Neperrinktų, bet į Seimą vis tiek patekusių politikų dilema: į sąskaitas įkrito keliolika tūkstančių eurų

2024 m. lapkričio 18 d. 15:34
Ketvirtadienį darbą oficialiai pradėjo naujasis Seimas, tačiau priesaiką davė ne 141, o tik 137 tautos atstovybėje dirbsiantys parlamentarai. Taip nutiko dėl to, kad keturi išrinkti politikai savo mandatų atsisakė, o už brūkšnio likę ir juos pakeisiantys kolegos tąkart prisiekti dar negalėjo – tą padarys tik antradienį.
Daugiau nuotraukų (8)
Vis dėlto, kadangi visi neperrinkti Seimo nariai gavo solidžias išeitines kompensacijas, pasirodo, kad išmokos atiteko ir tiems parlamentarams, kurie bedarbiais pabuvo vos kelias dienas.
Kompensaciją gavo, nors darbą ir turės
Į Seimą šį kartą buvo neperrinkta Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė Rūta Miliūtė bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Vytautas Juozapaitis, tačiau į darbą jie sugrįš jau šią savaitę. Abu jie liko už brūkšnio savo partijų sąrašuose.
R.Miliūtė pakeis europarlamentaro mandatą pasilikusį Virginijų Sinkevičių, o V.Juozapaitis Seime dirbs dėl to, kad savo iškovoto mandato neseniai atsisakė konservatorius Gabrielius Landsbergis.
Nors į parlamentą pateko, jame taip pat nedirbs socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ir Europos Parlamente (EP) taip pat likti nusprendęs valstietis Aurelijus Veryga. Jų vietas užims iki šiol Seime nedirbę sąrašo kolegos.
Visgi R.Miliūtė ir V.Juozapaitis į savo banko sąskaitas vis tiek gavo išeitines kompensacijas. V.Juozapaičiui iš valstybės biudžeto išmokėta 16,7 tūkst. eurų siekianti išeitinė išmoka, o R.Miliūtei – 13,5 tūkst. eurų.
Kaip suprasti tokią situaciją ir kodėl išmokos skirtos už brūkšnio likusiems, bet į Seimą vis tiek grįžtantiems parlamentarams?
Kaip portalui Lrytas nurodė Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė, išeitinės išmokos šiems parlamentarams sumokėtos vadovaujantis Seimo statutu.
Pasak specialistės, tai, kad Seimo narys grįžta į darbą kažkam atsisakius mandato, nekeičia fakto, kad jis buvo neperrinktas, todėl išeitinė kompensacija žmogui vis tiek išmokama.
„Seimo nariui, kuris buvo išrinktas kitai kadencijai, tačiau neprisiekė, Seimo nario mandatas naikinamas (vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 59 straipsnio, 3 dalimi). Vėliau Vyriausioji rinkimų komisija priima sprendimą, kas užims Seimo nario mandato netekusio Seimo nario vietą.
Ta aplinkybė, kad Seimo narys vėliau užima kito Seimo nario vietą, nenaikina jau įvykusio fakto, kad šis Seimo narys nebuvo išrinktas eilinių rinkimų metu, jis gauna išeitinę išmoką, nes taip nustato Seimo statutas ir tuo šis teisinis santykis baigiasi.
Tai kad jis vėliau patenka į Seimą pagal sąrašą kažkam neprisiekus, nekeičia aplinkybės, kad jis nebuvo išrinktas. Išeitinė išmoka jam lieka, nes į Seimą jis patenka jau pagal kitą teisinę aplinkybę, t. y. dėl to jog kažkas atsisakė mandato“, – aiškino J.Radzevičiūtė-Laugalienė.
Ką darė su pinigais?
Nors konservatorius V.Juozapaitis gavo beveik 17 tūkst. eurų siekiančią išmoką, portalui Lrytas jis patvirtino ją jau paaukojęs Ukrainos pergalei. Feisbuke politikas pasidalijo mokėjimo išrašu, kuriame nurodyta, kad 16 tūkst. eurų V.Juozapaitis skyrė organizacijai „Blue/Yellow“ („Mėlyna/geltona“).
„Mano situacija labai, sakyčiau, kebli, nes jau dvi savaites iki priesaikos buvo aišku, kad aš būsiu šitame Seime. Kaip man išaiškino VRK, numatoma, kad mandato galima atsisakyti tik tuomet, kai įvyksta oficialus mandato įteikimas – kitaip sakant, priesaikos metu.
Iki priesaikos teisės aktai neva neleidžia atsisakyti. Tai visi žinojo ir kanceliarija puikiai žinojo, kad aš grįžtu į Seimą, dabar važiuoju pasiimti naujo Seimo nario pažymėjimo, rytoj bus priesaika“, – pirmadienį Lrytas dėstė V.Juozapaitis.
Pasak konservatoriaus, įstatymai visgi numato, kad neišrinktam Seimo nariui yra išmokama išeitinė išmoka – esą niekas neklausia, ar tu jos nori, ar ne.
Nors penktadienį šiuos pinigus ir rado savo banko sąskaitoje, parlamentaras jų pasilikti esą net nesvarstė.
