G. Nausėda pateikė G. Palucko kandidatūrą: prezidento kalboje slypėjo ne viena žinutė

2024 m. lapkričio 19 d. 11:08
Seime prasidėjo svarbiausias socialdemokrato Gintauto Palucko egzaminas. Į parlamento rūmus antradienį atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda pateikė politiko kandidatūrą į ministrus pirmininkus. Dėl jos parlamentarai turės balsuoti ketvirtadienį.
Daugiau nuotraukų (55)
Posėdžių salėje prie tribūnos stojęs šalies vadovas kalbėjo apie penkias minutes. Gerokai ilgiau, nei liepą, kai G.Nausėda turėjo pristatyti Vyriausybės įgaliojimus grąžinusios premjerės Ingridos Šimonytės kandidatūrą. Tuomet prezidento pasisakymas netruko nė 20 sekundžių.
Tiesa, ir G.Palucko kandidatūros pristatymas buvo ganėtinai techninis, apie patį kandidatą kalbėta labai mažai, daugiau akcentuoti darbai, kuriuos turės nudirbti naujoji Vyriausybė.
Nors dar prieš rinkimus socialdemokratai ir Prezidentūra neslėpė šiltų jausmų vieni kitiems, medaus mėnuo baigėsi greitai – G.Nausėda ragino G.Palucką į koaliciją nepriimti Remigijaus Žemaitaičio partijos, tačiau šis nesutiko.
„Gerbiami Seimo nariai, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir atsižvelgdamas į trijų politinių partijų išreikštą valią sudaryti valdančiąją koaliciją, teikiu G.Palucko kandidatūrą į Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko pareigas“, – į Seimo narius kreipėsi G.Nausėda.
Prezidentas pirmiausia atkreipė dėmesį, kad aktualiausias šių dienų klausimas – Lietuvos ir visos Europos saugumas.
„Privalome toliau remti Ukrainą, užtikrinti įsipareigojimus partneriams ir stiprinti savo ginkluotąsias pajėgas. Būsimai Vyriausybei teks greitai, tiksliai ir kokybiškai įgyvendinti pasiektus susitarimus, taip pat tinkamai ir laiku aprūpinti mūsų karius. Gynybos finansavimo didinimas šiandien nebėra diskusijų klausimas. Tai konkreti užduotis būsimai Vyriausybei ir valdančiajai daugumai.
Mūsų šalies taip pat laukia išskirtinė atsakomybė – pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai. Lietuvos lyderystė gali lemti pasaulinės reikšmės strateginius sprendimus. Turime galimybę būti dar geriau girdimi visoje Europoje ir už jos ribų“, – kalbėjo jis.
Šalies vadovas taip pat pabrėžė, kad Lietuvos saugumas – tai stipri ekonomika bei stiprūs žmonės.
„Nors laukiame tolesnio veržlaus augimo, ši prielaida gali ir nepasitvirtinti. Todėl būsimai Vyriausybei teks užduotis ryžtingai įgyvendinti teisingesnę mokesčių politiką, užtikrinti geresnę finansavimo prieigą verslui, plėsti eksporto rinkas, skatinti investicijas. Dar vienos „Teltonikos“ istorijos tiesiog neturi ir negali būti. Reikės išjudinti ir smarkiai atsiliekančias nuo grafiko Europos Sąjungos investicijas“, – įspėjo G.Nausėda.
„Toliau augant ekonomikai, augs ir valstybės finansai, didės žmonių pajamos. Tačiau vien to neužtenka. Privalome jau dabar reaguoti į demografinius pokyčius. Būsimai Vyriausybei teks kurti modernią šeimų stiprinimo politiką, gerinti senjorų padėtį, užtikrinti kontroliuojamą migraciją, o kovai su atskirtimi naudoti visą turimą priemonių arsenalą“, – pridūrė jis.
Prezidentas, be kita ko, žvilgsnį kreipė į daug rūpesčių keliančias sveikatos paslaugas.
„Didelės eilės ir atstumai iki sveikatos priežiūros įstaigų, gydytojų trūkumas, mažai prieinami inovatyvūs vaistai, silpna prevencija. Oficialios deklaracijos, kad Lietuvoje sveikatos apsauga nemokama, vis labiau prasilenkia su realybe. Būtini skubūs pokyčiai“, – ragino jis.
G.Nausėda taip pat užsiminė ir apie švietimo, ir šalies infrastruktūros būklę.
„Nei mokytojų, nei mokinių ir jų tėvų netenkina dabartinė švietimo būklė. Būsimai Vyriausybei teks uždavinys atkurti švietimo bendruomenės ir visuomenės pasitikėjimą. Bus reikalingi gerai parengti, pamatuoti ir į švietimo kokybę bei regionų skirtumus orientuoti sprendimai.
Ypatingą dėmesį teks skirti ir prastėjančiai šalies infrastruktūros būklei. Būsima Vyriausybė turės ryžtingai spręsti Lietuvos kelių, tiltų ir kitos infrastruktūros problemą. Ir toliau būtina išlaikyti strateginę energetikos nepriklausomumo kryptį. Žalumas ir tvarumas turi išlikti Lietuvos energetikos, susisiekimo, aplinkos apsaugos ir žemės ūkio politikos ašimi.
Galiausiai kviečiu stiprinti mūsų regionus. Siekiant tolygios jų plėtros ir vienodo paslaugų bei gyvenimo lygio, Lietuvai reikalinga bendra, koordinuota ir aiškia atsakomybe grįsta nacionalinė regioninė politika“, – teigė šalies vadovas.
Prezidentas baigė savo pasisakymą išreikšdamas pasitikėjimą G.Palucku ir būsima jo komanda.
„Gerbiamieji, Lietuvos saugumas priklauso nuo stiprių valdžios institucijų. Mūsų valstybei reikia stiprios Vyriausybės. Nors iššūkių laukia išties nemažai, tikiu, kad G.Palucko motyvacija, jo patirtis ir ministrų komanda, kuri bus suformuota, leis su pagarba išgirsti visus Lietuvos žmones, o jų problemas pripažinti ir atliepti.
Tikiu konstruktyviu ir dialogu grįstu darbu. To nuoširdžiai ir linkiu mums visiems“, – palinkėjo G.Nausėda.
Iškart po G.Nausėdos prie tribūnos stos pats G.Paluckas, kuris prisistatys parlamentarams ir atsakys į jų klausimus. Vėliau kandidatūrą svarstys atskiros Seimo frakcijos – planuojami jų susitikimai su socialdemokratu.
Galutinį sprendimą dėl G.Palucko kandidatūros Seimas planuoja priimti ketvirtadienį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.