„Žinių radijo“ laidoje signatarai P.Vaitiekūnas ir Aleksandras Abišala aptarė naująją valdančiąją koaliciją, būsimą premjerą ir tolesnes perspektyvas.
Išėjo į gatves
Ketvirtadienį Kovo 11-osios salėje prisiekė naujasis Lietuvos Seimas. Tačiau vis nesiliauja eskalacija dėl „Nemuno aušros“ buvimo koalicijoje, kurios lyderis R.Žemaitaitis mindo teismo slenkstį dėl antisemitinių teiginių ir jau iš praėjusio Seimo dėl jų pasitraukė po nepalankaus Konstitucinio Teismo sprendimo.
Nepasitenkinimui išreikšti ketvirtadienį įvyko ir tūkstantinis protestas Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje ir kai kuriuose kituose Lietuvos miestuose.
Be to, ir prezidentas Gitanas Nausėda koaliciją su „Nemuno aušra“ yra pavadinęs klaida. Buvęs premjeras, konservatorius Andrius Kubilius savo ruožtu pridūrė, kad kyla klausimas, kokių klaidų dar padarys kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas, sutikęs turėti tokius partnerius, kaip „aušriečiai“.
Ką apie šią situaciją galvoja Nepriklausomybės Akto signatarai Aleksandras Abišala ir Petras Vaitiekūnas?
Unikalu vienu požymiu
Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs premjeras Aleksandras Abišala laidos metu kalbėjo, kad vien antisemitizmu kaltinamo Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos partijos „Nemuno aušra“ išrinkimas į Seimą savaime nebūtų europiniame kontekste unikali situacija.
„Tai nėra išskirtinai lietuviška situacija. R.Žemaitaičio tipo partijos patenka į parlamentus visoje Europoje: Prancūzijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Estijoje ir kitur. Nesame kokie nors pirmieji.
Bet visur kitur tokios partijos paprastai kategoriškai ribojamos nuo valdžios, kol dar tai įmanoma. Mes esame gana unikalūs tuo, kad tokią partiją priimame kol kas“, – įvertino A.Abišala.
Signataras pripažino, kad didelė dalis Lietuvos rinkėjų savo balsą atidavė už R.Žemaitaitį, tačiau A.Abišala suabejojo, ar toks rinkėjų pasirinkimas yra susijęs būtent su antisemitizmu.
„Vargu ar dabar verta kalbėti apie pasirinkimą būtent dėl to, kad R.Žemaitaitis yra paskelbtas antisemitu. Manau, kad tai, kaip ir kitur, daugiausiai yra protesto prieš tokį gyvenimą, koks jis yra, forma, nesvarbu, kas dėl tokio gyvenimo kaltas.
Bet vis dėlto, būtent dėl to, kad tokios partijos kelia riziką, tokią pačią riziką, kokią 1933 metais kėlė nacionalsocialistų partija Vokietijoje, jų stengiamasi neįleisti į valdžią.
Jos atstovauja parlamente, turėdamos visas parlamentarų teises, bet nedalyvauja vykdomojoje valdžioje. Kodėl mes šito nepadarėme, yra atskira diskusija“, – kalbėjo A.Abišala.
Tikroji klaida – G.Paluckas
Tuo metu Nepriklausomybės akto signataras, buvęs diplomatas Petras Vaitiekūnas nesutiko su laidos vedėjos mintimi, kad galbūt šiuo atveju reikėtų gerbti rinkėjų valią ir nedaryti didelės dramos.
„Reikia daryti dramą todėl, kad R.Žemaitaičio buvimas koalicijoje yra grėsmė nacionaliniam saugumui. Reikia tiesiai ir paprastai tai įvardyti. Žmonės balsavo už tokią partiją, ir, kaip sakė gerbiamas A.Abišala, daug kur Europoje tokios antisemitinės, net su nacizmo kvapeliu, partijos patenka į parlamentą. Tegul jos ir būna parlamente.
Bet didžiausia klaida yra ne R.Žemaitaičio buvimas parlamente, o G.Paluckas – jo veiksmai yra klaida, nes jie veda Lietuvą į silpnesį nacionalinį saugumą.
Negalima buvo įkalbėti partijos pirmininkės V.Blinkevičiūtės, ką jis darė dėl asmeninių interesų – kad užsitikrintų garantuotą balsavimą Seime, kadangi net ir daugelis partijos narių neparems G.Palucko kandidatūros į premjerus“, – spėjo P.Vaitiekūnas.
Bet kokiu atveju, diplomatas įsitikinęs, kad R.Žemaitaičio ir „Nemuno aušros“ buvimas valdžioje kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.
„Nesvarbu, ką R.Žemaitaitis kalbės – jis jau atsiprašė ir dar galės atsiprašyti, bet yra Konstitucinio Teismo sprendimas, jis nėra pakeistas.
Mūsų partneriai Europoje ir Amerikoje orientuojasi į tuos sprendimus, kurie padaryti Lietuvoje oficialiai.
Vakaruose, Europoje jau kyla dvejonės dėl to, kokiu keliu pasuko Lietuva. Jokiu būdu negalima praleisti G.Palucko į premjerus“, – įsitikinęs P.Vaitiekūnas.
Prokuratūros vaidmuo
Savo ruožtu A.Abišala svarstė, kad pokyčiai dėl „Nemuno aušros“ buvimo koalicijoje ar G.Palucko tapimo premjeru jau nėra įmanomi.
„Manau, kad bent jau dabar, kuriam laikui, kaip ir prezidentas užsiminė, ši valdžia bus, ji egzistuos. Kaip bus su R.Žemaitaičiu, jeigu Prokuratūra pareikalaus teisinės neliečiamybės panaikinimo – nežinau, ar jis tikrai tęsės savo žodį pats išeiti.
Tai gana rimtai keistų situaciją. Tokiu atveju ir frakcija galėtų byrėti, tada ne visai aišku, ar ta „Nemuno aušra“ lieka, ar nelieka Seime, ir kas ji tokia. Ir gal ji galėtų pataisyti situaciją“, – kalbėjo A.Abišala.
O ir pačiam G.Paluckui, signataro vertinimu, tikrai nebus lengva.
„Ir jo teistumas neprideda. Ministro pirmininko pozicija nėra vien tik kėdė ir stalas – tai yra ir politinė lyderystė. Norint būti tvirtu lyderiu, reikia turėti pasitikėjimą. Pasitikėjimas net ir socialdemokratų partijoje yra išspaustas to keisto aritmetinio skaičiavimo.
Manau, kad jam tikrai nebus lengva, juo labiau, kad didelės dalies visuomenės, labiau išsilavinusios, geriau suprantančios politiką, neslėpkime, ir daugiau uždirbančios, akyse, jis vargu ar gali susikrauti.
Duok Dieve, nes Lietuvai būtų nuo to tik geriau, jeigu valdžia būtų racionali, pakankamai tvirta, bet ne tam tvirta, kad suktų link ten, kur bando sukti R.Žemaitaitis, o kad bandytų susigrąžinti partnerių pasitikėjimą Lietuva“, – nurodė A.Abišala.