauliaus Skvernelio santykių.
„Visos kalbos apie mano ir S. Skvernelio santykius ir tai, jog tai trukdė sudaryti koaliciją, yra nesąmonė. S. Skverneliui reikėjo tokio partnerio koalicijoje, kuris paklustų jo valiai ir socialdemokratai nebeturėtų jokio pasirinkimo. Akivaizdu, jog LVŽS tokiuose sandoriuose nedalyvautų. R. Žemaitaitis tam tiko idealiai, o tai geriausiai patvirtina situacija, kada „Nemuno aušrai“ pasiūlytas Seimo pirmininko postas buvo „geranoriškai“ perduotas S. Skverneliui“, – partijos nariams situaciją aiškino R. Karbauskis.
ELTA primena, kad 8 mandatus Seimo rinkimuose iškovojusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nutarė dirbti išvien su 3 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovais. Partijos suformavo Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakciją, kuri dirbs Seimo opozicijoje.
Tiesa, po rinkimų valstiečiai buvo projektuojami į koalicijos gretas – socialdemokratai konsultavosi su LVŽS dėl galimo bendro darbo. Visgi, galiausiai valstiečių atstovai į valdančiąją daugumą nebuvo pakviesti.