„Be jokios abejonės, kad tokią sumą gavus atrodytų labai nekaip, jeigu aš ją pasilikčiau – tiek prieš save, tiek prieš artimuosius, tiek ir apskritai prieš žmones.
Jei žmogus neišrinktas ir nebeateina į Seimą – taip, aišku, kad jam reikia dar kažkiek laiko pragyventi, nes po Seimo gauti kažkokį darbą turbūt yra keblu, bet mano konkrečiu atveju toks, sakyčiau, teisinis nesusipratimas. Reikėtų tą tvarkyti“, – konstatavo V.Juozapaitis.
Tiesa, nors tiksli politiko išmoka siekė 16,7 tūkst. eurų, banko išraše nurodyta, kad Ukrainai jis skyrė ne visą šią sumą, o 16 tūkst. eurų. Visgi V.Juozapaitis patikino, kad likusius 700 eurų taip pat paaukojo.
„Aš tiesiog paskelbiau vieną savo auką – nežinau, ar apskritai turėčiau kalbėti ir aiškintis, kur ir kam aš aukoju, bet jeigu bus labai įdomu, galėsiu pateikti ir kitus mokėjimus. Aukojau ir kitoms organizacijoms, tai praktiškai visa suma, kurią man pervedė, jau yra paaukota.
Ir šiaip aš aukoju visada, tik niekada to neviešinu. Dabar tą padariau, kad nekiltų kažkokių abejonių“, – tvirtino V.Juozapaitis, pridūręs, jog kompensaciją gavo praaėjusios savaitės pabaigoje.
Demokratė R.Miliūtė Seime taip pat prisieks antradienį – oficialiai tapusi parlamento nare ji į Seimo valdybą kreipsis ir dėl gautos išmokos, bandys ją grąžinti. 
„Manau, kad tos keturios dienos tikrai nėra tai, už ką turėčiau gauti išeitinę kompensaciją. Pirmiausia galvoju kreiptis į Seimo valdybą, kad pateiktų išaiškinimą, kaip reikėtų elgtis – ar yra galimybė grąžinti pinigus.
Skaičiau komentarą, kad nėra tokios galimybės, bet noriu gauti oficialų atsakymą. Ir jeigu nėra galimybės grąžinti, tada pagalvosiu, kaip ir kur paaukoti. Mano planas būtų toks“, – Lrytas sakė R.Miliūtė.
Parlamentarė svarstė, kad išeitinių kompensacijų neperrinktiems Seimo nariams tvarka tikrai nėra ideali, o ir patiems politikams nėra malonu dėl to aiškintis.
„Dar likus savaitei iki Seimo narių priesaikos mano kolega V.Sinkevičius pranešė VRK, kad jis nebebus Seimo nariu, bet aš negalėjau prisiekti kartu su visais, nes pirmiausia turi įvykti oficiali priesaika. (...)
Būtent tokia situacija nėra kažkaip aprašyta, išaiškinta išmokų skyrimo tvarkoje, nes jie automatiškai paskiria, ir tada mes atsiduriame tokioje situacijoje, lyg padarėme kažką blogo – nei mes to prašėme, nei mes teikėme dokumentus ar to norėjome, bet ji yra išmokama kaip atlyginimas.
Tai manau, tvarka turėtų būti keičiama, ir man labai gaila, kad tokie pakeitimai neįvyko praeitoje kadencijoje“, – aiškino R.Miliūtė.
Pasak demokratės, per ketverius metus vis atsiranda Seimo narių, kurie patenka į tokią situaciją, tad jiems nuolat tenka aiškintis.
„Tikrai nėra maloni situacija, nes išmoka skirta tiems, kurie netenka mandato ir kuriems reikalinga pagalvė, iš naujo integruojantis į darbo rinką. Mūsų su kolega (V.Juozapaičiu, – aut.past.) atveju nereikia integruotis, tai ir išmoka nėra tikslinga“, – aiškino R.Miliūtė.
Jei kompensacijos grąžinti atgal į valstybės biudžetą nepavyks, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė žada pinigus taip pat paaukoti.
„Manau, puiki idėja yra paremti Ukrainą, taip pat verta paremti organizacijas, dirbančias su smurtą patiriančiomis moterimis, organizacijoms, kurios padeda vaikams, kovojantiems su įvairiomis ligomis.
Tikrai Lietuvoje yra ne viena ir ne dvi su geru tikslu dirbančios organizacijos, kurių reputacija yra gera. Galbūt ir padalinčiau per kelias“, – svarstė R.Miliūtė.
Kaip jau anksčiau skelbė Lrytas, kitai kadencijai neperrinktų parlamentarų išeitinėms išmokoms buvo numatyta iki 1 mln. 575 tūkst. eurų, įskaitant mokesčius.
Neperrinktam parlamentarui priklauso tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų siekianti išeitinė išmoka, kiek metų iš eilės jis buvo parlamento nariu.
Visgi ši išmoka negali būti mažesnė nei dviejų ir didesnė nei šešių vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydis.
Seimo nariaiSeimasRūta Miliūtė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.