Valdantieji žada stringančiu „Teltonikos“ projektu domėtis ir Seime: kels klausimus komitetuose ir komisijose

2024 m. lapkričio 18 d. 11:07
Augustė Lyberytė
Praėjusį penktadienį „Teltonika“ grupės vadovui Arvydui Paukščiui pranešus apie stabdomas milijardines investicijas į technologijų parko statybas Liepkalnyje, naujosios valdančiosios daugumos atstovai neabejoja – susiklosčiusia situacija turėtų pasidomėti ir Seimas.
Daugiau nuotraukų (1)
Parlamentarai svarsto, jog klausimus dėl stringančių 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybų galėtų nagrinėti ne tik Ekonomikos komitetas bei Energetikos ir darnios plėtros komisija, bet ir Antikorupcijos komisija.
„Išties situacija yra labai apmaudi, nes, vis dėlto, tai yra investicijos, kuriančios milžinišką pridėtinę vertę tiek darbo vietomis, tiek plačiomis technologijomis, tiek, aišku, galimomis pajamomis į valstybės biudžetą“, – Eltai sakė Seimo vicepirmininkė Agnė Širinskienė.
„Aš girdėjau tuos visus pareiškimus. Ir išties paties Paukščio pasakymai kelia labai daug klausimų – kad Vyriausybės bendravimo maniera keitėsi po to, kai jis parėmė prezidento rinkimų kampaniją. Antra vertus, klausimų kelia ir pats Vyriausybės elgesys, nes Vyriausybė visuomet deklaravo labai aiškų prioritetą“, – teigė „Nemuno aušros“ narė.
Parlamento vicepirmininkė mano, kad A. Paukščio pasisakymai dėl neva po prezidento rinkimų pasikeitusios atsakingų institucijų komunikacijos su „Teltonika“ turėtų sulaukti Seimo Antikorupcijos komisijos dėmesio.
„Matyčiau galimybę ir turėčiau noro į šią situaciją pasižiūrėti Antikorupcijos komisijoje. Tikrai nemanau, kad čia turėtų prasidėti tyrimo komisijų rengimai. Tiesiog yra Antikorupcijos komisija, ji matyt šią arba kitą savaitę bus suformuota. Ir natūralu, kad tuos klausimus galėtų užduoti ir pasižiūrėti, ar tie pokyčiai Vyriausybės elgesyje tikrai buvo objektyviai pastebimi“, – dėstė parlamentarė.
Tuo metu ekspremjeras, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Butkevičius abejoja, ar Antikorupcijos komisija yra toji, kuri turėtų kelti klausimus dėl Liepkalnyje vystomo projekto.
„Ekonomikos komitetas koordinuoja Energetikos ministeriją, koordinuoja Ekonomikos ir inovacijų ministeriją. Jie galėjo kviestis ir energetikos ministrą, kviestis ir ekonomikos ir inovacijų ministrę. Tiesiog laikas nuo laiko ir pasidžiaugti, ir išsiryškinti trūkumus, problemas“, – Eltai komentavo A. Butkevičius.
„Seimas gali vykdyti parlamentinę kontrolę. Su Antikorupcijos komisija... Kas dabar ir ką įrodys? Ar kas prisipažins... Jis (A. Paukštys – ELTA) davė 18 tūkst. eurų, parėmė prezidentą Nausėdą, kas leidžiama įstatymu. (...) Nebent kas būdinga konservatoriams, paklusnumo psichologijos vertinimu – jiems labai nepatinka, kai kas nors remia konkurentus arba apie juos kalba teigiamai“, – abejones dėl galimo tyrimo Antikorupcijos komisijoje kėlė jis.
A. Butkevičius mano, kad A. Paukščio pastabas dėl statybas ir plėtrą stabdančių biurokratinių tvarkų galėtų analizuoti Seimo Ekonomikos komitetas arba Energetikos ir darnios plėtros komisija.
„Greitai reikia. Jeigu nesiimsime priemonių – bus blogai“, – kalbėjo jis, negailėdamas kritikos nueinančiai Vyriausybei.
„Mane tai pribloškė toks ministrų požiūris, kada jie iš socialinių tinklų išgirdo, kad yra tam tikros problemos įgyvendinant, sakyčiau, istorinį, strateginį naujų technologijų projektą“, – stebėjosi A. Butkevičius.
„Stebina Vyriausybės žioplumas – nebijau to žodžio pasakyti. Tokie projektai – ar tai būtų iš viešųjų investicijų, ar tai būtų privataus kapitalo – jei yra koordinuojami tam tikros Vyriausybės sudarytos komisijos“, – dėl Ministrų kabineto aplaidumo apgailestavo demokratas.
Pranešė stabdantis 3,5 mlrd. eurų vertės technologijų parko statybas
„Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas A. Paukštys penktadienį pranešė, jog stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas Liepkalnyje. Verslininkas nurodė, kad šalyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų iššūkių, bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis.
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ tvirtina, jog kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje, nėra.
Savo ruožtu ministerijų vadovai tikino apie „Teltonikos“ projektui kilusias problemas sužinoję tik iš paties A. Paukščio įrašų socialiniame tinkle „LinkedIn“.
Į žinią apie stabdomą projektą netruko sureaguoti ir politikai. Nueinančios Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė pranešė, jog pirmadienį susitiks su „Teltonikos“, atsakingų ministerijų ir kitų įmonių vadovais ir spręs, kaip užtikrinti sklandų projekto statybų tęstinumą.
Projekto „gelbėjimo“ žada imtis ir būsimoji Vyriausybė – apie būtinybę užtikrinti technologijų parko statybas prakalbo ir kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas, ir potencialus ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Savo ruožtu Prezidentūra pabrėžė – susiklosčiusi situacija išryškino „nedovanotinas institucijų ir valstybės įmonių tarpusavio bendradarbiavimo spragas“. Šalies vadovo Gitano Nausėdos atstovai teigia, kad renkama informaciją, siekiant nustatyti dėl „Teltonikos“ investicijų sustabdymo atsakingas institucijas ar bendroves.
Į situaciją sureagavus ne tik aukščiausiems šalies politikams, bet ir kitų verslų atstovams, A. Paukštys „nelaidoja vilties“ ir mano, kad bent dalį projektų dar pavyks išgelbėti. Visgi, verslininkas užsiminė, jog situacija vystant minėtą projektą esmingai pasikeitė po gegužę vykusių Lietuvos prezidento rinkimų. A. Paukštys teigė, kad jo finansinė auka tuo metu perrinkimo siekusiam G. Nausėdai „kažką įskaudino“ ir sutrikdė iki tol vykusį gana sklandų bendravimą su atsakingomis valstybės institucijomis.
Į tai sureagavusi Prezidentūra situaciją pavadino skandalinga. Kaip Eltai teigė šalies vadovo vyriausias patarėjas Frederikas Jansonas, jei A. Paukščio sprendimas paaukoti 18 tūkst. eurų G. Nausėdos kampanijai iš tikrųjų sukėlė problemų parko statyboms, tai signalizuoja apie galimą piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.
TeltonikaSeimasArvydas Paukštys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.